Kur IVF perfundon pa sukses

- nga

Dr. Elton Peci

Pyetja e parë që një paciente do të shtrojë në rast se merr një test negative pas një procedure Fekondimi In Vitro (IVF / Fertilizim In Vitro / FIVET) është "Pse dështoi cikli im IVF?" Një cikël i dështuar IVF është një moment shumë delikat dhe shumë i vështirë për pacienten … Është i dhimbshëm pasi gjithë shpresat që...  lexoje të plotë >>

Zmadhimi Beninj i Prostates

- nga

Dr. Shk. Rezar Rusi

Zmadhimi Beninj i Prostates qe quhet ndryshe dhe Hiperplazi Beninje e Prostates (BPH), eshte nje gjendje e zakonshme ne burrat mbi 50 vjec qe shtohet me kalimin e viteve. Ajo mund te shkaktoje shqetesime gjate procesit te urinimit. Nese prostate e zmadhuar nuk trajtohet, ajo mund te krijoje veshtiresi ne...  lexoje të plotë >>

Prolapsi Genital

- nga

Dr. Ilda Ndreko

Prolapsi genital eshte zbritja e organeve genitale nga pozicioni i tyre normal ne pelvis,poshte ne vagine. Disa nga llojet e prolapsit genital jane : Prolapsi uterin eshte zbritja e uterusit nga pozicioni i tij normal ne pelvis, poshte ne nivele te ndryshme te vagines ose jashte saj. Cistouretrocele eshte zbritja e vezikes ...  lexoje të plotë >>

Këputja e tendinit të Akilit

- nga

Dr. Ledian Fezollari

Tendini i Akilit është në pjesën e pasme të thembrës. Tendini i akilit është një nga tendinet më të fuqishëm të trupit tonë dhe shërben për të realizuar ngritjen në majë të gishtave apo për të realizuar shtytjen gjatë ecjes Ai mund të këputet nga forca të papritura- menjëhershme në këmbë apo kyçin e këmbës....  lexoje të plotë >>

Redness - Skuqjet e fytyres

- nga

Dr. Ardiana Sinani

Skuqjet e fytyres jane te perkoshme, nga disa shkaqe te tilla te cilat na bejne te skuqemi si rezultat i te ndjerit keq emocinalisht ne situata te ndryshme sociale, perdorimi i alkoolit apo perdorimi ushqimeve pikante , ndyshimi i temp te ambintit ku qendrojme,. temp e larta. Te gjithe keta faktore bejne qe te rritet...  lexoje të plotë >>

Hemostaza

- nga

Dr. Shk. Sotiraq Lako

Hemostaza është një proçes kompleks, që normalisht aktivizohet menjëherë pas dëmtimit të murit të vazës (vazave) të gjakut dhe që siguron ndërprerjen e rrjedhjes se gjakut (hemoragjinë) dhe më pas rivendosjen e qarkullimit në këtë vazë (vaza) pas rindërtimit të dëmtimit....  lexoje të plotë >>

Konvulsionet Febrile

- nga

Dr. Shk. Artan Haruni

Konvulsionet febrile konsiderohen si lloji më i shpeshtë i konvulsioneve tek fëmijët e moshës 3 muaj deri 5 vjeç. Konvulsionet janë të dridhura të pavullnetshme të ekstremiteteve me tonizim të trupit. Ato diferencohen nga llojet e tjera të konvulsioneve qysh prej mesit të shekullit XIX. Në atë kohë trajtimi konsistonte...  lexoje të plotë >>

Proteza e gjurit

- nga

Dr. Ervin PRIFTAJ

Protezimi i gjurit eshte procedure kirurgjikale qe rrit kualitetin e jetes dhe zhduk dhimbjet ne shume paciente me osteoartrit te rende te gjurit. Dhimbja dhe renia e kualitetit te jetes jane dy faktoret kryesore per tju nenshtruar kesaj procedure (sipas Arthritis Foundation ne SH.B.A). Pergjithesisht, pacientet i nenshtrohen...  lexoje të plotë >>

Sindroma Down - Depistimi dhe diagnoza prenatale

- nga

Dr. Elton Peci

Diagnoza prenatale është pjesë përbërëse e mjeksisë materno-fetale e cila ka për qëllim identifikimin prenatal të sëmundjeve të ndryshme fetale. Fillimisht objekt i saj ishin sëmundjet gjenetike, anomalitë kromozomiale dhe malformacionet fetale. Më pas objektivat e saj u shtuan me depistimin e pre-eklampsisë...  lexoje të plotë >>

Antikoagulantët dhe Antiagreguesit

- nga

Dr. Shk. Sotiraq Lako

Duke u nisur nga një rast në praktikën tonë klinike {pacienti përdorte Aspirinë si “hollues të gjakut” dhe ishte i shqetësuar se nuk po i ulej Niveli i Protrombinës (rritej INR)}. Është e vështirë për t’ja shpjeguar që me përdorimin e Aspirinës si antiagregues, nuk presim që të ndryshojë Niveli i Protrombinës (INR)...  lexoje të plotë >>

Aloka A10
Artikuj të rinj
Mjekët e shtuar së fundmi
Mjeket sipas specialitetit
Komentet e fundit
Sondazh

A mendoni se mjeket ne Shqiperi jane te kualifikuar aq sa duhet?

Dergo voten