Dr. Shk. Sotiraq Lako, Hematolog

Mosha

50 vjeç

Seksi

Mashkull

Kombësia

Shqiptar

Celular

0674180160

Email

slako2006@yahoo.com


Specialitetet

Hematologji

Procedurat

Konsulta Hematologjike, Mielograma, Biopsia e Places se Kuqe te Kockave

Vendi i punes

Spitali Amerikan 1, Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tirane
Pjesëmarrje në aktivitete shkencore
Konferenca "Trajtimi i Mielomës Multiple dhe Transplanti i Qelizave Burimore Hematopoietike - një Korrik 2019 Spitali Amerikan
Konferenca e 2të e Mjekut të Përgjithshëm dhe të Familjes: “Anemia në Shërbimin Ambulator”, Qershor 2019 Tirane, Shqiperi.
Konferenca e 6të Kombëtare e Shkencave Mjekësore: “Hematopoietic Stem and Progenitor Cells: concep Maj 2019 Tirane, Shqiperi.
Kongresi Multidisiplinar IV Ndërkombëtar: “Hematopoietic Stem and Progenitor Cells: concepts, defi Nentor 2018 Tirane, Shqiperi.
Kongresi Multidisiplinar IV Ndërkombëtar “Intensive care management of HELLP syndrome and acute re Nentor 2018 Tirane, Shqiperi.
Kongresi Multidisiplinar III “Innovation in Medicine”: “Methotrexate-induced severe pancytopenia, Nentor 2017 Tirane, Shqiperi.
Kongresi Multidisiplinar II “Fokus në Onkologji”: “A Review of Cancer Models. Genomic Instability Nentor 2017 Tirane, Shqiperi.
Kongresi Multidisiplinar II “Fokus në Onkologji”: “Neutrophyl-lymphocyte and platelet-lymphocyte r Shtator 2016 Tirane, Shqiperi.
Kongresi Multidisiplinar I “Edukimi në Vazhdim përmes profesionistëve të Mjekësisë": “Ndryshimet H Prill 2015 Tirane, Shqiperi.
Kualifikime profesionale
Master Shkencor Qershor 2005 Fakulteti i Mjekesise Master Shkencor me temën “Rezultatet e afërta të mjekimit me Gleevec në Leukozën Mielloide Kronike, në fazën kronike”, organizuar nga Departamenti i Sëmundjeve të Brëndshme të QSUT, Fak
Kurs kualifikimi “Tumoret Hematologjike” organizuar nga Weill Cornell Medical College, të drejt Prill 2012 Salzburg, Austri Hematologji, pas universitar.
Observership në Onkologji, Departamenti i Parë për Onkologji dhe Hematologji, Wilhelminenspital, Maj 2012 Viene, Austri Tumoret Hematologjike
Doktor i Shkencave Mjekesore 07/05/2014 Tirane, Shqiperi Doktor i Shkencave Mjekësore, me Tezën “Ndryshimet Hematologjike në Kirurgjinë Kardio-Vaskulare”, organizuar nga Fakulteti i Shkencave Mjekësore Teknike, Universiteti i Mjekësisë, Tiranë,
Kurs kualifikimi “Onkologjia e Tumoreve Solide - Kanceret e Gjirit dhe Gjinekologjike” organizua Shtator 2010 Salzburg Austri Kurs kualifikimi “Onkologjia e Tumoreve Solide - Kanceret e Gjirit dhe Gjinekologjike” organizuar nga Weill Cornell Medical College, të drejtuar nga Memorial Sloan-Kettering Cancer Center - SHBA
Kurs kualifikimi “Onkologjia Parandaluese e Diagnostikuese dhe Trajtimi i Tumoreve”, Shkurt - Prill 2001 Bari, Itali Kurs kualifikimi “Onkologjia Parandaluese e Diagnostikuese dhe Trajtimi i Tumoreve”, organizuar nga Konsorciumi CARSO (Qëndra Përgatitore për Kërkimet Shkencore Onkologjike), Bari, Itali.
Observership per Transplantin e Qelizave Burimore Hematologjike 5-16 Shkurt Firence, Itali. Qëndra e Transplantit të Palcës së Kuqe të Kockave, Qëndra Spitalore Universitare Careggi, me Mentor Prof. Stefano Guidi.
Botime mjekësore
Libri "Kimioterapia dhe Trajtimi Sistemik i Kancerit" Shkurt 2008
Hematological Changes in Patients Undergoing Coronary Artery Bypass Surgery: a Prospective Study 2015 http://www.scopemed.org/?mno=191266
The impact of blood use on patients undergoing coronary artery bypass surgery: a prospective study 2014 http://www.giornalechirurgia.it/index.php?PAGE=articolo_dett&ID_ISSUE=734&id_article=6335
β globin mutations in Turkish, Northern Iraqi and Albanian patients with β thalassemia major 2018 https://www.pagepressjournals.org/index.php/thal/article/view/7286
Libri “Destabiliteti Gjenetik dhe Epigjenetik, Onkogjeneza dhe Evolucioni Darvinian i Kancerit” Maj 2019 Maj 2019
Artikuj të postuar
Hiperferritinemia Janar 2020
Evolucioni Darwinian i Kancerit Korrik 2017
Antikoagulantët dhe Antiagreguesit Tetor 2016
Infeksioni ne gjak Tetor 2016
Aspirina dhe hollimi i gjakut Tetor 2016
Leukemia Gusht 2015
A nderrohet gjaku ne pranvere? Qershor 2015 1 komente
Hemoglobinopatite Mars 2015 2 komente
Analiza e gjakut periferik Janar 2015
Anemia Dhjetor 2014
Hemostaza Qershor 2013 1 komente
Pasojat klinike te deficitit te hekurit Tetor 2012 5 komente
Anemia Shtator 2012 25 komente
Përshtypje nga pacientet

Me ka bere shume pershtypje niveli profesional i Dr Lakos. Per me teper, jam vizituar tek ai ne nje Ambulacen e Lagjes 2 dhe jo ne nje klinike private ku mjeket i trajtojne me me kujdes pacientet. Jo vetem qe kam marre nje mjekim shume te sakte por me ka kushtuar kohe per te me sqaruar llojen e anemise, menyren e mjekimit,si dhe ndikimin e cdo medikamenti ne organizem. Edhe ne klinika shume te specializuara dhe me pagesa shume te larta nuk kam marre nje sherbim kaq profesional. Jam me mire me shendet tani, fale profesionalizmit te tij.

Dërguar nga Ledia Kashahu, më 26 Tetor 2012 në 17:14

Nje nga doktoret me te mire ne fushen e vet.

Dërguar nga Artan, më 23 Prill 2016 në 11:40

Nga keto qe lexova mendoj se duhet te jete profesionist dhe i angazhuar ne detyren e tij. Kam nevoje per nje konsulte nga dr Lako.

Dërguar nga Vera Ramadani, më 12 Korrik 2016 në 14:11

PershendetJE nga Suedia jam e interesuar dhe kam nevoje per ndihmen e juajdr LAKO deshiroj te me info.nese ka mundesi me e caktu nje termin per nje kontrollim se kam problem me trombocyter ne gjak shume shume te larte apo duhet te tel. me respekt Agimja nga SUEDIA

Dërguar nga Agime Plava, më 11 Janar 2017 në 13:00

Znj.Agime pershendetje, rritja e trombociteve vleresohet. Ne per lehtesi i ndajme ne dy grupe; 1- rritja e trombociteve me origjine nga palca e kuqe e kockave dhe kjo duhet te vertetohet me ane te Biopsise se Palces se Kuqe te Kockave dhe disa analiza gjenetike dhe nese vertetohet do te mjekohet me preparatet perkatese. 2- rritje reaktive e trombociteve nga cdo semundje qe shoqerohet me inflamacion akut apo mungesa e hekurit. Ju mund te vini kur te doni ne Tirane.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2017 në 13:00

Pershendetje Profesor! Do doja tju kontaktoja sa me pare prane spitalit amerikan,ndoshta gjate javes qe vjen.Kam rreth 6 jave qe rezultoj me nje limfadenopati te gjeneralizuar(2 limfonoduj ne axille,1 cervikale,1 inguinale)..te cilat kane ardhur duke u shtuar progresivisht.Rezultoj me WBC 11.000 Limfocitoze 51% Neutropeni 37% dhe hipokromi e lehte.Elektroforeza e proteinave normale,Antitrupat e EBV İgG VCA pozitiv per te cilen me thane qe gjithe simptomatiken mund ta kem pasoje e Mononukleozes,por nderkohe İgM VCA eshte negativ dhe kam frike se thjesht mononukleoza po maskon dicka me te rende.Temperatura eshte subfebrile 37.Gjendrat luhaten ne madhesi deri ne 1.5cm me e madhja.Ju lutem me jepni nje info paraprake nese mundeni pasi jam ne merak.Eko e organeve dhe Radiografi e Gjoksit normal,tek kjo e fundit kam pasur nje theksim te lehte bronkovaskular bilateral.Faleminderit!

Dërguar nga Era, më 02 Shkurt 2017 në 11:06

Pershendetje, nuk mund t'ju ndihmoj shume me ane te ketij komunikimi per limfadenopatine. Mund te vini javes tjeter. Ne shumicen e kohes une qendroj tek Spitali Amerikan 1, ne Laprake ora 9-12. Me lajmeroni kur te niseni 0674180160.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Shkurt 2017 në 11:06

Pershendetje dr kam nje problema in shoq eshte 29 vjec dhe prej 1 viti perdor interferon per hepatitin b dhe i kan dal trombocitet 53 ka gjak rredhje nga goja sidomos ne mengjes ndonjehere dhimbje zemre dhimbje nga krahu i majti diku aty ku eshte shpretka mund te me thoni ju lutem cfare mund te bej?

Dërguar nga Era, më 09 Mars 2017 në 04:37

Pershendetje Era, interferoni eshte preparat qe ndikon tek parametrat hematologjik duke dhene ulje te tyre dhe mundesia e uljes se trombociteve eshte deri ne 15 % te rasteve qe e perdorin, pra eshte shume e shpeshte (Very common (10% or more): decreased platelet count (up to 15%)- Side Effects - Drugs.com (FDA). Duhet te keni parasysh se melcia eshte shume e rendesishme per prodhimin e trombociteve (aty prodhohet pjesa me e madhe e hormonit TPO qe nxit prodhimin e trombociteve), pra dhe vete semundja e melcise mund te jete shkak per uljen e tyre. Nese shpretka eshte e zmadhuar si rrjedhoje e semundjes se melcise apo per shkaqe te tjera, mund te jete nje shkak tjeter per uljen e trombociteve. Sic mund te kete dhe shkaqe te tjera jo te lidhura me keto faktore. 53,000 eshte nje numer me i ulet se norma, por me kete vlere nuk ndodhin hemoragji spontane. Nese ulen me shume do te diskutohet me mjekun qe ju ka dhene Interferonin per menyren e vazhdimit te tij. Nuk e di nese keni bere Ultrasound te Barkut per te pare madhesine e shpretkes dhe nese eshte me te vertete ajo shkaktarja e dhimbjes qe keni ne kete regjon. Per dhimbjen e barkut mjeku hepatolog eshte specialisti kryesor dhe mund ta diskutoni me te.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Mars 2017 në 04:37

I nderuar, te pergezoj per punen qe beni dhe komentet pozitive qe keni marrur nga pacientet. Desha te dij se mos vini edhe ne Kosove, ngase kisha pas deshire te beje nje kontrolle per nenen pasi kohe te gjate me rekomandim te mjekve( hemetolog) perdor ampula t'hothema 2x 1 mirepo hemoglobina pas perdorimit te fundit nga 8.8 ka rene ne 8.2. Per shkak te moshes 81 vjecare dhe semundjes se zemres mjeket nuk preferojne gastroskopi. A ka ndonje mundesi tjeter qe te vije deri te shkaktari i humbjes se gjakut. Flm ne mirekuptim,

Dërguar nga Besa, më 27 Mars 2017 në 16:25

Pershendetje Znj. Besa. Ne Kosove do te doja shume te vija, por deri tani nuk eshte realizuar. Nese mamaja juaj nuk ka humbje gjaku te dukshme (urine, fece, nga hunda etj), mjekimi me hekur jep rezultat vetem tek pacientet ku mungon hekuri. Asnje anemi tjeter nuk mund te korrigjohet me te, per me teper doza qe perdorni eshte suboptimale. Perpara se te perdoret hekuri ju do ti beni nenes: ferritinemia, Eritrosedimenti, proteina totale, LDH, Elektroforeza e proteinave ne serum, Vitamina B12, azotemi + kreatinemi, urine komplet, fece gjak occult, bilurubina totale dhe transaminazat. Kur te merrni pergjigjet mi shkruani dhe do te diskutojme perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Mars 2017 në 16:25

I nderuar, Nuk e di nese te kan ardhur ne facebook rezultatet e analizave qe me keni rekomanduar per nënën. Duke ju falenderuar shume, pres nje pergjegjeje nga ju. Me respekt, Besa

Dërguar nga Besa, më 30 Mars 2017 në 13:52

Znj. Besa pershendetje, por nuk me kane ardhur analizat.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Mars 2017 në 13:52

I nderuar, Rezultatet e analizave: sedimenti i eritrociteve-60, WBC 4.7, LYM%20.6, MON%5.0, GRA%74.4, LYM 0,90#L, MON#0.20, GRA#3.60, RBC 3.40, HGB 8.4, HCT 25.1, MCV 74, MCH 24.8, MCHC 33.6, RDW 19.1, PLT 176, MPV 8.9, PCT 0.157, PDW 14.4, Urea 7.2, Kreatinina 125.0, Glukoza 5.6, Kolesteroli 4.0, Trigliceridet, 0.4, Proteinat totale 81, Albuminet 36, Bilirubina totale 25.1, Bilirunina direkte 6.8, ALT 6, AST 22, LDH 225, Hekuri (fe) 5.0, Ekzaminimi i urines pamja -kthjellet, ngjyra e verdhe, reaksioni 5.0 pesha specifike 1030, proteina 0, leukocite 4-6, qeliza epiteliale 6-8, igG immunoglobulin 754.0, igM immunoglobulin 87.2, igA immunoglobulin 75.0, igE totale 186.47, C3 complement 121.5, C4 complement 21.7, vitamina B12 627.62, gjaku occult ne feces ( FOB) pozitiv dhe po ashtu nana ka edhe helicobacter pylori pozitiv. Vuan nga semundja e zemres qe 20 vite DG. Nga kardiologu HTA.CMP restrictiva. IKK NYHA III. FA permanens. Anemia gravis. Terapia qe perdor: Warfarin sipas INR, Coryol 6.25, Aminofilin, Lasix, Lorista. Flm shume ne konsiderat dhe qka me rekomandoni me tutje, A ta sjell nenen ne spotalin ku punoni apo qka te veproj. Pres pergjigjejen duke ju falenderuar sinqerisht

Dërguar nga Besa, më 30 Mars 2017 në 16:13

Znj. Besa pershendetje, ne analziat e derguara konstatohet rritja e kreatinemise dhe per kete do te diskutoni me mjekun nefrolog. Mund te jete e lidhur dhe me moshen, por ne rast semundje te veshkave, mund te ndodhi anemi sepse aty prodhohet hormoni qe percakton prodhimin e eritrociteve. Ju keni bere Sideremine, por rendesi per ne ka Ferritinemia per te vleresuar depot e hekurit dhe ne varesi te tyre dhe mjekimin me hekur dhe pritshmerine nga mjekimi me hekur. Fece gjak occult eshte pozitiv dhe kjo duhet te vleresohet nese eshte gjakrrjedhje nga veshtiresia ne defekim, apo nga nje semundje tjeter e Traktit Gastro-Intestinal, ku shqetesimet kryesore per moshat e vjetra jane anomali te vazave te gjakut, apo nje kancer i keti trakti. Ju keni bere Imunoelektroforezen, por nese eshte e mundur te behet proteina totale dhe Elektroforeza e Proteinave (gjysem sasiore me grafikun perkates). Tek nje pacient me anemi, sediment te rritur, moshe e vjeter, me demtim te funksionit te veshkave ne perjashtojme nje semundje qe quhet Mieloma Multiple (mundesi e vogel, perderisa imunoglobulinat e bera jane normale). Pra te konsultohet me mjekun gastro-enterolog dhe nese nuk e realizon dote gastroskopine/kolonoskopine te behet nje Skaner Abdomeni (i barkut). Te konsultohet me mjekun Nefrolog per rrijen e kreatinemise. Beni Ferritinemine dhe Elektroforezen e Proteinave dhe Proteinen Totale. Per 1 muaj te perdoret: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite + Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/dite. Pas 1 muaji do te behet: gjak komplet, eritrosedimenti, kreatinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Mars 2017 në 16:13

Pershendetje, te kam derguar rezultatet edhe ketu edhe ne email ne yahoo. Ju lutem qe ta keni ne konsiderat

Dërguar nga Besa, më 31 Mars 2017 në 01:20

Znj. Besa pershendetje, ne analziat e derguara konstatohet rritja e kreatinemise dhe per kete do te diskutoni me mjekun nefrolog. Mund te jete e lidhur dhe me moshen, por ne rast semundje te veshkave, mund te ndodhi anemi sepse aty prodhohet hormoni qe percakton prodhimin e eritrociteve. Ju keni bere Sideremine, por rendesi per ne ka Ferritinemia per te vleresuar depot e hekurit dhe ne varesi te tyre dhe mjekimin me hekur dhe pritshmerine nga mjekimi me hekur. Fece gjak occult eshte pozitiv dhe kjo duhet te vleresohet nese eshte gjakrrjedhje nga veshtiresia ne defekim, apo nga nje semundje tjeter e Traktit Gastro-Intestinal, ku shqetesimet kryesore per moshat e vjetra jane anomali te vazave te gjakut, apo nje kancer i keti trakti. Ju keni bere Imunoelektroforezen, por nese eshte e mundur te behet proteina totale dhe Elektroforeza e Proteinave (gjysem sasiore me grafikun perkates). Tek nje pacient me anemi, sediment te rritur, moshe e vjeter, me demtim te funksionit te veshkave ne perjashtojme nje semundje qe quhet Mieloma Multiple (mundesi e vogel, perderisa imunoglobulinat e bera jane normale). Pra te konsultohet me mjekun gastro-enterolog dhe nese nuk e realizon dote gastroskopine/kolonoskopine te behet nje Skaner Abdomeni (i barkut). Te konsultohet me mjekun Nefrolog per rrijen e kreatinemise. Beni Ferritinemine dhe Elektroforezen e Proteinave dhe Proteinen Totale. Per 1 muaj te perdoret: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite + Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/dite. Pas 1 muaji do te behet: gjak komplet, eritrosedimenti, kreatinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Mars 2017 në 01:20

I nderuar, keni nje falenderim te veqant per mbeshtetje, perkushtim dhe gjithe ate qe ju me keni ofruar ne rastin e nenes. Nuk kam coment ngase asnjehere deri me tani nuk kam hasur ne nje mirekuptim te till. Ju falenderoi perzemersisht duke ju deshiruar shendet, suksese dhe gjithe te mirat ne jete.

Dërguar nga Besa, më 01 Prill 2017 në 17:21

Dhe une ju uroj gjithe te mirat. Bejini Ferritinemine, Proteinen totale, Skanerin e Abdomenit, konsulten me Nefrologun dhe per 1 muaj te marri mjekimin qe ju kam pershkruar. Nese pas 1 muaji hemoglobina rritet, tregon se eshte anemi nga mungesa e hekurit (vetem ajo rritet nga mungesa e hekurit) dhe mjekimi do te vazhdoje dhe 2 muaj te tjere.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Prill 2017 në 17:21

Pershendetje i nderuar, eshte bere kolonoskopi dhe sipas raportit mjeksor mukoza e eksploruar eshte pa ndryshime patologjike me perjashtim te disa divertikuve ne rektum dhe sigma. Ne centimetrine e 30 jane verejtur dy ndryshime polipoze. Per shkak te dhimbjeve eshte depertuar vetem deri ne 60cm. Me pas eshte bere irigografia te dhenat ne rtg flasin per divertikuloz e kolonit sigmoid descendent dhe ascendent, polip me madhesi 7-8mm ne kolonin discendent dhe dolichocolob. Nuk ka shenja per infiltrim malinj ne kolon. Rani a ka mundesi te vie deri te anemia nga keto te gjetura ne keto realizime. Skanderi i abdomenit ende nuk eshte realizuar pasi sipas mjekve nevijitet pushim pas incizimeve te bere. Raportet i kam ferguar edhe ne email. Pune te mbare, Besa

Dërguar nga Besa, më 05 Prill 2017 në 16:59

Znj. Besa pershendetje, divertikuli dhe polipi mund te shkaktojne anemi nese prej tyre ka hemoragji te perseritur apo te vazhduar me pasoje mungese te hekurit dhe prej kesaj mungese do te shkaktohet anemia nga mungesa e hekurit. Por per kete paraprakisht duhet vleresuar Ferritinemia. Me Nefrologun diskutuat per mundesine e anemise prej demtimit te funksionit te veshkave ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Prill 2017 në 16:59

Pershendetje i nderuar. Kam nje vajz 11 mujshe dhe mjeken Pom thojn ka anemi. Rezulltati Jan keto: WBC 8.9, RBC 2.93, HGB 7.4, HCT 23.8, PLT 246, PCT..145, LYM 56.4, MON 7.9, GRA 35.7, MCV 81, MCH 25.2, MCHC 31, RDW 20.5, MPV 5.9, PDW 14.6, sipas kqyre rezulltateve si me veprime Flm per mirkuptim

Dërguar nga Asllan, më 07 Prill 2017 në 13:37

Pershendetje Z. Asllan, po vajza ka anemi, duhet te vleresohet te pakten ferritinemia (depot e hekurit) dhe nese eshte e ulet do te mjekohet me hekur. Duhet te ndiqet nga mjeku hematolog pediater, ne pamundesi me mjekun pediater.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Prill 2017 në 13:37

Pershendetje Doktor. A mund te me shpjegoni ju lutem keto vlera te nje analize per nje femije 4 vjec. Jemi bere merak pasi mjeku i qytetit na tha duhet nje konsulte ne Tirane pasi nuk kane dale mire analizat. Vlerat jane: PCR 1,4mg/dcl; HGB 8,3g/dcl; MCHC23.5pg; MCV 85.4fL; Eritrocite 13,530,000; Trombocite 358,000mm3; Leukocite 8600, segmente 50%; HCT 30.1%. Do e vleresoja shume ne me ktheni nje pergjigje para se te nisemi per ne TR. Ju faleminderit

Dërguar nga Alma, më 26 Prill 2017 në 05:29

Pershendetje, Nese Eritrociti eshte 3,530,000 mm3 dhe hemoglobina 8.3 gr/dl, flitet per anemia hipokrome mikrocitare, me mundesine me te madhe nga mungesa e hekurit dhe per kete behet ferritinemia. Nese eshte e ulur, do te mjekohet me hekur per te pakten 3 muaj rresht dhe pas 1-1.5 muaj hemoglobina duhet te normalizohet (nuk do te kete me anemi) dhe me pas vazhdohet mjekimi per mbushjen e depove te hekurit (korrigjimin e ferritinemise). Eshte problemi me i zakonshem ne praktiken mjekesore dhe nese konfirmohet dhe mjekohet si duhet eshte plotesisht i korrigjueshem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Prill 2017 në 05:29

Pershendetje doktor.Kam babin tim 67 vjec dhe ka gati 1 vit qe rruazat e bardha i ka 2300.U ngriten para 3-4 muajve deri ne 3200 dhe rane perseri.I vetmi problem qe ka eshte myku ne goje.I behet goja plage.I perdorim antimykotik ,perkhesisht behet mire por pas disa ditesh fillon perseri.Beri disa analiza dhe pefundimi qe i tha mjeku ishte,"-Neoplazi me sjellje te paqarte ne regjione dhe inde te tjera e te paspecifikuara."I tha dhe qe duhet bere nje biopsi ne palce .Desha te konsultohesha dhe me ju njehere .Ku mund tju gjej ju lutem?Faleminderit!

Dërguar nga Enkeleja , më 08 Maj 2017 në 08:36

Pershendetje Enkelejda, babai juaj ka ulje te leukociteve grada e lehte/mesme qe shoqerohet dhe me demtime te mukozes se gojes. Duhen pare dhe parametrat e tjere te gjakut periferik dhe ekzaminimi i pacientit. Por vetem ulja e tille e leukociteve, nuk e pengon pacientin te realizoje aktivitetin e vete. Disa shtete e kane kufirin e poshtem te normes per leukocitet 2500 mm3. Diagnoza e dhene nga mjeku ekziston si nomenklature, por e perdorim kur i kemi bere te gjitha dhe kemi nje dyshim per nje patologji malinje qe nuk e vertetojme dote. Mund te bisedojme. Mund te takohemi tek Spitali Amerikan 1 ose 2. Numeri im 0674180160. Sotiraq

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Maj 2017 në 08:36

Pershendetje Doktor, ju uroj suksese ne punen tuaj. Kam nje femije 2 vjec e 4 muaj dhe ka rreth 1 muaj qe ka probleme me konstipacionin, filluam ti japim sa me shume uje apo lengje por lexoj diku qe sasia e tepert e qumeshtit te lopes Ishte nje nder shkaktaret dhe ja nderpres ne shtepi edhe ne cerdhe se e pinte me qejf. Por sasia e madhe e qumeshti pengonte dhe absorbimin e Fe dhe i bej nje gjak komplet. Nga ku seria e kuqe rezulton : RBC 4,97 HGB 10 HCT 29,4 MCV 59,2 MCH 20,1 RDW -CV 19,7 . Cfare duhet ti perdor per mjekim apo ndonje keshille tjeter? Faleminderit

Dërguar nga Silva, më 10 Maj 2017 në 05:37

Pershendetje Silva, aktualisht femija ka nje anemi te lehte, por rendesi ka te behet ferritinemia (vleresuesi me i mire i depove te hekurit). Nese eshte e ulur do te diskutohen shkaqet, ku problemi me i madh tek femijet eshte konsumi i rritur i hekurit per shkak te rritjes se shpejte te tyre. Pothuajse nuk e vleresojme problemin e marrjes se hekurit, sepse aq hekur sa ne duhet ne dite e marrim nga ushqimet bimore dhe shtazore, apo nga tenxherja ku zihet ushqimi. Keshtu qe mendimi im eshte lere femijen te marri qumeshtin dhe elementet e nevojshme qe ndodhen ne te. Nese ferritinemia eshte normale, nuk ngrihen fare diskutimet e mesiperme dhe do te behet elektroforeza e hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Maj 2017 në 05:37

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 05:24

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 05:24

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 05:27

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 05:27

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 05:41

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 05:41

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 06:03

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 06:03

Pershendetje, mundet te dhuroje, kjo ndodh shpesh sepse ka shume njerez qe nuk e dine. Perseri ka rendesi ferritinemia. Nese eshte e ulet nuk mund te rekuperohet gjaku i humbur = dhuruar dhe krahas anemise se lindur do te mbishtohet dhe anemia nga mungesa e hekurit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Maj 2017 në 06:03

Shume faleminderit per pergjigjen. Mundet nje person nese eshte mbartes,te dhuroje gjak?

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 11:12

Pershendetje, mundet te dhuroje, kjo ndodh shpesh sepse ka shume njerez qe nuk e dine. Perseri ka rendesi ferritinemia. Nese eshte e ulet nuk mund te rekuperohet gjaku i humbur = dhuruar dhe krahas anemise se lindur do te mbishtohet dhe anemia nga mungesa e hekurit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Maj 2017 në 11:12

Pershendetje,djali im eshte 3 vjeq e gjysme dhe para 6 muajve ka pasur Trombocitet 57 mije,dhe prej asaj kohe cdo dy jave i kemi bere hemogram me strisho dhe PLT ka levizur prej 100 mije deri ne 230mije pa ndryshime morfologjike ndersa e fundit ka qen WBC 6.4 RBC 4.67 Hgb 11.30 hct 34.40% plt 90 pct 0.50% dhe i kan jap vetem vitamin C per vetem dy jave,tash mjeket ne kosove me kane thene ta qoj ne kontroll pas dy ose tre muajsh,nese ka mundesi nje shpjegim nga ana juaj,faleminderit per mirekuptim

Dërguar nga Besnik, më 16 Maj 2017 në 06:41

Pershendetje, une trajtoj moshat e rritura (mbi 14 vjec). Por duke u nisur nga pervoja ime, meqenese thuhet "se numeri i sakte i trombociteve eshte numeri i trombociteve me strishon e gjakut periferik te numeruar nga nje specialist i mirefillte" preferoj qe ne fillim ti numeroje trombocitet nje specialist i vertete dhe vetem nese ky numer eshte i ulet do te fillojme diskutimin perse eshte i tille. Nese eshte i tille, vleresohet shkalla e uljes (e lehte, e mesme, e rende, shume e rende), prania ose jo e klinikes (fenomeneve hemoragjike)si dhe kontrollohet funskioni i melcise, madhesia e shpretkes, kalimi i infeksioneve te ndryshme virale (hepatiti B, C, HIV), semundje e mundshme reumatizmale. Mundet te jete Purpura Trombocitopenike Idiopatike, semundje autoimune (diagnoze qe vendoset me perjashtimin e shkaqeve te tjera, te pakten ne vendet tona). Une do t'ju keshilloja qe kur te vini ne Shqiperi, ti numeroni tromboctet tek mjeket specialiste per to dhe nese jane me te vertete te ulta, te vleresohen perse jane te tilla. Nese mbeshtetemi tek vlerat aktuale, femija ka nje ulje mesatare te trombociteve, qe nuk justifikon asnje shqetesim tek femija, nuk ka ndonje mjekim (kortizoniket perdoren me shpesh, por ato kane dhe efekte anesore), mund te qendroni ne kontrollin e mjekeve.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Maj 2017 në 06:41

Pershendetje doktor!Sot mora pergjigjen e analizes te gjakut komplet+formula.Pervec PLT 504 dhe PCT 0,52 te gjitha te tjerat i kisha ne vlera normale. Analizat mi keshilloi dermatologia sepse kam skuqje dhe djegje te lekures. Mund te me thoni doktor,nqs kane ndonje problem keto vlera ?Ju falenderoj

Dërguar nga Leda, më 19 Maj 2017 në 12:08

Pershendetje Leda, trombociti konsiderohet i rritur (144,000 - 444,000 mm3)dhe vleresohet si rritje e lehte e tij. Nuk e di moshen tuaj, nese keni semundje te tjera pervec skuqjes se lekures, por trombocitet rriten nga shume faktore te lidhur me swmundje tw drejteperdrejta te gjakut apo nga semundje te tjera (trombocitet rriten nga cdo gjendje inflamatore akute (inflamacioni i lekures etj), rriten nga mungesa e hekurit etj). Pas disa ditesh do te beni: analizen e gjakut periferik (perseritje) + Ferritinemia + CRP + LDH + Echo abdominale. Diskutojme perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Maj 2017 në 12:08

Pershendetje doktor!Sot bera eanalizen e gjakut komplet+formula dhe pervec PLT 504 dhe PCT 0,52 te gjitha vlerat e tjera i kisha normale. Analizen ma rekomandoi dermatologia sepse kam skuqje dhe djegle te lekures.Desha te di ju lutem a kane ndonje problem keto vlera? Ju falenderoj!

Dërguar nga Leda, më 19 Maj 2017 në 12:17

Pershendetje Leda, trombociti konsiderohet i rritur (144,000 - 444,000 mm3)dhe vleresohet si rritje e lehte e tij. Nuk e di moshen tuaj, nese keni semundje te tjera pervec skuqjes se lekures, por trombocitet rriten nga shume faktore te lidhur me swmundje tw drejteperdrejta te gjakut apo nga semundje te tjera (trombocitet rriten nga cdo gjendje inflamatore akute (inflamacioni i lekures etj), rriten nga mungesa e hekurit etj). Pas disa ditesh do te beni: analizen e gjakut periferik (perseritje) + Ferritinemia + CRP + LDH + Echo abdominale. Diskutojme perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Maj 2017 në 12:17

Mosha ime eshte 42 vjece. Ferritinemia me doli brenda normave,edhe prova e heparit,transaminazat me dolen ne rregull.Faleminderit per pergjigjen dhe sugjerimin tuaj!

Dërguar nga Leda, më 20 Maj 2017 në 12:55

Nuk e di a ka ndikon qe para 5-6 vitesh jam diagnostikuar me Morbus Hochking dhe pas kemio therapise jam mire.Kam bere kontrrollin periodik dhe num kam patur me probleme. Tani kam dy formacione te vogla mbiveshkore por pas ekzaminimeve qe bera para 1 viti per hormonet me thane qe skane problem.A kane lidhje keto me trombocitet ju lutem? ju lutem?Faleminderit!!

Dërguar nga Leda, më 20 Maj 2017 në 13:03

Pershendetje Leda, do te doja te dija sa ishte vlera e Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 21 Maj 2017 në 13:03

Ferritinine 14.4ng/ml

Dërguar nga Leda, më 21 Maj 2017 në 23:07

Ferritinemia eshte e ulet (<20 ng/ml tek femrat), ju do te merrni per 2 muaj Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite, por pas 1 muaji do te beni nje analize tjeter te gjakut per te pare trombocitet dhe pas 2 muaj nje analize tjeter te ferritinemise per korrigjimin e plote te saj (rreth 60 ng/ml). Nese numeri trombociteve ulet, shkaku eshte mungesa e hekurit dhe jo problemet e tjera. Shkaku perse mungon hekuri = humbje gjaku, ku tek femrat rolin kryesor e kane menstruacionet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Maj 2017 në 23:07

Pershendetje doktor. Ju lutem a mund te me thoni nese kryeni konsulta edhe per femije? Falemnderit! Sonila

Dërguar nga Sonila, më 27 Maj 2017 në 08:16

Pershendetje Sonila, une ndjek mbi moshen 14 vjec. Nuk e di sa vjec e keni femijen, parimet jane te njejta te diagnozes, trajtimin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Maj 2017 në 08:16

Pershendetje doktor, vajza ime eshte 6 vjec. A mund ta kryeni ju viziten? Nese jo, ju lutem a mund te me rekomandoni ndonje mjek? Falemnderit! Sonila

Dërguar nga Sonila, më 30 Maj 2017 në 07:00

Pershendetje Sonila, mund te me thoni disa gjera per shqetesimin qe keni ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Maj 2017 në 07:00

Pershendetje doktor, vajza ime ankohet se i dhembin kembet shume. Para disa muajsh i bera nje analize gjaku sipas ushezimeve te pediatrit Gezim Gjata dhe parametrat i kishte ok. Duke qene se shqetesimi vazhdonte e vizitova tek ortopedi Artid Duni, qe na tha qe vajza nuk kishte gje. Duke qene se i behen shume kollaj shenjat kur luan e vritet, na keshilloi nje vizite tek nje hematolog, prandaj dhe une u drejtova tek ju. Vajza ankohet shpesh se i dhembin kembet. Falemnderit! Sonila

Dërguar nga Sonila, më 31 Maj 2017 në 05:51

Pershendetje Sonila, per problemet e njollave hemoragjike mund te diskutome bashke. Mund te vini kete jave tek Spitali Amerikan, ora 9-12 dhe te shtunen dhe te diskutojme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Maj 2017 në 05:51

Pershendetje doktor!Para disa ditesh babi im 67 vjec pas analizes se palces u diagnostikua Myelodisplazi.Babi ka leukocitet 2300.segmente 26%,shkopinj5%,linfocite 50%,monocite 16%,retikulocite 3%. Mjeku i ka thene per te bere biopsi te palces.E pyeta per kurim dhe me tha ne kete stad nuk ka kurim per kete semundje.Vertet eshte e pakurueshme kjo semundje doktor?Jam shume e shqetesuar.Ju kam shkruar dhe here tjeter por babi si duket e ka kuptuar dhe nuk mu bind te bente perseri nje vizite.Pervec gojes qe i behet plage nga myku nuk ka asnje shqetesim tjeter.Ekoja abdomonale i doli sh mire.Analizat per mikrob sh mire.Ju lutem do te me ndihmonit me pergjigjen tuaj.Faleminderit!

Dërguar nga Enkelejda, më 31 Maj 2017 në 10:57

Pershendetje Enkelejda. Sindromet Mielodisplazike duhet te konfirmohet dhe Biopsia e Palcws sw Kuqe tw Kockave eshte pjese e diagnozes, ku perfshihen dhe analizat citologjike qe ne ne Shqiperi nuk i bejme. Nuk ka mjekime specifike per keto semundje. Mjekimet jane simptomatike, pra nese ka infeksione te perseritura do te trajtohen me antibiotike, antimykotike etj, nese leukocitet jane te ulta mund te perdoren faktore rrites, nese ka anemi do te marri hemotransfuzion, trajtim me Eritropoietine. Ne nuk perdorim, por ne shtete te zhvilluara perdoret nje preparat Vidaza, qe ne fakt eshte i kushtueshem dhe qe ne nje pjese te rasteve jep permiresime deri ne frenim te perkohshem te semundjes. Terapia e vetme potencialisht sheruese (pra jo ne te gjitha rastet) eshte Transplanti Allogjenik i Palces se Kuqe te Kockave qe ne nuk e aplikojme, jo vetem per shkak te kostos se larte, por ka dhe rrezikun e rritur te vdekjes, mosha eshte nje kufizim, gjetja e nje dhuruesi eshte perseri veshtiresi.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Maj 2017 në 10:57

Me falni doktor per shqetesimin por nqs preparatin Vizada e gjejme dhe e sjellim ketu mund te perdoret?Eshte nje forme kemio apo thjeshte injeksion?

Dërguar nga Enkelejda, më 31 Maj 2017 në 13:02

Pershendetje Enkelejda, nuk e di nese eshte bere Mielograma. Fillimisht percaktohet shkalla e malinjitetit te Sindromit Mielodisplazik (i ulet, intermediar dhe i larte) te pakten me Mielogramen dhe Gjakun Periferik (Biopsia e PKK dhe Citologjia jane te rendesishme per diagnozen dhe prognozen e semundjes). Ne rast se shkalla e malinjiteti eshte e ulet, nuk ja vlen ta mjekosh me Vidaza, nese jane dy shkallet e tjera mundet, pavaresisht kostos qe ka (mund te japi permiresime te perkohshme dhe vonon transformimin ne Leukoze Akute). Vidaza perdoret sipas menyres se meposhtme, per 7 dite rresht, nenlekure me cikle cdo 28 dite per te pakten 4 te tille nese merret rezultat dhe vezhdohet deri ne arritjen e rezultatit me te mire. Kostoja eshte e rendesishme, rreth 5000 euro per cdo cikel mjekimi. Perfitimet e mundshme nga mjekimi jane si me poshte. 5-Azacytidine at a dosage of 75 mg/m2/day subcutaneously for 7 days of a 28-day cycle with a minimum of four courses planned. 3 additional cycles were administered to responding patients, whereas those with partial responses continued 5 Azacytidine till complete response or relapse. Hematologic responses occurred in 60% of patients on the 5-azacitidine arm (7% complete response, 16% partial response, and 37% improved response). Median time to leukemic transformation or death was 21 months for azacitidine versus 13 months for supportive care (P = .007). Median duration of response was 15 months, and fewer than 1% of treated patients died on study. Quality-of-life assessment found significant major advantages in physical function, symptoms, and psychological state for patients initially randomized to azacitidine.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 01 Qershor 2017 në 13:02

pershendetje doktor une kam nje problem me trombocite kam numer shum te vogel te tyre shpesh me bien nen10 kam edhe gjakderdhje nga hunda zakonisht pasi te kem tensin te lart te gjakut qe dy vite trajtohem ketu ne kosov por pa sukses si ku dhe kur mundem te vie tek ju per nje konsult flm per mirkuptimin

Dërguar nga Lul, më 23 Qershor 2017 në 04:26

Pershendetje Z. Lul. Shkaqet perse ulen trombocitet jane te shumta. Ju mund te vini nje dite ne Tirane te diskutojme. Javes tjeter ora 9-12, Spitali Amerikan 1. Dita e Hene eshte pushim, pra nga e marte deri te shtunen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Qershor 2017 në 04:26

Flm a ka nevoj per termin

Dërguar nga Lul, më 23 Qershor 2017 në 05:32

Jo, javen tjeter mund te vini tek Spitali Amerikan 1, ora 9-12, dita e marte deri te shtunen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Qershor 2017 në 05:32

Pershendetje doktor kam bere pasqyren e gjakut dhe kam nivelin e hemoglobines HGB 18 dhe eritrocitet RBC 6.53 si de HCT 50.4 jane keto te dhena trguese per ndnje semundje dhe sa shqetesuese mund te jene. ju kujtoj qe hemoglobinen 18 e kam pasur qe 17 vjec.

Dërguar nga abel, më 25 Korrik 2017 në 07:00

Pershendetje Abel, do te doja te dija moshen, gjinine, perberesit e tjere te analizes se gjakut (leukocitet, trombocitet, eritrosedimentin).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Korrik 2017 në 07:00

Pershendetje Doktor Shum faleminderit per pergjigje ntuaj Gjinia Mashkull Vjec: 25 Duhanpires: 9 vjet Eritrosedimenti: 2 WBC: 10.5 Hct:50.4 Mcv:77.2 Mch:27.6 Mchc:35.7 Plt:248 Baso:0.5% EO:3.4% Lymph:6.3% Newt: 59.3% PCT: 0.28% P-LCR: 34.7% MPV: 11.2% PdW: 14.1%

Dërguar nga abel, më 25 Korrik 2017 në 10:01

Pershendetje Abel, ndryshimet hematologjike jane me teper mundesi sekondare. Mundet nga duhani. Ju do te beni nje Eko abdominale, na intereson madhesia e shpretkes dhe do te pakesoni, mundesisht ta eleminoni perdorimin e duhanin. Pas 1 muaji riperseriteni analizen e gjakut periferik, eritrosedimentin, LDH, uricemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Korrik 2017 në 10:01

Doktor, pershendetje. Kam djalin 10 muajsh dhe i kam bere analizat e gjakut. Rezultati edhe ky HG 7.4% Eritrocide 3540000 Leukocite 11000. Si ju duken?

Dërguar nga Elketa, më 31 Gusht 2017 në 04:05

Pershendetje Elketa, djali juaj ka anemi (e mesme), mundesia me me madhe eshte te jete nga mungesa e hekurit. Nuk e di nga jeni me origjine. Duhen bere ferritinemia dhe Elektroforeza e Hemoglobines. Nese Ferritinemia eshte e ulur = mungese e hekurit dhe do te marri mjekim me hekur (do te diskutoni me pediatrin per dozen, zakonisht 3 mg/kg peshe hekur elementar). Mjekimi zgjat per te pakten 3 muaj rresht, ku pas 1 - 1.5 muaj synohet korrigjimi i anemise dhe pas 3 muaj dhe i depove te hekurit (ferritinemise).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 01 Shtator 2017 në 04:05

Pershendetje doktor! Kam ber pasqyren e gjakut me kto rezultate RBC 4.07 hgb10.2 hct30.9 mcv75.9mch25.1 mchc 33 rdw 14.4. Wbc7.9 Lyn 1.3 mon0.6 gra6.1 lym16.2, mon7.1. Sedimenti 40, ferritina 5.29, sideremia 77.3. Cfar mjekimi duhet te mar? Flm.

Dërguar nga Naevi, më 02 Shtator 2017 në 06:03

Pershendetje Naevi, ju sa vjec jeni ? Keni Anemia nga Mungesa e Hekurit, anemia me e zakonshme ne praktiken mjekesore. Shkaku i anemise eshte mungesa e hekurit, shkaku nga mungon hekuri eshte pothuajse gjithmone humbje e perseritur e gjakut, ku tek femrat qe kane menstruacione jane menstruacionet shkaku kryesor. Nese jeni mbi 14-15 vjec dhe nuk keni reaksion alergjik nga medikamentet, do te merrni per te pakten 3 muaj rresht; Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite dhe pas 1 muaji do te beni gjak komplet dhe pas 3 muaj gjak komplet + ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Shtator 2017 në 06:03

Doktor un jam 29 vjec dhe per momentin po mar dhe ulcezol. Ka problem ky trajtim?

Dërguar nga Naevi, më 02 Shtator 2017 në 10:03

Nuk ka problem, merreni mjekimin sic jua kam shkruar dhe pas 1 muaji do te beni analizen e gjakut periferik; gjak komplet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Shtator 2017 në 10:03

Pershendejtje!jam Elketa nga Shkodra. Kam djalin 10 mujash dhe ja kam bere analizat e gjakut. Rezultatet jane keto : WBC 5.700 RBC 4.520.000 HGB 10.7 g/dl HCT 34.3% MCV 75.9fl MCH 23.7pg MCHC 31.2g/dl RDW 16.1% PLT 243.000 MPV 8.4fl PCT 0.204% PDW 13.4%.Eritrosedimemti 10mm/

Dërguar nga Elketa, më 06 Shtator 2017 në 08:06

Pershendetje Elketa, sipas kritereve qe ka vendosur OBSH per anemine tek femijet 0.5-5 vjec, quhet anemi kur hemoglobina eshte me pak se 11 gr/dl, pra djali ka nje anemi te lehte. Mire eshte te behet ferritinemia qe percakton depot e hekurit qe nese eshte e ulet duhet te marri mjekim me hekur. Femijet bejne shpesh mungese te hekurit, per rrjedhoje dhe Anemi nga Mungesa e hekurit, sepse rriten shpejt dhe kerkesat per hekur jane te rritura. Nese e ushqen me gji dhe ju nuk keni hekur (ferritinemia tek ju eshte e ulet), nuk ka se si ti japesh hekur dhe femijes. Do te marri mjekim me hekur. Konsultohet me pediatrin, dozat qe perdorim zakonisht jane 3 mg hekur per kg peshe.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Shtator 2017 në 08:06

Prsh Doktor ,kam vajzen 20 muajshe esht mbartese e talesemis Minor ,i kam ber analizat kan dale keto rezultate WBC 9.2 RBC 5.48H HGB 10.1L HCT 32.4l MCV 59.1L MCH 18.4 L MCHC 31.2 LV 60.3H MO 7.8F3 GR 31.9F3 RDW 13.9% PCT 0.38% MPV 8.2% PDW 18.2H% SIDEREMIA 84.0 FERRITINA 49.40 . Cfare duhet ti perdore se mjekja me tha ti marr ferrosil plus a duhet tia marr ?

Dërguar nga Ava , më 06 Shtator 2017 në 08:55

Pershendetje Ava, Talasemia Minor eshte semundje e lehte e lindur dhe cdo gje qe eshte e lindur nuk mjekohet. Pra Talasemia Minor nuk mjekohet. Ferritinemia eshte normale, qe tregon se femija ka hekur ne vlera normale dhe nuk nevoje per mjekim me hekur. Lereni femijen ne jeten e vete. Nese keni femije te tjere do ti beni dhe atyre te njejtat analiza qe i keni bere vajzes. Sigurisht qe nje nga prinderit, ose dhe te dy jane ta pakten me Talasemi Minore.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Shtator 2017 në 08:55

Prsh Doktor ,kam vajzen 20 muajshe esht mbartese e talesemis Minor ,i kam ber analizat kan dale keto rezultate WBC 9.2 RBC 5.48H HGB 10.1L HCT 32.4l MCV 59.1L MCH 18.4 L MCHC 31.2 LV 60.3H MO 7.8F3 GR 31.9F3 RDW 13.9% PCT 0.38% MPV 8.2% PDW 18.2H% SIDEREMIA 84.0 FERRITINA 49.40 . Cfare duhet ti perdore se mjekja me tha ti marr ferrosil plus a duhet tia marr ?

Dërguar nga Ava , më 06 Shtator 2017 në 09:09

Pershendetje Ava, Talasemia Minor eshte semundje e lehte e lindur dhe cdo gje qe eshte e lindur nuk mjekohet. Pra Talasemia Minor nuk mjekohet. Ferritinemia eshte normale, qe tregon se femija ka hekur ne vlera normale dhe nuk nevoje per mjekim me hekur. Lereni femijen ne jeten e vete. Nese keni femije te tjere do ti beni dhe atyre te njejtat analiza qe i keni bere vajzes. Sigurisht qe nje nga prinderit, ose dhe te dy jane ta pakten me Talasemi Minore.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Shtator 2017 në 09:09

Pershendetje doktor ...jam 44 vjec bera analizat e gjakut dhe mee dalin te larta SGPT 217dheSGOT 157 te tjerat me dalin mire afer normes une nuk ndiej dhimbje per cfare mund te shqetesohem ?

Dërguar nga Valdete cela, më 13 Tetor 2017 në 10:07

Pershendetje Valdete, keto ndryshime laboratorike do ti diskutoni me mjekun hepatolog, mjekun e semundjeve te melcise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Tetor 2017 në 10:07

Ju uroj suksese ne punePershendetje dr .i kam ber djalit analuzat ,eshte 17muajsh 12.5kg eritrocit 5.57 hg 9.1 hct 30.6 mcv,56.7 mchc ferritina 5.05 (vlerat normale 7-10)sideremi 17.1vlerat normale(33-14o)edhe ne lame u dukte anemia ,qeliza target vetem2 .ka dy jav qe i kam fillu mjekim ferrodep ,5ml ne dite dhe fortavit bambini,si mendoni eshte thjeshte anemi apo eshte e nevojshme elektroforeza e hg ne si cift nuk kemi vuajtur nga anemia edhe dj deri para nje muaji 11.7e ka pas hemoglobinen flm pres pergjigjen

Dërguar nga Evi, më 18 Tetor 2017 në 15:28

Pershendetje Evi, te dhenat shkojne per Anemi e lehte nga Mungesa e Hekurit. Ju do te vazhdoni mjekimin me synimin e Hb > 11 gr/dl dhe deri ne korrigjimin e ferritinemise. Tek femijet ka gjithmone nje mosperputhje midis numerit te eritrociteve dhe vleres se hemoglobines. Elektroforeza e Hb mire eshte te behet pas moshes 4 vjec. Per te perjashtuar nje anemi te lindur tek femija ne kete moshe, me mire eshte ti beni ju dhe bashkeshorti (gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hb). Nese ju nuk e keni, nuk ka si ta kete dhe femija.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Tetor 2017 në 15:28

Pershendetje doktor nga ato qe kam lexuar kam besim qe do me jepni dhe mua nje pergjigje . Para nje muaji bera nje analize gjaku per anemin dhe mi nxorren rezultatet: HGB 8,9. HCT28,9 MCV 63,4. MCH19,5 MCHC 30,8 RDW-CV 19,4 pas 2 javesh bera nje tjeter analiz dhe vune re qe kjo anemi ishte rritur HGB 8,6 Me dhane si mjekim FERRO3 Forte nga goja per 7 dite dhe sa mbarova nga goja me dhane FERRO3 Forte 570 mg kapsule nga goja po sa e pi ate me jep bark qitje . Kete kapsule e pi 1here ne dite mes ushqimit a me rekomandoni te bej nje analiz per te par anemin se jam shum e zbeht nga fytyra . Mosha ime esht 15 . Me thane se hekurin me ane te ushqimit e nxirrkam me jashtqitje sepse per 2 javkisha ngren shpretka cdo dit peshk lengje fruta dhe rezultati ishte rritje anemie nga 8,9 ne 8,6 ju lutem me ktheni pergjigje kam besim te ju

Dërguar nga Denisa Alla, më 19 Tetor 2017 në 11:52

Pershendetje Denisa, Nuk e di sa eshte numeri i eritrociteve, por fakti qe MCV eshte e ulet tregon se ju keni Anemia Hipokrome Mikrocitare, propabilisht anemia nga mungesa e hekurit (duhet bere ferritinemia). Nese quhet Anemi nga Mungesa e Hekurit, shkaku i anemsie eshte mungesa e hekurit, ndersa shkak i mungeses se hekurit jane ne pergjithesi; konsumi i hekurit dhe ju keni moshen ku konsumohet me shume hekur dhe humbja e hekurit, ku tek femrat qe kane menstruacione jane ne pergjithesi menstruacionet. Kontrollohet dhe fece per gjak occult, parazit dhe urine komplet per shkaqe te tjera te humbjes se hekurit. Mjekimi duhet bere me dozen e duhur mjekuese te hekurit, por Ferro 3 eshte nje suplement hekuri dhe ne pervojen time nuk eshte rezultativ, aq me teper qe nuk mund te presesh rezultat per 1 jave mjekim. Ju do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite per te pakten 3 muaj rresht. Pas 1 muaji kontrollohet hemoglobina dhe pas 3 muaj mjekim behen; gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Tetor 2017 në 11:52

Asnje anemi nuk shkaktohet nga ushqimet dhe asnje anemi nuk korrigjohet me ushqime. Shpretka, spinaqi etj jane budallalliqe. Qellimi i pare i mjekimti eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe perfundimtar eshte korrigjimi i ferritinemise (rreth 60 ng/ml). Por nese nuk eleminohet shkaku mungesa e hekurit dhe/ose anemia kane mundesi te perseriten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Tetor 2017 në 11:52

Pershendetje doktor nga ato qe kam lexuar kam besim qe do me jepni dhe mua nje pergjigje . Para nje muaji bera nje analize gjaku per anemin dhe mi nxorren rezultatet: HGB 8,9. HCT28,9 MCV 63,4. MCH19,5 MCHC 30,8 RDW-CV 19,4 pas 2 javesh bera nje tjeter analiz dhe vune re qe kjo anemi ishte rritur HGB 8,6 Me dhane si mjekim FERRO3 Forte nga goja per 7 dite dhe sa mbarova nga goja me dhane FERRO3 Forte 570 mg kapsule nga goja po sa e pi ate me jep bark qitje . Kete kapsule e pi 1here ne dite mes ushqimit a me rekomandoni te bej nje analiz per te par anemin se jam shum e zbeht nga fytyra . Mosha ime esht 15 . Me thane se hekurin me ane te ushqimit e nxirrkam me jashtqitje sepse per 2 javkisha ngren shpretka cdo dit peshk lengje fruta dhe rezultati ishte rritje anemie nga 8,9 ne 8,6 ju lutem me ktheni pergjigje kam besim te ju

Dërguar nga Denisa Alla, më 19 Tetor 2017 në 12:04

Pershendetje Denisa, Nuk e di sa eshte numeri i eritrociteve, por fakti qe MCV eshte e ulet tregon se ju keni Anemia Hipokrome Mikrocitare, propabilisht anemia nga mungesa e hekurit (duhet bere ferritinemia). Nese quhet Anemi nga Mungesa e Hekurit, shkaku i anemsie eshte mungesa e hekurit, ndersa shkak i mungeses se hekurit jane ne pergjithesi; konsumi i hekurit dhe ju keni moshen ku konsumohet me shume hekur dhe humbja e hekurit, ku tek femrat qe kane menstruacione jane ne pergjithesi menstruacionet. Kontrollohet dhe fece per gjak occult, parazit dhe urine komplet per shkaqe te tjera te humbjes se hekurit. Mjekimi duhet bere me dozen e duhur mjekuese te hekurit, por Ferro 3 eshte nje suplement hekuri dhe ne pervojen time nuk eshte rezultativ, aq me teper qe nuk mund te presesh rezultat per 1 jave mjekim. Ju do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite per te pakten 3 muaj rresht. Pas 1 muaji kontrollohet hemoglobina dhe pas 3 muaj mjekim behen; gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines. Asnje anemi nuk shkaktohet nga ushqimet dhe asnje anemi nuk korrigjohet me ushqime. Shpretka, spinaqi etj jane budallalliqe. Qellimi i pare i mjekimti eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe perfundimtar eshte korrigjimi i ferritinemise (rreth 60 ng/ml). Por nese nuk eleminohet shkaku mungesa e hekurit dhe/ose anemia kane mundesi te perseriten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Tetor 2017 në 12:04

doktor jam perseri denisa jam nga elb kto doktorret ma caktuan vetem me kte analiz qe kam munges hekuri me ndihmoni si duhet te veproj cfare analize te bej qe te me percaktojn shkakun e anemise po ti derg dhe njeher pergjigjet e analizes se po shoh se skam permiresim me ka ik oreksi se FERRO 3 me jep fryrje barku dhe barkeqitje ju lutem me rekomandoni ku duhet te shkoj dhe cfare analize te bej . Pergjigjet e analizave jane kto: WBC 9.07 NEUT#6.88. LYMH# 1.68. MONO #0.45 EO# 0.03. BASO#0.03. NEUT%75.9. LYMPH %18.5. MONO%5.0 EO%0.3 BASO%0.3 RBC 4.56 HGB 8.9. HCT 28.9. MCV63.4. MCH19.5. MCHC 30.8 RDW-SD 43.6. RDW -CV 19.4. PLT 336. PCT 0.34. MPV10.2. P-LCR 27.9. PDW 13.2. Kjo. Ishte analiza e pare pas 1 jave analiza tjeter tregoi se HGB shkoi 8.9 RBC 4.48. HCT 28.3. Mch 19.2. MCV 63.2 MCHC. 30.4. .Me kto pergjigje analizash cfare pergjigje kam per cfare duhet te kurohem dhe si do Tia ve emrin kesaj gjeje qe po me shqeteson me duket se po mjekohem kot !!! Ju lutem shume doktor me ndihmoni ju se tek ju kam besim

Dërguar nga Denisa Alla, më 20 Tetor 2017 në 05:46

Denisa ju keni Anemia Hipokrome Mikrocitare, propabilisht anemia nga mungesa e hekurit (duhet bere ferritinemia). Nese quhet Anemi nga Mungesa e Hekurit, shkaku i anemise eshte mungesa e hekurit, ndersa shkak i mungeses se hekurit jane ne pergjithesi; konsumi i hekurit dhe ju keni moshen ku konsumohet me shume hekur dhe humbja e hekurit, ku tek femrat qe kane menstruacione jane ne pergjithesi menstruacionet. Kontrollohet dhe fece per gjak occult, parazit dhe urine komplet per shkaqe te tjera te humbjes se hekurit. Mjekimi duhet bere me dozen e duhur mjekuese te hekurit, por Ferro 3 eshte nje suplement hekuri dhe ne pervojen time nuk eshte rezultativ, aq me teper qe nuk mund te presesh rezultat per 1 jave mjekim. Ju do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite per te pakten 3 muaj rresht. Pas 1 muaji kontrollohet hemoglobina dhe pas 3 muaj mjekim behen; gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines. Asnje anemi nuk shkaktohet nga ushqimet dhe asnje anemi nuk korrigjohet me ushqime. Shpretka, spinaqi etj jane budallalliqe. Qellimi i pare i mjekimti eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe perfundimtar eshte korrigjimi i ferritinemise (rreth 60 ng/ml). Por nese nuk eleminohet shkaku mungesa e hekurit dhe/ose anemia kane mundesi te perseriten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Tetor 2017 në 05:46

Pershendetje dr.jam evi perseri .a mund te shkaktoje kandida ulje te hemoglobines .i kam ber fparazit neh fece koprokultur neg candida poz ne goje dhe fece .e kam mjwkuar me nystatin .ne goje i dolen stomatite dhe ju qan buzet anesh a mund te jet shkaku ky ,me ra hemoglobina ne 9.1 nga 11.7 brenda dy muajve .flm

Dërguar nga Evi, më 24 Tetor 2017 në 04:34

Pershendetje Evi, kandidoza nuk shkakton ulje te hemoglobines. Mundet qe mungesa e hekurit te jete nje shkak per uljen e hemoglobines dhe carjen e kendeve te buzeve. Duhet bere ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Tetor 2017 në 04:34

Pershendetje doktor!Perpara 1 muaji isha tek ju oer babane tim,i cili eshte 67 vjec dhe eshte diagnostikuar me Mielodosplazi.Me dhate per te bere disa analiza dhe sapo mora pergjigjen.Gjate ketij muaji ka oire acid folik dhe vit B6.Ferritinine i ka dale 117ng/ml.LDH 277 Ul/lit. WBC 2.77,RBC 3.87,HGB 12.9,Neut 0.95, Desha te di mendimin tuaj rreth ketyre rezultateve.faleminderit.

Dërguar nga Leda, më 08 Nentor 2017 në 09:51

Pershendetje Leda, Mielodisplazia eshte nje semundje qe nuk eleminohet, por nese vlerat e gjakut periferik, pavaresisht se nuk jane normale, mjafton te jene ne nje numer optimal per jeten. Aktualisht hemoglobina eshte pothuajse normale, leukocitet lehtesisht te ulura. Nuk e di numerin e trombociteve. Mund ta vazhdoje Acidin Folik dhe Vitaminen B6.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Nentor 2017 në 09:51

Jam pak e shqetesuar per LDH qe e ka dyfishin e normes 277 Ul/lit. Numri i trombociteve PLT 198.

Dërguar nga leda, më 09 Nentor 2017 në 05:39

Numeri i trombociteve eshte gjithashtu normale.LDH e rritur mund te konstatohet ne Sindromet Mielodisplazike.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Nentor 2017 në 05:39

Pershendetje doktor.jam nje ina nga Tirana dhe para pak ditesh i bera analizat e gjakut komplet burrit dhe nga analizat del qe Eritrosedimenti nga 5_20mm i Ka 45mm Dhe rruazat e kuqe laborantia me tha qe i Ka te plota por te vogla..cfare mund te jete doktor...eshte dicka me rrezik??burri eshte 47 vjec dhe merret me aktivitet fizik te larte...dhe djete ushqimore..mos ndikon Edhe mungesa e ndonje ushqimi?? Ju lutem do doja shume nje pergjigje nga ju. Faleminderit Ju kam derguar me email analizat nqs i hedh nje sy do ju isha shume mirenjohese.

Dërguar nga ina, më 21 Nentor 2017 në 09:21

Pershendetje Ina, Eritrosedimenti varet nga shume faktore dhe mosha eshte nje i tille. Sa vjec eshte bashkeshorti. Mund te me shkruani analizen e gjakut periferik. Kur eritrocitet jane me te vogla se norma (mikrocite), 2 shkaqet kryesore jane mungesa e hekurit, Talasemia Minor, kombinimi i tyre.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Nentor 2017 në 09:21

Prsh I Nderuar . Kam vajzen 2vjece mbartese e talasemis minor,nga analizat e kryera ka keto rezultate WBC 10.60+ RBC 5.52 HGB 9.7- HCT 30.4 MCV 55.1 MCH 17.6 MCHC 31.9 PLT 603 LYMPH% 44.7 MONO% 9.0 EO% 4.O BASO% 0.4 NEUT% 41.9 LYMPH# 4.47 MONO 0.95 EO 0.42 BASO 0.04 NEUTO 4.45 RDW-CV 19.7 RDW-SD 35.4 PDW 12.1 MPV 10.3 P-LCR 28.4 PCT 0.62 SIDEREMIA 157 ... ERITROSENDIMENTI 25mm/h

Dërguar nga Ava , më 24 Nentor 2017 në 10:24

Pershendetje Ava, te dhenat jane karakterisitike per Talasemia Minor, qe eshte nje anemi e lehte e lindur, pra nuk mjekohet. Kur te beni analiza gjaku, beni dhe ferritinemine. Ne varesi te vleres se saj gjykohet nese mund te perdorim hekur (per mungesen e tij), ose jo.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Nentor 2017 në 10:24

Doktor pershendetje doja te pyesja per nje analize qe ka bere imshoq. Elektroforeza e hemoglobines Hb A 95.3 , hb F 1.8 , Hb A2 2.9 une jam bartese e drepanocitozes, ka ndonje rrezik,mund te kete talasemi minor ? faleminderit.

Dërguar nga eni, më 27 Nentor 2017 në 08:32

Pershendetje Eni, per bashkeshortin me dergoni dhe gjakun komplet + Ferritinemia. Propabilisht ai eshte me Talasemia Minor (bartes i Talasemise) dhe meqenese ju jeni bartese e drepanocitozes, per cdo femije qe do te lindnin ka 25 % mundesi te jete i shendoshe, 25 % mundesi te jete bartes i drepanocitozes, 25 % mundesi te jete bartes i talasemise dhe problemi kryesor eshte se ka 25 % mundesi te jete Talaso-Drepanocitoze.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 08:32

Ferritina i ka dale 176.9 dhe analizat e gjakut komplet jane ne rregull pervec Neutrophilis 61.4 + Monocytes 8.6 + MCV 78.9 dhe mCH 26.6 . ju faleminderit.

Dërguar nga eni, më 27 Nentor 2017 në 08:37

Pershendetje Eni, ferritinemia eshte normale. Bashkeshorti juaj eshte vetem Bartes i Talasemise (Talasemia Minore).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 08:37

Pershendetje Eni, ferritinemia eshte normale. Bashkeshorti juaj eshte vetem Bartes i Talasemise (Talasemia Minore).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 08:37

Doktor pershendetje. Doja tju pyesja ose me sakt te merrja dhe mendimin tuaj kam bete analizat edhe kam dal me anemi te theksuar me kane dhene 2 ilace ironom dhe b compleks jam duke i pire po prap e ndjej veten te pafuqishme edhe me bien te fiket shpesh edhe pse jam duke marre ilacet. Si mund te me keshilloni Prgj e analizave qe kam bere jane keshtu : RBC:3,75 HGB: 5,4 HCT:23.2 MCV: 61.9 MCH:14.4 MCHC:23.3 RDW: 20.9 WBC:6.79 NE:53.5 MO:9.0 LY:35.6 PLT: 409 MPV:11.2 PCT:0.32 PDW: 15.2 PLCR: 25.9 Ju lutem me jepni nje mendim cfare duhet te beje nqs duhet te vizitohem ne tjeter vend apo tme japin ilace te tjera apo si???

Dërguar nga Xhesika, më 28 Nentor 2017 në 15:39

Pershendetje Xhesika, ju keni nje anemi te thelle (HGb < 7 gr/dl), propabilisht nga mungesa e hekurit. Ironorm eshte nje preparat i mire, duhet marre 3 here/dite per te pakten 3 muaj rresht. Synimi i pare i mjekimit eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe kjo do rreth 1-1.5 muaj dhe pasi korrigjohet anemia mjekimi vazhdohet te pakten dhe 2 muaj te tjere per te korrigjuar Ferritinemine (norma rreth 60 ng/ml), Vetem kur te korrigjohet ferritinemia, do te gjykohet renia e flokeve, nese nuk bien tregon se ishte nga mungesa e hekurit, nese po, ka shkaqe te tjera dhe do te diskutoni me dermatologun.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 15:39

Doktor pershendetje. Doja tju pyesja ose me sakt te merrja dhe mendimin tuaj kam bete analizat edhe kam dal me anemi te theksuar me kane dhene 2 ilace ironom dhe b compleks jam duke i pire po prap e ndjej veten te pafuqishme edhe me bien te fiket shpesh edhe pse jam duke marre ilacet. Si mund te me keshilloni Prgj e analizave qe kam bere jane keshtu : RBC:3,75 HGB: 5,4 HCT:23.2 MCV: 61.9 MCH:14.4 MCHC:23.3 RDW: 20.9 WBC:6.79 NE:53.5 MO:9.0 LY:35.6 PLT: 409 MPV:11.2 PCT:0.32 PDW: 15.2 PLCR: 25.9 Ju lutem me jepni nje mendim cfare duhet te beje nqs duhet te vizitohem ne tjeter vend apo tme japin ilace te tjera apo si???

Dërguar nga Xhesika, më 28 Nentor 2017 në 16:14

Pershendetje Xhesika, ju keni nje anemi te thelle (HGb < 7 gr/dl), propabilisht nga mungesa e hekurit. Ironorm eshte nje preparat i mire, duhet marre 3 here/dite per te pakten 3 muaj rresht. Synimi i pare i mjekimit eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe kjo do rreth 1-1.5 muaj dhe pasi korrigjohet anemia mjekimi vazhdohet te pakten dhe 2 muaj te tjere per te korrigjuar Ferritinemine (norma rreth 60 ng/ml), Vetem kur te korrigjohet ferritinemia, do te gjykohet renia e flokeve, nese nuk bien tregon se ishte nga mungesa e hekurit, nese po, ka shkaqe te tjera dhe do te diskutoni me dermatologun.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 16:14

Doktor me falni prap. Kto ilacet mua mi kane dhene ti pi 2 here ne dite mgjes dhe darke. Po u be 2 jave q i kam filluar edhe vazhdojne me bie te fiket edhe ndihem e pafuqishme. Nje mikja jone doktoreshe me tha qe ilacet q po pi jane shume te mira por qe nuk mjafton hekuri qe ka duke qene se un e kam anemi te theksuar

Dërguar nga Xhesika, më 29 Nentor 2017 në 04:31

Pershendetje Xhesika, lexojeni dhe njehere ate qe ju kam shkruar me pare. Ironorm eshte preparat i mire, ka 61 mg hekur elementar dhe doza mjekuese ditore eshte 180-200 mg hekur elementar/dite, pra 3 tabletat ne dite sigurojne kete doze. Per 2-3 jave mund te japi permiresim te anemise, por jo te depove te hekurit, qe duan te pakten 3 muaj te korrigjohen. Vetem kur te korrigjohet Ferritinemia (jo vetem anemia) rreth 60 ng/ml nuk do te keni lodhje dhe renie flokesh nese keto jane lidhur drejteperdrejte me mungesen e hekurit (ka dhe shume shkaqe te tjera).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 04:31

Pershendetje doktor!Jam perseri Leda dhe interesohem per babane tim me Mielodisplazi.Pas analizave qe beri dhe i kishte leukocitet dhe hemoglobinen lehtesish te ulur i rekomanduat te merrte vitamine B6 dhe acid folik.I piu 2 muaj rresht.Gjendja e tij eshte e mire pervec problemit se i acarohet goja.A te vazhdoje perseri me keto apo mos duhet te beje ndo nje analize?faleminderit!

Dërguar nga Leda, më 16 Dhjetor 2017 në 05:16

Pershendetje Leda, vitaminat jane ndihmese (aty konsumohet Acidi Folik), por nuk i bejne asgje Mielodisplazise. Ju do te perseritni; gjakun komplet + ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Dhjetor 2017 në 05:16

Pershendetje Doktor! Ju lutem a mund te me thoni nese ka mundesi qe leucemia akute mieloide te sherohet?

Dërguar nga Elona, më 18 Dhjetor 2017 në 16:19

Pershendetje Elona, synimi i pare i mjekimit kur trajtohet LAM eshte arritja e Remisionit Komplet dhe me pas mbajtja e tij te pakten deri ne 5 vite, akoma me mire 10 vite. Ne keto raste flitet per Sherim Operacional, mundesia e rishfaqjes se semundjes ekziston. Vetem koha mund te tregoje sherimin e vertete = mos rishfaqje e semundjes. Per moshat e vjetra, prognoza nuk eshte shume e mire dhe per me teper nuk synohet aplikimi i terapise qe perdorin moshat e reja, keshtu dhe rezultatet nuk jane ato qe synojme tek moshat e reja. Ne keto raste synojme zgjatje sa me shume te jete e mundur te jetes, me semundje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Dhjetor 2017 në 16:19

Doktor duke ju falenderuar per pergjigjen tuaj, doja gjithashtu t’iu thoja qe i semuri me LAM eshte nje 25 vjecare i cili terapine e pare e ka perballuar shume mire dhe analizat pasardhese te gjakut i kane dale shume mire dhe mielograma pas terapise i doli shume mire. A ekziston mundesia e ndonje transplanti te palces ne kete rast? Ndonje transplant i mundeshem a do contee ne kete rast ne mos shfaqjen e semundjes? Ju faleminderit serisht!

Dërguar nga Elona, më 19 Dhjetor 2017 në 08:26

Pershendetje Elona, rezultati i arritur (Remisioni Komplet Konvencional) eshte synimi i pare i mjekimit. Me teknika me sensitive vleresohet ekzistenca ose jo e qelizave tumorale te mbetura. Ne nuk e kemi kete mundesi. Por si rregull, pas arritjes se Remisionit Komplet Konvencional, pwrdoren terapite e post-remisionit = terapi konsoliduese/intensifikuese, synimi i te cilave eshte te thellojne rezultatin e arritur, pra nese kane mbetur qeliza tumorale te vazhdojne te shkaterrojne sa me shume. Ketu futet dhe Transplanti Allogjenik. Pra mund te perdoret si terapi konsoliduese dhe eshte potencialisht sherues. Mund te lihet dhe si nje opsion i mevonshem, nese semundja mund te rishfaqet. Nese qendron ne Remision Komplet te zgjatur, te pakten 5 vite, akoma me mire 10 vite, akoma me mire per gjithnje flitet per Sherim.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Dhjetor 2017 në 08:26

Pershendetje Dr ne pamundesi per te ardhur per nje vizite se nuk na japin leje kam nje hemoglobine 11.9 dhe ferretinen 6.4 .Kam pire nje muaj ferro fast dhe me eshte rritur hekuri shume pak .Eritrocitet jane mire 4,70 ndersa hematokriti 33 .6.Ju lutem me rekomandoni cfare mjekimi te marr .

Dërguar nga Erjona Koleci, më 21 Dhjetor 2017 në 03:00

Pershendetje Erjona. Ju aktualisht keni Deficit te Hekurit. Depot e hekurit nuk mbushen me suplemente sic eshte ferro fast. Duhen 200 mg hekur elementar/dite per te pakten 2 muaj rresht qe te mbushen. Dhe akoma me shume rendesi ka eleminimi i shkakut/shkaqeve te pakesimti te hekurit. Ju do te merrni Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite, ne mes ose pas ushqimit + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite per 2 muaj dhe pas 2 muaj do te beni ferritinemine. Synimi eshte ferritinemia > 20 ng/ml, vlera optimale per femrat 60 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Dhjetor 2017 në 03:00

Përshëndetje dr.Lako! Së pari ju uroj një vit të mbarë! Ju shqetësoj për një problem për të cilin nuk po gjej dot asnjë zgjidhje. Une jam me Rezus negativ dhe bashkëshorti im me rezus pozitiv te grupit te gjakut. Sapo kam kryer proçedurën IVF dhe jam ende në pritje të rezultatit, por ndërkohë analizat e Indirect Coombs më kane dale pozitive, madje 2 vlerat e para 2+ pozitive. Imunizimi ka ndodhur per shkak te nje transfuzioni gjaku para 20 viteve, ku si pasoje te nje gabimi mjekesor më kane futur gjak me rezus pozitiv. Kam lexuar që në raste si i imi foshnja merr gjithmone rezusin e gjakut te babait, pra pozitiv dhe sigurisht do te jete teper i rrezikuar nga antitrupat e gjakut tim. Kam nevoje te di në rast se shtatëzania ndodh, a ka kapacitete të mjaftueshme në Shqipëri për trajtime të tilla si transfuzioni i gjakut tek foshnja që në bark të nënës apo të tjera trajtime të nevojshme. Apo të tilla trajtime mund të bëhen vetëm jashtë vendit? Ju falenderoj paraprakisht.

Dërguar nga Eda, më 02 Janar 2018 në 11:33

Pershendetje Eda, persa i perket grupit te gjakut te femijes nuk eshte detyrim qe te jete si i babait. Ju jeni Rhesus negative (fenotip) dhe gjenotipi (baza gjenetike eshte dd. Bashkeshorti juaj eshte Rhesus pozitiv (fenotipi) dhe gjenotipet e tij mund te jene; DD, Dd. Nese eshte DD, eshte e sigurte qe gjenotipi i femijes do te jete Dd dhe grupi i gjakut per Sistemin Rhesus = Rhesus Pozitiv. Nese gjenotipi i bashkeshortit do te jete Dd, femija ka 50 % mundesi te jete Rh Pozitiv dhe 50 % mundesi te jete Rh negativ. Ju do te shkoni tek Qendra Kombetare e Transfuzionit te Gjakut, do te takoni Dr. Irena Qendro, per te specifikuar cfare antikorpesh keni ne qarkullim (imunoglobulina IgG, IgM, faktore komplementi). Vetem IgG mund te kaloje placenten, por mund te beni dhe Imunoglobulinat si terapi, sipas protokolleve te caktuara. Diskutojini me Dr. Irenen. Deri me sot ne Shqiperi, nuk eshte bere grupi i gjakut dhe transfuzioni ne periudhen intrauterine. Tek Spitali Amerikan 3, vjen te premten nje mjek grek i neonatologjise dhe mund te diskutohet me te, nese keni mundesi per mundesine e realizimit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 11:33

Pershendetje doktor. Do te deshiroja te dija mendimin tuaj pasi bera analizat e gjakut. Rezultati ishte ky: iron ferrozine 39.5 ug/dL, ferritina 38.2 ng/mL ,hemoglobina 13.9 g/dL, leukocyte 13.2 , eritrocitet 4.62. Mesa kuptova nga pergjigja e analizave vetem iron ferrozine eshte nen vleren normale. Ju lutem me rekomandoni dicka per te marre ne keto raste. Faleminderit shume per pergjigjet tuaja. Me respect Bruna

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 00:03

Pershendetje Bruna, ne nuk e vleresojme shume sideremine, ajo qe ka rendesi eshte ferritinemia, si treguesi me i mire i depove te hekurit. Ju ferritinemine e keni ne vlera optimale aktualisht. Do ju rekomandoja ta perseritnit ferritinemine, pas disa muaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 00:03

Pershendetje doktor. Do te deshiroja te dija mendimin tuaj pasi bera analizat e gjakut. Rezultati ishte ky: iron ferrozine 39.5 ug/dL, ferritina 38.2 ng/mL ,hemoglobina 13.9 g/dL, leukocyte 13.2 , eritrocitet 4.62. Mesa kuptova nga pergjigja e analizave vetem iron ferrozine eshte nen vleren normale. Ju lutem me rekomandoni dicka per te marre ne keto raste. Faleminderit shume per pergjigjet tuaja. Me respect Bruna

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 02:07

Pershendetje Bruna, ne nuk e vleresojme shume sideremine, ajo qe ka rendesi eshte ferritinemia, si treguesi me i mire i depove te hekurit. Ju ferritinemine e keni ne vlera optimale aktualisht. Do ju rekomandoja ta perseritnit ferritinemine, pas disa muaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 02:07

Pershendetje doktor. Do te deshiroja te dija mendimin tuaj pasi bera analizat e gjakut. Rezultati ishte ky: iron ferrozine 39.5 ug/dL, ferritina 38.2 ng/mL ,hemoglobina 13.9 g/dL, leukocyte 13.2 , eritrocitet 4.62. Mesa kuptova nga pergjigja e analizave vetem iron ferrozine eshte nen vleren normale. Ju lutem me rekomandoni dicka per te marre ne keto raste. Faleminderit shume per pergjigjet tuaja. Me respect Bruna

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 04:17

Pershendetje Bruna, ne nuk e vleresojme shume sideremine, ajo qe ka rendesi eshte ferritinemia, si treguesi me i mire i depove te hekurit. Ju ferritinemine e keni ne vlera optimale aktualisht. Do ju rekomandoja ta perseritnit ferritinemine, pas disa muaj. Dhe leukociti eshte lehtesisht i rritur. Shkruajeni pak dhe formulen leukocitare.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 04:17

Formula leukocitare eshte: Neu 56.1%, LYM 33.1%, Mono 5.7%, Eos 4.8%, Baso 0.3%. Faleminderit per sugjerimin tuaj.

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 11:17

Formula leukocitare eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Janar 2018 në 11:17

Pèrshèndetje dhe respekt pèr juve Dr i nderuar !gjinia-femèr,mosha -43 Vlera e hemoglobinès mè ka dal 7.4,lym%55,gran%32.4,hct 23.4%,mcv 61.7 %,MCH 19.4 %,RDW-CV 16.0 %,P-LCR 7.4 %dhe jam.me terapi tot'hem 2×1 me vitamin c,jqm ne merak se kjo gjendje mè ndodhi edhe para njè viti !...kah dzhduket gjaku pasi nuk kam probleme gjinekologjike...jam nè merak,te falenderoj paraprakisht !

Dërguar nga Kosovare, më 10 Janar 2018 në 09:04

Pershendetje, mungojne disa te dhena ne analizen qe ju keni shkruar (vlerat e RBC, WBC, Plt, por ju aktualisht keni Anemi Hipokrome Mikrocitare, Grada e mesme. Mjekimi me Tot'hema nuk eshte optimal. Ju do te merrni per te pakten 3 muaj rresht: 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 tableta/ditë. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë. 3-Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/ditë dhe 4-Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/dite. Analiza e gjakut periferik do te perseritet pas 1 muaji dhe në fund të 3 muajve mjekim gjak komplet dhe Ferritinemia. Vetem kur korrigjohet ferritinemia (rreth 60 ng/ml), anemia duhet te korrigjohet per rreth 1-1.5 muaj mjekim, ju jeni trajtuar sic duhet. Dhe pasi korrigjohet ferritinemia, ajo perseritet pas 5-6 muaj, per te pare stabilitetin. Nese bie, tregon qe ke shkak dhe ne pergjithesi jane humbjet e gjakut me menstruacionet (nese keni menstruacione dhe perdorni 10-12 tampone per cdo cikel, tregon se humbja e gjakut eshte e rendesishme). Mund te jete dhe cdo humbje gjaku e dukshme ose e padukshme me urinen, fecet e tj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Janar 2018 në 09:04

Pershendetje doktor. Do deshiroja te dija mendimin tuaj per disa analiza qe kam kryer ne laboratorin Amerikan. Rezultatet jane keto: Antitrombina III 99.7% ku norma eshte nga 80-120 %, Protein C 111.06 % ku norma eshte nga 72-160 %, Faktori V Leident (APC-R) 0.540 ku norma eshte 0.8-1.1, Protein S 97.3 % ku norma eshte 60- 150, Ac. fosfolipid IgG 4.30 U/ml ku norma eshte <10 negativ > 10 pozitiv, Ac. fosfolipid IgM 1.80 ku norma eshte <10 negativ >10 pozitiv. Me shqeteson fakti i Faktori V Leident se me ka dale e ulet. Mund te me jepni mendimin tuaj? Me respekt...

Dërguar nga Anjeza Sinanaj, më 11 Janar 2018 në 09:44

Pershendetje Anjeza. Perse i bete testet e mesiperme. APC-R ne menyre indirekte tregon per pranine ose jo te Faktorit V te ndryshuar (patologji e trasheguar), qe favorizon zhvillimin e trombozave. Notmat qe ne perdorim; APC-R the normalised ratio 1. ≥ 0.7 - normal. 2. 0.4-0.7 - heterozigot. 3. <0.4 - homozigot. per vleren qe ju ka dale, ju mund te keni mutacionin gjenetik, heterozigote (nje gjen normal dhe nje tjeter patologjik), pergjegjes per prodhimin e Faktorit te V te ndryshuar, mutant, te koagulimit. Si rregull behet drejteperdrejte analiza gjenetike = Faktori V Leiden (Factor V G1691A).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 09:44

Pershendetje doktor!Interesohem perseri per babane tim me Mielodisplazi.Desha te di mendimin tuaj rreth gjendjes se tij pas rezultatit te analizave te fundit qe beri.WBC 2.87/ RBC 3.72/ HGB 12.4/ HCT 35.7/ MCV 96.0/ MCH 33.3/ MCHC 34.7/ PLT 208/ RDW-SD 46.1/ RDW-CV 13.9/ PDW 11.1/ MPV 11.0/ P-LCR 31.2/ PCT 0.23/ NEUT 1.O3/ LYMPH 44.6%/ MONO 17.8%/ EO 0.3%/ BASO 1.4%. FERRITININE 114 Faleminderit dhe respekte

Dërguar nga Leda, më 11 Janar 2018 në 09:55

Pershendetje Leda, Mielodisplazia nuk eshte nje semundje e sherueshme. Vlerat qe ka aktualisht babai, ulja e leukociteve = leukopeni e lehte, anemi e lehte, trombocitet normale, parametra shume te mire per aktivitetet e zakonshme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 09:55

Pershendetje doktor,ju falenderoj per perfjigjet e tuaja online.Kam vajzen 7 vjece dhe I bera disa analiza pasi vajza eshte e dobet dhe vjen e verdhe ne fytyre dhe oreks nuk ka fare .Pasi u konsultova me pediatren I bera disa analiza nje nder to qe me shqeteson eshte analiza G6PD pasi i ka dale 20.7 dhe CPR 3.2,ASLO 92.5 nndersa HbA 96.9 A2 3.1 .Jam shume ne merak me padurim pres pergjigjen tuaj .Ju falenderoj paraprakisht!!!

Dërguar nga Ajla, më 11 Janar 2018 në 15:33

Pershendetje Ajla, mire eshte te me shkruanit analizen e plote te gjakut periferik. Nuk e di nese i keni bere ferritinemine ? Elektroforeza e Hb, vlerat i ka normale, por nuk eshte e mjftueshme per te dhene nje gjykim. Ne shqetesim kemi deficitin e G6PDH (norma qe perdorim 8.8-13.4 U/g Hb), por ju mudn te me shkruani normat qe perdoren nga laboratori ku ju keni bere analizat. CRP dhe ASLO diskutohen me mjekun ORL.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 15:33

Kur erdha tek ju me thate per babin te merrte acid folik dhe vit B6.A ti vazhdoje perseri apo hekuri eshte brenda normave?

Dërguar nga Leda, më 12 Janar 2018 në 05:04

Pershendetje Leda, Mielodisplazia eshte nje semundje ku konsumohet Acidi Folik. Depot e tij vlejne per 2-4 muaj. Pra mund te beje pushim dhe pas disa muaj i rifillon perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 05:04

Ju falenderoj per pergjigjen,Norma e laboratorit qe kame bere anaizen G6PDH ishte mU/ml (0.0-18) Analiza tjeter eshte:WBC 9.22 RBC4.76 HGB12.4 HCT 35.8 MCV75.2 MCH26.1 MCHC 34.6 PLT-Trombocite 256 RDW-SD 37.3 RDW-CV 14.0 PDW 10.2 MPV 9.2 P-LCR 18.8 PCT 0.23 NEU -Neutrofile 4.17 LYMP-Limfocite 4.27 MON-Monocite 0.65 EO-Eozonofile 0.12 BAS-Bazofile 0.01 NEU%-Neutrofile 45.3 ..Segmente 19.3 Shkopinje 26.0 MON%-Monocite 7.0 LYMP%-Limfocite 46.3 EO%-Eozonofile 1.3 BAS%-Bazofile 0.1 Eritrosedimenti 19 Glicemi esell 64.62 Prova hepari Negativ SGPT-ALT 19.04 SGOT-AST 30.64 UREA 17.84 Kreatinina 0.43 Ferritin 21.28 Besoj te kem qene e qarte nga cfare kopjova nga analiza.

Dërguar nga Ajla, më 12 Janar 2018 në 10:08

Pershendetje Ajla, analizat qe keni shkruar mire jane. Ferritinemia 21 ng/ml, teorikisht eshte normale. Mund te perdori suplemente me hekur/vitamina per shkak se mosha eshte e tille qe rriten shpejt. G6PDH normale eshte, kur ti perseritni analizat, mund t'ja perserisni dhe njehere.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Janar 2018 në 10:08

Shume faleminderit doktor ,patjeter qe analizat do ti perseris dhe madje do te vij ne Tr ti bej aty ku ju punoni qe dhe te bej nje konsult me ju .Harrova t'ju permedja se vajzes i kam bere nje eko-grafi dhe shpretka i ka dal 1 cm e zmadhuar.Cfare do te thote kjo mos ka lidhje me pangrenesine?!Dhe nje gje tjeter doja te pyesja :Analizat kame nje jave qe i kam bere kur mund te jete koha me e pershtatshme qe te vij dhe ti bej perseri keto dite apo te pres pak kohe ?

Dërguar nga Ajla , më 13 Janar 2018 në 08:55

Pershendetje Ajla, ne matjen e shpretkes me ekografi ka gjithmone subjektivizem, por nese eshte me te vertete 1 cm me e zmadhuar nuk ka lidhje me te pangrenit. Vajza nuk ka nje problem aktualisht. Kur te keni radhen e kontrollit ja beni.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Janar 2018 në 08:55

Prsh thjesht me than qe me ka dal mielograma me probleme dhe kan gati 3muaj qe mjekohem me prednisone dhe trombocitetvazhdojne te me ulen dhe kam episode hemoragjike ne lekur dhe epitaksis

Dërguar nga erjola , më 26 Janar 2018 në 01:45

Pershendetje Erjola, mjeket e kane vleresuar si PTI (Purpura Trombocitopenike Idiopatike), semundje autoimune qe shkaterron me shpejt sec duhet trombocitet. Si rregull (85 % te rasteve) i pergjigjet mjekimit me kortizon. Nese nuk po pergjigjet, ose do te konsiderohet rezistente ndaj prednizolonit dhe kalohet ne skema te tjera, ose eshte mundesia per te qene Sindrom Mielodisplazik (MB ne mielograme = 7 %). Keto raste nuk i pergjigjen mire mjekimit me kortizonik.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Janar 2018 në 01:45

Pershendetje dok. Jam nje Nene shume e shqetesuar. Kam djalin 7 muajsh dhe me kane thene qe ka talasemi. Burri eshte mbartes I sigurt I talasemi minor ndersa une dola me Hba 96,5 dhe hba2 3,5 dhe mjeku me Tha qe dhe une jam mbartese. we Djalit I kane Dale shume keq. Hba 32,2 hbf 65.2 dhe hba2 2,6. Hb e ka 7.5

Dërguar nga Sonja , më 27 Janar 2018 në 08:57

Pershendetje Sonja, vlera juaj e Hb eshte nje vlere kufi (borderline) dhe ne i vleresojme me kujdes. Djali juaj ka Semundjen e Talasemise qe do te thote se dhe ju dhe bashkeshorti juaj jeni bartes te Talasemise. Femija do te ndiqet ne Qendrat e Hemoglobinopative (QSUT/Fier/Lushnje), nese do te lindni femije te tjere, secili prej tyre duhet te studiohet (ADN) ne javet e para te shtatezanise, per te vleresuar pranine ose jo te Semundjes se Talasemise dhe me pas te vendoset per vazhdimin e shtatezanise. Per cdo femije tjeter qe do te lindni do te keni 25 % mundesi te jete i shendoshe; 50 % mundesi te jete bartes dhe 25 % mundesi te jete i Semure me Talasemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Janar 2018 në 08:57

Miredita Doktor,jam nje nen e shqetesuar per djalin tim 15 muajsh,i bera analizat e sipas analizave del me anemi te theksuar. HGB 5.7 FERRITINA12,69ng/ml hemoglobine elektrophoresis HbA 96,0 HbF 2,4 HbA2 1,6

Dërguar nga merita xhika, më 09 Mars 2018 në 07:20

Pershendetje Merita, po djali juaj ka anemi te rendesishme. Do ta konsultoni me mjekun hematolog, pediater tek QSUT.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Mars 2018 në 07:20

Pershendetje doktor, E lexova qe nuk jeni hematolog per femije gjithesesi nese mundeni me jepni nje pergjigje pasi jam shume e shqetesuar.Kam vajzen 9 vjeçe dhe pasi me beri temparature 38.5 e cova per vizite.Pediatri me udhezoi per analize urine dhe gjaku.Analiza e urines doli me infeksion urine te moderuar.Vlerat a analizez se gjakut ishin shqetesuese pasi jane ne keto vlera. WBC 3.3, Lym 1.3, Mon 0.4.Gran 1.5, Lym % 40, Gran % 46.6, RBC 4.2, HGB 10.8, HCT 34.4,MCV 81.9,MCH,25.7, MCHC 31.4, RDW 13.4, PLT 145,MPV 8.2,PCT 0.119 PDW 12.03. Aktualisht mjekohet me antibiotik per infeksionin.Niveli i ulet i ruazave te bardha te gjakut dhe pothuaj te gjithe elementeve te tjera me ka shqetesuar shume, cfare diagnoze dhe prognoze ka.Faleminderit.

Dërguar nga Lorenca, më 12 Mars 2018 në 09:22

Pershendetje Lorenca, vajza ka nje ulje te lehte te leukociteve (rruazave te bardha) dhe nje anemi te lehte. Nuk shkaktojne asnje shqetesim tek femija. Nuk ka nevoje per mjekim. Pas 2 javesh perseriti gjakun komplet + ferritinemia. Analiza e gjakut periferik ne periudhe virozash eshte mire te shmangen, se ndodhin gjithmone ndryshime, sidomos kur femija e kalon dhe eshte mire klinikisht.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Mars 2018 në 09:22

Djali im ne maj mbush 7 vjec. Perpara nje vit e gjysem ne qafe i vume re limfonoduj te cilet pasi i beme eko i dolen me i madhi 2.1 cm. U dyshua per mononukleoze. Po nuk rezultoi nga analizat. Pas disa kohesh i beme eko dhe limfonodulat ishin zvogeluar rreth 1 cm. Gjithsesi ati i duken me sy te lire ne vijimesi. Pavaresiisht se gjate virozave i behen te dukshme. Ju lutem dua te di cilat jane analizat qe duhet ti bej dhe cfare examinimesh dhe vizitat mjekesore?

Dërguar nga ina, më 16 Mars 2018 në 17:19

Pershendetje Ina, pervec vleresimit me prekje te limfonodulit periferik nga mjeku specialist ose pediater, vleresimi me i thjeshte eshte me ekografi, nga specialiste te mire. Ata e dallojne limfonodulin nese eshte reaktiv (me natyre infeksioze), apo patologjik. Me pas mund te behen dhe analizat dhe ekzaminimet e tjera te nevojshme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 17 Mars 2018 në 17:19

Pershendetje dok, Cdo here kam qene anemike por qe nga viti i kaluar kur bera analizat, kete vit duket se dicka nuk eshte mire. Testi pare:rbc5.11hgb13.9 dhe hematokriti44.9. Per kete perserita analizAt pas nje jave dhe me doli rbc5.05 hct 42.6 dhe hemaglobina 13.9 Hematologu tha qe dkam asgje por jam e shqetsuar me kete rritje. Themsoj se kohen e fundit kam ngrene mish vazhdimisht per te luftuar anemine qe kisha. Per me teper qendroj ne nje vend ku pihet duhani. Jam 30 vjecare. Tani ideja eshte qe se di kujt ti besoj dhe cfare re bej? Jetoj ne Prishtine

Dërguar nga Amanda, më 22 Mars 2018 në 17:44

Pershendetje Amanda, ju aktualisht nuk keni anemi (Hb < 12 gr/dl tek femrat). Por ju do te beni analizen e Ferritinemise. Dhe nese ajo eshte normale, ju nuk keni probleme hematologjike. Anemia nuk shkaktohet nga ushqimet dhe nuk korrigjohet me ushqime. Mund ta lexoni linkun https://www.mjeket.al/index.php?go=article&id=103

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Mars 2018 në 17:44

Pershendetje doktor Sotiraq!Jam Aida nga Lushnja do tju falenderoja nese do te me ndihmonit doktor...Me eshte shfaqur nje anemi e theksuar ku analiza e ferritines me doli 10 dhe rruazat e bardha pak te larta dhe pas nje regjimi ushqimor qe duhet te ndiqja sipas doktoreshes se familjes dhe mjekimit me ferrodep sot pas 12 ditesh pwrserita analizen e ferritines dhe perseri 10 ndaj jam e shqetesuar,doktoresha thjesh me nderroi mjekimin me ferromax...cduhet te bej?Faleminderit!

Dërguar nga aida , më 26 Mars 2018 në 08:21

Pershendetje Aida, vlera e ferritinemise nuk tregon anemine, ate e tregon vlera e Hemoglobines. Ju si i kini vlerat e eritrociteve dhe te hemoglobines ? Ferritinemia 10 ng/ml eshte me e ulet se norma (per femrat ferritinemia < 20 ng/ml = Deficiti i Hekurit). Eshte problemi me i zakonshem qe kane femrat. Shkaku pothuajse gjithmone eshte humbje e perseritur e gjakut, ku tek femrat rolin kryesor e ka humbj e gjakut me menstruacionet. Ferrodep eshte suplement i hekurit dhe sigurisht qe nuk i mbush dote depot (ferritinemine) dhe per me teper 12 dite eshte e pamundur. Nese keni anemi, mjekimi do te behet per te pakten 3 muaj rresht; 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 tableta/ditë. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë. 3-Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/ditë. Analiza e gjakut periferik do te behet pas 1 muaj dhe në fund të 3 muajve mjekim dhe Ferritinemia. Nese keni vetem ferritinemine e ulur dhe hemoglobinen > 12 gr/dl = vetem Deficiti i Hekurit. Do ta merrni mjekimin per 2 muaj rresht dhe pas 2 muaj do te behet Ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Mars 2018 në 08:21

Pershendetje Aida, vlera e ferritinemise nuk tregon anemine, ate e tregon vlera e Hemoglobines. Ju si i kini vlerat e eritrociteve dhe te hemoglobines ? Ferritinemia 10 ng/ml eshte me e ulet se norma (per femrat ferritinemia < 20 ng/ml = Deficiti i Hekurit). Eshte problemi me i zakonshem qe kane femrat. Shkaku pothuajse gjithmone eshte humbje e perseritur e gjakut, ku tek femrat rolin kryesor e ka humbj e gjakut me menstruacionet. Ferrodep eshte suplement i hekurit dhe sigurisht qe nuk i mbush dote depot (ferritinemine) dhe per me teper 12 dite eshte e pamundur. Nese keni anemi, mjekimi do te behet per te pakten 3 muaj rresht; 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 tableta/ditë. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë. 3-Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/ditë. Analiza e gjakut periferik do te behet pas 1 muaj dhe në fund të 3 muajve mjekim dhe Ferritinemia. Nese keni vetem ferritinemine e ulur dhe hemoglobinen > 12 gr/dl = vetem Deficiti i Hekurit. Do ta merrni mjekimin per 2 muaj rresht dhe pas 2 muaj do te behet Ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Mars 2018 në 08:21

Pershendetje serish doktor!Fillimisht duhet tju falenderoj per shpjegimin tuaj!Hemoglobina eshte 9.6 g/dL kurse eritrocide 3.79×10{6}/L kurse leukocide 2.9×10(3)L ndersa hematokriti 33.8% keto jane te dhenat e analizave.Ne rast se me bie hekuri kaq shume papritur duhet te kete ndonje arsye per tu bere merak?Shume faleminderit!

Dërguar nga aida, më 26 Mars 2018 në 12:06

Pershendetje Aida, ju keni anemi te lehte, propabilisht nga mungesa e hekurit dhe ulje te lehte te leukociteve (Leukopenia grada e I). Hekuri bie menjehere vetem kur humbet sasi te medha te gjakut, si rregull bie gradualisht. Ju do te merrni krahas mjekimit qe ju kam shkruar dhe Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/dite dhe pas 1 muaj do te beni analizen e gjakut periferik.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Mars 2018 në 12:06

Mirdita.Une jetoj ne zvicerr.Dhe ketu nga mjeku i shois jam indetifikuar me ferritin shum te ulet vlerat referente jan 30 deri 300 ndersa une kam feritinen 16.Simptomat e mia jan lodhje komplete sikur dhimbje te kockave miskoncentrim fhimbje koke frymarrje te veshtir plogshti komplete kur ec lidhen shoej puls te rritur gjum jo te mir.Anemike nuk ham homoglobinen eritrocitet i kam normale.A don te thot s keto simptoma i kam nga feritina shum e ulur sepsr kam bere shum analiza ketu dhe te gjitha kan qen mir sipas mjekeve perveq feritines.Ju faleminderit shum nese me pergjigjeni sepse kam dyshimin pasi qe nuk jam anemike si kam feritinen kaq te ulur dhe a vin keto simptome qe i kam si pasoj e feritines se umur pa anemi.

Dërguar nga Lindita , më 15 Prill 2018 në 04:54

Pershendetje Lindita, ju keni Deficit te Hekurit, qe eshte problemi me i madh ne Bote, sidomos per femrat. Mungesa e Hekrurit jep lodhje, keputje, tharje te gojes, gjuha behet e shkelqyer, carje te kendeve te buzeve, ndjenje te ftohti, thyerje te thonjve, veshtiresi ne gelltitje, humbje te perqendrimit, disa hhere dhe humbje te vetedijes. Mjekohet me preparate te hekurit, ne Zvicer nuk e di ke keni, por ne Gjermani perdorin; Ferro Sanol Duodenal 100 mg 2 x 1 kapsula/dite, per 2 muaj rresht dhe pas 2 muaj do te beni ferritinemia. Synimi eshte tepakten 20 ng/ml, vlera optimale per femrat rreth 60 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Prill 2018 në 04:54

Mirdita.Une jetoj ne zvicerr.Dhe ketu nga mjeku i shois jam indetifikuar me ferritin shum te ulet vlerat referente jan 30 deri 300 ndersa une kam feritinen 16.Simptomat e mia jan lodhje komplete sikur dhimbje te kockave miskoncentrim fhimbje koke frymarrje te veshtir plogshti komplete kur ec lidhen shoej puls te rritur gjum jo te mir.Anemike nuk ham homoglobinen eritrocitet i kam normale.A don te thot s keto simptoma i kam nga feritina shum e ulur sepsr kam bere shum analiza ketu dhe te gjitha kan qen mir sipas mjekeve perveq feritines.Ju faleminderit shum nese me pergjigjeni sepse kam dyshimin pasi qe nuk jam anemike si kam feritinen kaq te ulur dhe a vin keto simptome qe i kam si pasoj e feritines se umur pa anemi.

Dërguar nga Lindita , më 15 Prill 2018 në 05:07

Pershendetje Lindita, ju keni Deficit te Hekurit, qe eshte problemi me i madh ne Bote, sidomos per femrat. Mungesa e Hekrurit jep lodhje, keputje, tharje te gojes, gjuha behet e shkelqyer, carje te kendeve te buzeve, ndjenje te ftohti, thyerje te thonjve, veshtiresi ne gelltitje, humbje te perqendrimit, disa hhere dhe humbje te vetedijes. Mjekohet me preparate te hekurit, ne Zvicer nuk e di ke keni, por ne Gjermani perdorin; Ferro Sanol Duodenal 100 mg 2 x 1 kapsula/dite, per 2 muaj rresht dhe pas 2 muaj do te beni ferritinemia. Synimi eshte tepakten 20 ng/ml, vlera optimale per femrat rreth 60 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Prill 2018 në 05:07

Mirdita dr.Sotiraq.Jam Lindita ajo nena qe bisedova ne tel me juve mbram.Ilaqin qe. Ma ka dhen mjeku per hekur eshte Ferro sanol,Ferrosi glycinatis sulfas capsules,2x1.kam fillu ta marr qe shtat dit.Ndoshta eshte shum heret ta kem ndoni ndyshim ne simptomat e mia te cilat jashtzakonish po me mundojn sidomos simptomi i moskoncentrimit dhe shtrengimit jo shum te madh ne kok mirpo qe nuk po me len te qet.Une dje ne tel ju informiva qe me dat 4 janar kam marr infuzion i.v per hekur,dh gjithashtu ne infuzionin per hekur bashk kam marr amp B12 depo,infuzioni per hekur quhej ferinchet dhe mjeku me tha qe duhet ti marresh 5 te till nje her ne jave qe ta arri vleren e duhur,me nje infuzion te till sipas mjekut vlerat e ferritines mund te rriteshin 15 deri 30,gjithashtu ne diten e njet qe kam marr infuzionin per hekur kam marr i.m D3 vitamin depo e cila ipet nje her ne 6 muaj.Ferritina ime para se ti marr keto preparate ka qen 14 nga vlerat referente ktu 30-300.Mirpo une preparatet i kam marr pas nje muaji qe kam bere analizat.Ate dit qe kam shku te mjeku ti marr preparatet rruges kam ec ne kem per 15 minuta por jam ndier shum e lodhur,kam pas frymarrje te veshtirsume,disi me lukthin sikur kam probleme,gjithashti dhinbje te fund shpines dhe me duhes sikur kam dhimbje te veshkave.Kur mbrrina te mjeku i tregova per kto simptoma qe i ndijsha per her te par,ma beri spirometrin e kisha ne rregull parametrat e frrymarrjes,dhe skisha probleme me veshkat po as me lukthin,pastaj ma dhan terapin pra infuzionin per hekur bashk me vitaminin b12 I.v e cila zgjati 20 min,pasi qe e perfundova infuzionin ma dhan vitaminen d3 i.m pasi qe ne analiza me kishte 21 dhe vlerat referente ketu jan 75-220.Terapin e kam marr ne mengjes,ne mbremj kam pas simptoma shum intresante per mu,nuk mushja te rri me n vend duhej ti levizja kembet duke ecur,koka me shtrengonte jo shum,veshen mu mbyllen si ne aeroplan,fyti sikur ta kem te semur,nuk mudja te flija,me kaploi komplet nje panik qka po ndodh me trupin

Dërguar nga Lindita, më 18 Prill 2018 në 10:23

Pershendetje Lindita, sic dhe diskutuam mungesa e hekurit nuk jep shqetesime te tilla. Nuk kane lidhje dhe me infuzionin e hekurit qe keni bere 4 muaj me pare. Ju vazhdoni me Ferro Sanol Duodenal 2 x 1 kapsula/dite, eshte preparat shume i mire. Ju do ta vazhdoni per 2 muaj rresht dhe pas 2 muaj do te beni vetem ferritinemia. Synimi i mjekimit eshte qe ferritinemia te shkoje mbi 20 ng/ml dhe vlera optimale per femrat eshte 60 ng/ml. Deficiti i hekurit i vleresuar ne menyre indirekte me ferritinemia, eshte problemi me i madh ne Bote qe kane njerezit, sidomos femrat. Ajo shkakton lodhje, marrje mendsh, humbje te ekuilibrit, tharje te gojes, veshtiresi ne gelltitje, mpirje te anesive, ndjenje te ftohti, renie te flokeve, por keto jane shqetesime plotesisht te korrigjueshme me mjekimin me hekur dhe korrigjimin e ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Prill 2018 në 10:23

Mirdita dr.Sotiraq.Jam Lindita ajo nena qe bisedova ne tel me juve mbram.Ilaqin qe. Ma ka dhen mjeku per hekur eshte Ferro sanol,Ferrosi glycinatis sulfas capsules,2x1.kam fillu ta marr qe shtat dit.Ndoshta eshte shum heret ta kem ndoni ndyshim ne simptomat e mia te cilat jashtzakonish po me mundojn sidomos simptomi i moskoncentrimit dhe shtrengimit jo shum te madh ne kok mirpo qe nuk po me len te qet.Une dje ne tel ju informiva qe me dat 4 janar kam marr infuzion i.v per hekur,dh gjithashtu ne infuzionin per hekur bashk kam marr amp B12 depo,infuzioni per hekur quhej ferinchet dhe mjeku me tha qe duhet ti marresh 5 te till nje her ne jave qe ta arri vleren e duhur,me nje infuzion te till sipas mjekut vlerat e ferritines mund te rriteshin 15 deri 30,gjithashtu ne diten e njet qe kam marr infuzionin per hekur kam marr i.m D3 vitamin depo e cila ipet nje her ne 6 muaj.Ferritina ime para se ti marr keto preparate ka qen 14 nga vlerat referente ktu 30-300.Mirpo une preparatet i kam marr pas nje muaji qe kam bere analizat.Ate dit qe kam shku te mjeku ti marr preparatet rruges kam ec ne kem per 15 minuta por jam ndier shum e lodhur,kam pas frymarrje te veshtirsume,disi me lukthin sikur kam probleme,gjithashti dhinbje te fund shpines dhe me duhes sikur kam dhimbje te veshkave.Kur mbrrina te mjeku i tregova per kto simptoma qe i ndijsha per her te par,ma beri spirometrin e kisha ne rregull parametrat e frrymarrjes,dhe skisha probleme me veshkat po as me lukthin,pastaj ma dhan terapin pra infuzionin per hekur bashk me vitaminin b12 I.v e cila zgjati 20 min,pasi qe e perfundova infuzionin ma dhan vitaminen d3 i.m pasi qe ne analiza me kishte 21 dhe vlerat referente ketu jan 75-220.Terapin e kam marr ne mengjes,ne mbremj kam pas simptoma shum intresante per mu,nuk mushja te rri me n vend duhej ti levizja kembet duke ecur,koka me shtrengonte jo shum,veshen mu mbyllen si ne aeroplan,fyti sikur ta kem te semur,nuk mudja te flija,me kaploi komplet nje panik qka po ndodh me trupin

Dërguar nga Lindita, më 18 Prill 2018 në 11:00

Pershendetje Lindita, sic dhe diskutuam mungesa e hekurit nuk jep shqetesime te tilla. Nuk kane lidhje dhe me infuzionin e hekurit qe keni bere 4 muaj me pare. Ju vazhdoni me Ferro Sanol Duodenal 2 x 1 kapsula/dite, eshte preparat shume i mire. Ju do ta vazhdoni per 2 muaj rresht dhe pas 2 muaj do te beni vetem ferritinemia. Synimi i mjekimit eshte qe ferritinemia te shkoje mbi 20 ng/ml dhe vlera optimale per femrat eshte 60 ng/ml. Deficiti i hekurit i vleresuar ne menyre indirekte me ferritinemia, eshte problemi me i madh ne Bote qe kane njerezit, sidomos femrat. Ajo shkakton lodhje, marrje mendsh, humbje te ekuilibrit, tharje te gojes, veshtiresi ne gelltitje, mpirje te anesive, ndjenje te ftohti, renie te flokeve, por keto jane shqetesime plotesisht te korrigjueshme me mjekimin me hekur dhe korrigjimin e ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Prill 2018 në 11:00

Mirdita dr.Sotiraq.Jam Lindita ajo nena qe bisedova ne tel me juve mbram.Ilaqin qe. Ma ka dhen mjeku per hekur eshte Ferro sanol,Ferrosi glycinatis sulfas capsules,2x1.kam fillu ta marr qe shtat dit.Ndoshta eshte shum heret ta kem ndoni ndyshim ne simptomat e mia te cilat jashtzakonish po me mundojn sidomos simptomi i moskoncentrimit dhe shtrengimit jo shum te madh ne kok mirpo qe nuk po me len te qet.Une dje ne tel ju informiva qe me dat 4 janar kam marr infuzion i.v per hekur,dh gjithashtu ne infuzionin per hekur bashk kam marr amp B12 depo,infuzioni per hekur quhej ferinchet dhe mjeku me tha qe duhet ti marresh 5 te till nje her ne jave qe ta arri vleren e duhur,me nje infuzion te till sipas mjekut vlerat e ferritines mund te rriteshin 15 deri 30,gjithashtu ne diten e njet qe kam marr infuzionin per hekur kam marr i.m D3 vitamin depo e cila ipet nje her ne 6 muaj.Ferritina ime para se ti marr keto preparate ka qen 14 nga vlerat referente ktu 30-300.Mirpo une preparatet i kam marr pas nje muaji qe kam bere analizat.Ate dit qe kam shku te mjeku ti marr preparatet rruges kam ec ne kem per 15 minuta por jam ndier shum e lodhur,kam pas frymarrje te veshtirsume,disi me lukthin sikur kam probleme,gjithashti dhinbje te fund shpines dhe me duhes sikur kam dhimbje te veshkave.Kur mbrrina te mjeku i tregova per kto simptoma qe i ndijsha per her te par,ma beri spirometrin e kisha ne rregull parametrat e frrymarrjes,dhe skisha probleme me veshkat po as me lukthin,pastaj ma dhan terapin pra infuzionin per hekur bashk me vitaminin b12 I.v e cila zgjati 20 min,pasi qe e perfundova infuzionin ma dhan vitaminen d3 i.m pasi qe ne analiza me kishte 21 dhe vlerat referente ketu jan 75-220.Terapin e kam marr ne mengjes,ne mbremj kam pas simptoma shum intresante per mu,nuk mushja te rri me n vend duhej ti levizja kembet duke ecur,koka me shtrengonte jo shum,veshen mu mbyllen si ne aeroplan,fyti sikur ta kem te semur,nuk mudja te flija,me kaploi komplet nje panik qka po ndodh me trupin

Dërguar nga Lindita, më 18 Prill 2018 në 11:03

Pershendetje Lindita, sic dhe diskutuam mungesa e hekurit nuk jep shqetesime te tilla. Nuk kane lidhje dhe me infuzionin e hekurit qe keni bere 4 muaj me pare. Ju vazhdoni me Ferro Sanol Duodenal 2 x 1 kapsula/dite, eshte preparat shume i mire. Ju do ta vazhdoni per 2 muaj rresht dhe pas 2 muaj do te beni vetem ferritinemia. Synimi i mjekimit eshte qe ferritinemia te shkoje mbi 20 ng/ml dhe vlera optimale per femrat eshte 60 ng/ml. Deficiti i hekurit i vleresuar ne menyre indirekte me ferritinemia, eshte problemi me i madh ne Bote qe kane njerezit, sidomos femrat. Ajo shkakton lodhje, marrje mendsh, humbje te ekuilibrit, tharje te gojes, veshtiresi ne gelltitje, mpirje te anesive, ndjenje te ftohti, renie te flokeve, por keto jane shqetesime plotesisht te korrigjueshme me mjekimin me hekur dhe korrigjimin e ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Prill 2018 në 11:03

Pershendetje doktor Sotiraq!Jam Aida.Kaloi nje muaj pasi mora mjekimin tuaj me Heferol,Acid folik,vitamine b6 dhe sot bera analizen sipas keshillimt tuaj dhe vlerat jane keto: Hemoglobina 13g/dl,Eritrocide 4.37x10.6/ul,Leukocide 6.1x10/ul.Tani c'mund te me keshilloni?Ju falenderoj shume!

Dërguar nga aida, më 05 Maj 2018 në 05:18

Pershendetje Aida, ju jeni korrigjuar persa i perket anemise (Hemoglobina > 12 gr/dl). Ju do te vazhdoni dhe 2 muaj mjekimin vetem me Heferolin dhe Vitaminen C, dozat sic i kishit dhe pas 2 muaj do te beni Ferritinemia. Vetem kur korrigjohet ferritinemia (rreth 60 ng/ml), jeni trajtuar sic duhet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 05 Maj 2018 në 05:18

Pershendetje doktor!Ju kam shkruar disa here dhe jam konsultuar dhe nga afer me ju rreth semundjes se babit tim MIELODISPLAZI.keto jane rezultat e analizave ne janar 2018 (.WBC 2.87/ RBC 3.72/ HGB 12.4/ HCT 35.7/ MCV 96.0/ MCH 33.3/ MCHC 34.7/ PLT 208/ RDW-SD 46.1/ RDW-CV 13.9/ PDW 11.1/ MPV 11.0/ P-LCR 31.2/ PCT 0.23/ NEUT 1.O3/ LYMPH 44.6%/ MONO 17.8%/ EO 0.3%/ BASO 1.4%. FERRITININE 114 ). Rezultatet e analizave te bera sot jane (WBC 2.26; RBC 3.59; HGB 12; PLT 214; NEUT 0.65; LYMPH 1.15; MONO 0.44;EO 0.01; BASO 0.01.Ka disa dite qe ndihet i lodhur,i keputur. Ju lutem doktor me jepni nje pergjigje se jam shume e shqetesuar.mbase ka nevoje te vi te konsultohem me ju.

Dërguar nga Leda, më 08 Maj 2018 në 10:57

Pershendetje Leda, me perjashtim te ulje se leukociteve, hemoglobina eshte ne nje vlere te mire. Ulja e leukociteve nuk ndikon ne lodhje. Vlerat jane te mira per MDS. Nuk eshte nje semundje qe ne kemi mundesi ta trajtojme, e ndihmojme sipas nevojave. Per leukocitet nderhyjme kur vlerat jane poshte 1,000 mm3 dhe per keto ka preparate qe nuk sigurojne veprim te perhershem. Mund ta ndihmoni me Acidi Folik 5 mg 3 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 3 x 1 tableta/dite dhe pas 1 muaji perseritja gjakun komplet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Maj 2018 në 10:57

Para disa diteve e mbaroi acidin folik dhe vit b6

Dërguar nga Leda, më 08 Maj 2018 në 12:00

Acidi Folik nuk futet tek mjekimi i MDS, por aty konsumohet Acidi Folik dhe per te mos lejuar mbishtimin e anemise nga Acidi Folik ne e perdorim. Por MDS nuk i ben asgje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Maj 2018 në 12:00

Pershendetje doktor Sotiraq!Jam Anila kam djalin 16 te cilit kur ka qene 4 vjec i kam bere Elektroforezen me keto perfundime:Hb A1=96,8% dhe HbA2=3.2% dua te di nese eshte bartes?Shume faleminderit!

Dërguar nga anila , më 09 Maj 2018 në 00:59

Pershendetje Anila, elektroforeza e hemoglobines eshte e rregullt, por ajo nuk i zbulon te gjitha rastet e bartesit te Talasemise. Ju do te me tregoni dhe vleren e RBC, Hb, dhe Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Maj 2018 në 00:59

Mirmbrema Dr.Sotiraq.Desha te pyes kshtu.Feritinen e kam shum te ulur.Vlerat referente jan 50 deri ne 300 kurse e imja ne analiz eshte 13.Ju me keni propozuar te marr ferro sanol duodenal dy her ne dit,mirpo une kam edge vitamnen b12 te ulur gjithashtu.A mund te marr vitamin b kompleks dhe cilen ma kishit propozuar ju?Faleminderit dhe shendet

Dërguar nga Linda, më 17 Maj 2018 në 16:39

Pershendetje Linda, vlera e hekurit qe me paraqisni eshte e ferritinemise apo e sideremise ? Ju merrni Ferro Sanol Duodenal 2 x 1 kapsula/dite per mungesen e hekurit, per 2 muaj rresht. Per Deficitin e Vitamines B12, une preferoj ne fillim te perdor Vitamina B12 1000 mcg/dite nga goja per 1 muaj dhe pas 1 muaj e riperserit per te pare eshte korrigjuar apo jo niveli i Vitamines B12 ne gjak. Nese po, do ta vazhdodh dhe 1 muaj. Nese jo do ta marresh me injeksione.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Maj 2018 në 16:39

Pershendetje Dr.Sotiraq.Jam Linda perseri.Feritina ime eshte 13 kurse vlerat referente jan 50-300,kam feritin do te thot shum te ulur,dhe simptomat e mia jan shum te shprehura,i tere trupi me dhemb skam forc,nuk kam koncentrim,syt sikur nuk shof dhe i kam te shtrenguar,nji ashtu edhe koka ne pjesen ballore me rrin si e shtrenguar dhe kam si zhurm ne kok,sikur nuk mund te mendoj nganjeher qart dhe durimin te bej nje pun gjat nuk e kam,gjumin e kam pjes pjes.Nga mjeku me eshte dhene infuzioni per hekur i.v ferinchet bashk me vitamin b12 injeksion i.v.Mirpo kur e kam bere abalizen prap feritina eshte kjo qe e tregova,gjithashtu edhe vitam b12.Kta ma dhan vitamnen b12 bashk me infuzionin direkt dhe infuzioni zgjati 20 min.Klm shendet.

Dërguar nga Linda, më 18 Maj 2018 në 09:25

Pershendetje Linda, mungesa e hekurit jep dobesi, lodhje, tharje te gojes, veshtiresi ne gelltitije, humbje te perqendrimit, humbje te ekuilibrit, disa here te fiket, mpirje te anesive, ndjenje te ftohti dhe mundet qe me pas te instalohet anemia dhe ne varesi te anemise varet dhe shqetesimet e saj. Mjekimi behet me hekur nga goja ose IV, por ne trajtojme pasojen (mungesa e hekurit eshte pasoje, nuk eshte semundje) dhe nese shkaku i humbjes/konsumit te hekurit nuk eleminohet mungesa e hekurit do te perseritet. Kjo vlen dhe per Vitaminen B12.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Maj 2018 në 09:25

Me fal dok jam Linda harrove te pyes a jan krejt kto simptoma prej ketyre mungesave sepse tjeter gje ne analizat qe kam bere nuk me del keq!.

Dërguar nga Linda, më 18 Maj 2018 në 09:27

Pershedetje, Nese ke kancer parametrat e gjakut komplet dalin ne rregull apo jo? Psh kanceri zorres trashe ose stomakut. Faleminderit

Dërguar nga ENI, më 24 Maj 2018 në 08:50

Pershendetje Eni, tumoret malinje solide (te zorres, stomakut, gjirit etj) si rregull nuk shkaktojne ndryshime ne analizen e gjakut periferik. Por nese infiltron Palcen e Kuqe te Kockave, shoqerohen me humbje te perseritura te gjakut, konsumojne vitaminen B12, acidin folik, mund te shoqerohen me ndryshime ne analizen e gjakut periferik (anemi etj). Nje tumor malinj mund te shkaktoje dhe Anemi Inflamatore Kronike. Ne disa raste keto ndryshime mund te jene te parat qe shfaqen dhe duke i ndjekur zbulohet tumori.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Maj 2018 në 08:50

Pershendetje Doktor Lako, jam nje vajze 27 vjecare, para ca ditesh kalova varicelen. Perpara variceles me kane dalur dy gjera, njera kokerr e forte ne koke dhe tjetra si gjenderr ne krah te njejte me kokrrene kokes. Dita dites me jane shtuar nje ne koke me e vogel dhe tjerat ne qafe nga krahu tjeter. Dermatologu qe me diagnostikoj varicelen me tha qe vijne si pasoje e semundjes dhe do largoheshin te fundit,por mgjs varicela pothujse eshte zhdukur keto gjendra jane shtuar. Cfare me sugjeroni te bej dhe a mendoni se kan lidhje me varicelen?? Shume faleminderit

Dërguar nga Jonida, më 24 Maj 2018 në 16:57

Pershendetje Jonida, semundjet virale mund te shoqerohen dhe me zmadhim te limfonodulave, nese jane te tille. Ju mund te beni nje eko te ketyre zonave dhe mjeku do te shkruaj nese jane limfonodula ose jo dhe nese jane te tille, madhesine dhe akoma me shume ka rendesi, strukturen. Nese ai shkruan se jane limfonodula dhe jane reaktive, propabilisht mund te jene te lidhur me semundjen virale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Maj 2018 në 16:57

Psh doktor jom 35veq vuaj nga semundja leokimia kronike kam problem me leokocite te rritura perdori hydroxyurea 2 ne mengjes dy ne mbremje 500mg qe 4 vite kam perdor nje koh dhe tasigna 200mg po shume te kushtushme si mundem me ardh mu konsultu me ju si nuk perdori barnat shume shpejt rriten leukocitet 120 psh te pershendes

Dërguar nga Donat, më 27 Maj 2018 në 06:20

Pershendetje Donat, ju keni Lekemia Mieloide Kronike dhe mjekimet e zgjedhura jane Imatinib, Tasinja etj. Jane shume te shtrenjta. Ketu ne Shqiperi sigurohen falas nga shteti dhe jepen vetem ne Sherbimin e Hematologjise QSUT.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Maj 2018 në 06:20

Mirembrema doktor, Te lutem mund te me sqarosh nese kemi kancer ne trup a shfaqet ndonje ndryshim ne analizen e gjakut komplet? Apo analiza nuk ndryshon?

Dërguar nga Megi, më 02 Qershor 2018 në 16:56

Pershendetje Megi, ne shumicen e rasteve nje kancer solid (i stomakut, gjirit, etj) mund te mos kete ndryshime ne analizen e gjakut periferik. Por ne disa raste ai shfaqet me ndryshime; anemi, rritje e trombociteve, shfaqja e elementeve te papjekur, pararendes te rruazave te kuqe dhe te bardha ne gjaku ne gjakun periferik (kur nuk duhet te jene), anemi nga mungesa e hekurit, Vitamines B12 etj. Tumoret hematologjike pothuajse gjithmone kane ndryshime ne analzien e gjakut periferik.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Qershor 2018 në 16:56

Mirembrema doktor, Te lutem mund te me sqarosh nese kemi kancer ne trup a shfaqet ndonje ndryshim ne analizen e gjakut komplet? Apo analiza nuk ndryshon?

Dërguar nga Megi, më 02 Qershor 2018 në 16:59

Pershendetje Megi, ne shumicen e rasteve nje kancer solid (i stomakut, gjirit, etj) mund te mos kete ndryshime ne analizen e gjakut periferik. Por ne disa raste ai shfaqet me ndryshime; anemi, rritje e trombociteve, shfaqja e elementeve te papjekur, pararendes te rruazave te kuqe dhe te bardha ne gjaku ne gjakun periferik (kur nuk duhet te jene), anemi nga mungesa e hekurit, Vitamines B12 etj. Tumoret Hematologjike pothuajse gjithmone kane ndryshime ne analzien e gjakut periferik.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Qershor 2018 në 16:59

Pershendetje doktor, Doja tju pyesja . Mamaja ime u diagnostikua me Multiple Myeloma para dy vjetesh dhe u trajtua me Velcade. Mielograma e dyte tregoi permiresim te gjendjes, por ajo pesoi ishemi cerebrale dhe nderroi jete. Mjeket e neurologjise gjykuan qe Myeloma ka ndikuar ne goditjen ishemike. A mund te ndodhe kjo ne nje kohe kur mamaja i kishte parametrat e gjakut te mire. ( qelizat plasmatike 7%). Faleminderit

Dërguar nga Rudina, më 05 Qershor 2018 në 15:18

Pershendetje doktorr e kam vllavin 18 vjet anlizat ja kem bo ne tiran edhe Trombocite i ka 105.00. x10.3/UL 150-450. i Ulet Edhe Bilirubina Indirekte 5.40 mg/dl. 0.0-8 l Larte Bilirubina Direkte 3.30 mg/dl 0-0.5 l Larte Bilirubina totale 8.70 mg/dl 0-1. l Larte Diagnoza përfundimtare Spherocytosis Kur muj me ardh te ti me bo ni kontroll nes mundesh mem kontaktu ne nr +37745349556 Te pershendes

Dërguar nga Leonit, më 10 Qershor 2018 në 03:18

Pershendetje Leonit, Sferocitoza eshte nje patologji e lindur. Mund te vini kur te doni. Une jam ne pune, Spitali Amerikan ora 8 e 30 - 16 e 30.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Qershor 2018 në 03:18

Pershendetje doktor, Doja tju pyesja . Mamaja ime u diagnostikua me Multiple Myeloma para dy vjetesh dhe u trajtua me Velcade. Mielograma e dyte tregoi permiresim te gjendjes, por ajo pesoi ishemi cerebrale dhe nderroi jete. Mjeket e neurologjise gjykuan qe Myeloma ka ndikuar ne goditjen ishemike. A mund te ndodhe kjo ne nje kohe kur mamaja i kishte parametrat e gjakut te mire. ( qelizat plasmatike 7%). Faleminderit

Dërguar nga Rudina, më 12 Qershor 2018 në 05:21

Pershendetje, ju lutem nje shpjegim per analizat e mia te meposhtme LEOKUCITET JANE:NEU(58.1),LYM(31.6),MONO(6.3),EOS(3.9),BASO(0.1). ERITROCITET JANE :HGB(4.25),HCT(13.1),MCV(91.1),MCH(30.8),MCHC(33.9),RDW-CV(14.0) TROMBOCITET JANE:PLT(227),MPV(8.4) ELEMENT TE TJERE ESR(14) GJAKU ME FORMULE Segmenti 48,Eozinofile 8,Bazofiole (-),Monocite(6),Limfocite(38),Shkopinj(-) Faleminderit e pune te mbare

Dërguar nga jonida, më 18 Qershor 2018 në 07:03

Pershendetje Jonida, do te me shkruani dhe njehere: Numerin e Eritrociteve dhe vleren e Hemoglobines. Si rregull RBC 4,250,000 mm3 dhe Hb 13.1 gr/dl. Nese jane te tilla, analiza juaj eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Qershor 2018 në 07:03

Pershendetje doktor. Djalit tim 25 vjec, i shendetshem , ne nje analize rutine i ka dale rruazat e kuqe pak mbi normen 5.56 kur norma ishte 5.4. A eshte per tu drejtuar tek mjeku? Hemoglobina 17.1 kurse Hematokriti 46.9. Ju faleminderit

Dërguar nga Rudina, më 06 Korrik 2018 në 04:44

Pershendetje Rudina, kriteret qe te quhet rritje e rruazave te kuqe (policitemia) eshte Hemoglobina per meshkujt > 16.5 gr/dl, Hematokriti > 49.5 % dhe RBC > 5.5 milione/mm3. Ne analizen e gjakut periferik duhet te shkruani dhe vlerat e leukociteve dhe trombociteve. Gjithsesi vlera e hemoglobines dhe eritrociteve nuk korelon me hematokritin, pra analiza ka mundesi diskutimi. Nje dite do te perseritni: gjak komplet, Eritrosedimenti, LDH, Eko Abdominale. Nese djali perdor duhanin, ta shmangi perdorimin e tij.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Korrik 2018 në 04:44

Doktor pershendetje , kam motren 16 vjece Dhe ka 3 muaj qe I kane dal dy shenja te zeza njera posht sqetulles Dhe tjtra ne kofshe , e cuam Te nje mjeke dermatologe na tha qe dyshonte per diabet, I bem analizat Dhe ska diabet ( 72 mg/dL esell) Dhe 97 mg\dl 2 ore pas buke .i kan dal RDW-cv 11.2 % Dhe MVP 11.2 fl, . Faleminderit Dhe pune te mbare.

Dërguar nga Orjada, më 18 Korrik 2018 në 12:41

Pershendetje Orjada, nuk i di cfare njollash jane. Njollat hemoragjike jane te ngjashme me rastet kur goditesh, formohet njolla fillimisht e erret dhe me pas ngjyra behet jeshile, e verdhe derisa eleminohet. Nese njollat jane te tilla (pra jane kalimtare) behen te pakten analizat; gjaku komplet, PT, APTT, Fibrinogjeni dhe Koha e Hemoragjise. Parametrat qe keni shkruar me siper nuk kane lidhje me njollat hemoragjike.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Korrik 2018 në 12:41

Përshëndetje Doktor.Kam vajzën 2,8 vjece. Në maj u diagonstikua me anemi pas shtrimit në spital.(Ajo pati papritur keputje te madhe dhe zbehje, deri ne ate periudhe pinte vetem qumesht lope dhe kishte mungese te theksuar oreksi si ne shtepi edhe ne cerdhe)Gjate shtrimit 1 ditor ne spital analizat ishin këto( Gjak komplet: WBC 10,3 LYM % 43,7 MON% 4,0 NEU%51,6 EOS% 0,2 BAS% 0,5 RBC 5,07 HGB 6,6 HCT24,4 MCV 48,1 MCH 13,0 MCHC 27,0 RDW 16,7 PLT578 MPV 8,7 PCT0,500 PDW38,0 ERITROSEDIMENTI 9 (VLERAT NORMALE 5-20MM/H) Mjeku i dha trajtim me Feromax 2 masa ne ditë(30mg) , vitaminë C dhe acid folic nga 1 kokërr në ditë. Ndryshimi ishte i menjëhershëm në oreksin e vajzes. 5 vakte te plota në ditë ( pa qumesht apo bulmet tjeter) Pas 1 muaji trajtimi si me siper i bemë serisht analizë gjaku komplet dhe elektroforezen e hemoglobinës.Rezultatet janë si më poshtë: GJak komletË WBC 8,2 LYM% 58.8 MON% 7,6 NEU% 29,4 EOS% 4 BAS%0,2 LYM 4,8 MON 0,6 NEU2,4 EOS 0,3 BAS 0,0 RBC 4,60 HGB 7,1 HCT 25,4 MCV 55,2 MCH 15,4 MCHC 28,0 RDW 24,4 PLT 412 MPW 8,8 PCT 0,364 PDW 36,5 ERitrosedimenti 6 Elektroforeza e HemoglobinësË HB A 98,1 ( vlera normale 96,5-99) HB A2 1,9 ( vlera normale 1,0-3,5) Ju lutem kam shumë nevojë për mendimin tuaj dhe mjekimin e vajzës në vazhdim. Me respekt Jonida

Dërguar nga Jonida, më 24 Korrik 2018 në 07:03

Pershendtje Jonida, nese eshte e mundur mund ti beni vajzes Ferritinemia. Nese ajo eshte e ulur, konsiderohet mungese hekuri dhe mjekimi i marre nuk ka qene optimal (rritja e hemoglobines nga 6.6 ne 7.1 gr/dl, nuk eshte rritja e duhur per 1 muaj mjekim). Do te vazhdoje mjekimin me hekur. Doza mjekuese per femijet eshte mesatarisht 3 mg/kg peshe, hekur elementar, qe do te merret ne konsulte me mjekun hematolog pediater ose pediatrin. Nese ferritinemia eshte normale, tregon qe ky ndryshim nuk eshte i lidhur me mungesen e hekurit dhe mjekimi me hekur nuk pritet te jete rezultativ. Nese Elektroforeza e Hemoglobines eshte e rregullt, mund te dyshohet per alfa - Talasemia ?? Fakti qe ka patur ndryshim klinik per mire, me shume te nxit te mendosh per mungesen e hekurit. Nese jetoni ne Tirane, tek Laboratori Qendror i Spitalit Amerikan (prane Maternitetit "Xheraldine"), eshte nje pakete - gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines dhe kushton vetem 22 mije leke te vjetra. Ne kete menyre rivlereson dhe vleren e hemoglobines, saktesine e Elektroforezes dhe vleren e Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Korrik 2018 në 07:03

Përshëndetje Doktor.Kam vajzën 2,8 vjece. Në maj u diagonstikua me anemi pas shtrimit në spital.(Ajo pati papritur keputje te madhe dhe zbehje, deri ne ate periudhe pinte vetem qumesht lope dhe kishte mungese te theksuar oreksi si ne shtepi edhe ne cerdhe)Gjate shtrimit 1 ditor ne spital analizat ishin këto( Gjak komplet: WBC 10,3 LYM % 43,7 MON% 4,0 NEU%51,6 EOS% 0,2 BAS% 0,5 RBC 5,07 HGB 6,6 HCT24,4 MCV 48,1 MCH 13,0 MCHC 27,0 RDW 16,7 PLT578 MPV 8,7 PCT0,500 PDW38,0 ERITROSEDIMENTI 9 (VLERAT NORMALE 5-20MM/H) Mjeku i dha trajtim me Feromax 2 masa ne ditë(30mg) , vitaminë C dhe acid folic nga 1 kokërr në ditë. Ndryshimi ishte i menjëhershëm në oreksin e vajzes. 5 vakte te plota në ditë ( pa qumesht apo bulmet tjeter) Pas 1 muaji trajtimi si me siper i bemë serisht analizë gjaku komplet dhe elektroforezen e hemoglobinës.Rezultatet janë si më poshtë: GJak komletË WBC 8,2 LYM% 58.8 MON% 7,6 NEU% 29,4 EOS% 4 BAS%0,2 LYM 4,8 MON 0,6 NEU2,4 EOS 0,3 BAS 0,0 RBC 4,60 HGB 7,1 HCT 25,4 MCV 55,2 MCH 15,4 MCHC 28,0 RDW 24,4 PLT 412 MPW 8,8 PCT 0,364 PDW 36,5 ERitrosedimenti 6 Elektroforeza e HemoglobinësË HB A 98,1 ( vlera normale 96,5-99) HB A2 1,9 ( vlera normale 1,0-3,5) Ju lutem kam shumë nevojë për mendimin tuaj dhe mjekimin e vajzës në vazhdim. Me respekt Jonida

Dërguar nga Jonida, më 24 Korrik 2018 në 07:17

Pershendtje Jonida, nese eshte e mundur mund ti beni vajzes Ferritinemia. Nese ajo eshte e ulur, konsiderohet mungese hekuri dhe mjekimi i marre nuk ka qene optimal (rritja e hemoglobines nga 6.6 ne 7.1 gr/dl, nuk eshte rritja e duhur per 1 muaj mjekim). Do te vazhdoje mjekimin me hekur. Doza mjekuese per femijet eshte mesatarisht 3 mg/kg peshe, hekur elementar, qe do te merret ne konsulte me mjekun hematolog pediater ose pediatrin. Nese ferritinemia eshte normale, tregon qe ky ndryshim nuk eshte i lidhur me mungesen e hekurit dhe mjekimi me hekur nuk pritet te jete rezultativ. Nese Elektroforeza e Hemoglobines eshte e rregullt, mund te dyshohet per alfa - Talasemia ?? Fakti qe ka patur ndryshim klinik per mire, me shume te nxit te mendosh per mungesen e hekurit. Nese jetoni ne Tirane, tek Laboratori Qendror i Spitalit Amerikan (prane Maternitetit "Xheraldine"), eshte nje pakete - gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines dhe kushton vetem 22 mije leke te vjetra. Ne kete menyre rivlereson dhe vleren e hemoglobines, saktesine e Elektroforezes dhe vleren e Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Korrik 2018 në 07:17

Përshëndetje Doktor.Kam vajzën 2,8 vjece. Në maj u diagonstikua me anemi pas shtrimit në spital.(Ajo pati papritur keputje te madhe dhe zbehje, deri ne ate periudhe pinte vetem qumesht lope dhe kishte mungese te theksuar oreksi si ne shtepi edhe ne cerdhe)Gjate shtrimit 1 ditor ne spital analizat ishin këto( Gjak komplet: WBC 10,3 LYM % 43,7 MON% 4,0 NEU%51,6 EOS% 0,2 BAS% 0,5 RBC 5,07 HGB 6,6 HCT24,4 MCV 48,1 MCH 13,0 MCHC 27,0 RDW 16,7 PLT578 MPV 8,7 PCT0,500 PDW38,0 ERITROSEDIMENTI 9 (VLERAT NORMALE 5-20MM/H) Mjeku i dha trajtim me Feromax 2 masa ne ditë(30mg) , vitaminë C dhe acid folic nga 1 kokërr në ditë. Ndryshimi ishte i menjëhershëm në oreksin e vajzes. 5 vakte te plota në ditë ( pa qumesht apo bulmet tjeter) Pas 1 muaji trajtimi si me siper i bemë serisht analizë gjaku komplet dhe elektroforezen e hemoglobinës.Rezultatet janë si më poshtë: GJak komletË WBC 8,2 LYM% 58.8 MON% 7,6 NEU% 29,4 EOS% 4 BAS%0,2 LYM 4,8 MON 0,6 NEU2,4 EOS 0,3 BAS 0,0 RBC 4,60 HGB 7,1 HCT 25,4 MCV 55,2 MCH 15,4 MCHC 28,0 RDW 24,4 PLT 412 MPW 8,8 PCT 0,364 PDW 36,5 ERitrosedimenti 6 Elektroforeza e HemoglobinësË HB A 98,1 ( vlera normale 96,5-99) HB A2 1,9 ( vlera normale 1,0-3,5) Ju lutem kam shumë nevojë për mendimin tuaj dhe mjekimin e vajzës në vazhdim. Me respekt Jonida

Dërguar nga Jonida, më 24 Korrik 2018 në 07:18

Pershendtje Jonida, nese eshte e mundur mund ti beni vajzes Ferritinemia. Nese ajo eshte e ulur, konsiderohet mungese hekuri dhe mjekimi i marre nuk ka qene optimal (rritja e hemoglobines nga 6.6 ne 7.1 gr/dl, nuk eshte rritja e duhur per 1 muaj mjekim). Do te vazhdoje mjekimin me hekur. Doza mjekuese per femijet eshte mesatarisht 3 mg/kg peshe, hekur elementar, qe do te merret ne konsulte me mjekun hematolog pediater ose pediatrin. Nese ferritinemia eshte normale, tregon qe ky ndryshim nuk eshte i lidhur me mungesen e hekurit dhe mjekimi me hekur nuk pritet te jete rezultativ. Nese Elektroforeza e Hemoglobines eshte e rregullt, mund te dyshohet per alfa - Talasemia ?? Fakti qe ka patur ndryshim klinik per mire, me shume te nxit te mendosh per mungesen e hekurit. Nese jetoni ne Tirane, tek Laboratori Qendror i Spitalit Amerikan (prane Maternitetit "Xheraldine"), eshte nje pakete - gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines dhe kushton vetem 22 mije leke te vjetra. Ne kete menyre rivlereson dhe vleren e hemoglobines, saktesine e Elektroforezes dhe vleren e Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Korrik 2018 në 07:18

Përshëndetje Doktor.Kam vajzën 2,8 vjece. Në maj u diagonstikua me anemi pas shtrimit në spital.(Ajo pati papritur keputje te madhe dhe zbehje, deri ne ate periudhe pinte vetem qumesht lope dhe kishte mungese te theksuar oreksi si ne shtepi edhe ne cerdhe)Gjate shtrimit 1 ditor ne spital analizat ishin këto( Gjak komplet: WBC 10,3 LYM % 43,7 MON% 4,0 NEU%51,6 EOS% 0,2 BAS% 0,5 RBC 5,07 HGB 6,6 HCT24,4 MCV 48,1 MCH 13,0 MCHC 27,0 RDW 16,7 PLT578 MPV 8,7 PCT0,500 PDW38,0 ERITROSEDIMENTI 9 (VLERAT NORMALE 5-20MM/H) Mjeku i dha trajtim me Feromax 2 masa ne ditë(30mg) , vitaminë C dhe acid folic nga 1 kokërr në ditë. Ndryshimi ishte i menjëhershëm në oreksin e vajzes. 5 vakte te plota në ditë ( pa qumesht apo bulmet tjeter) Pas 1 muaji trajtimi si me siper i bemë serisht analizë gjaku komplet dhe elektroforezen e hemoglobinës.Rezultatet janë si më poshtë: GJak komletË WBC 8,2 LYM% 58.8 MON% 7,6 NEU% 29,4 EOS% 4 BAS%0,2 LYM 4,8 MON 0,6 NEU2,4 EOS 0,3 BAS 0,0 RBC 4,60 HGB 7,1 HCT 25,4 MCV 55,2 MCH 15,4 MCHC 28,0 RDW 24,4 PLT 412 MPW 8,8 PCT 0,364 PDW 36,5 ERitrosedimenti 6 Elektroforeza e HemoglobinësË HB A 98,1 ( vlera normale 96,5-99) HB A2 1,9 ( vlera normale 1,0-3,5) Ju lutem kam shumë nevojë për mendimin tuaj dhe mjekimin e vajzës në vazhdim. Me respekt Jonida

Dërguar nga Jonida, më 24 Korrik 2018 në 07:23

Pershendtje Jonida, nese eshte e mundur mund ti beni vajzes Ferritinemia. Nese ajo eshte e ulur, konsiderohet mungese hekuri dhe mjekimi i marre nuk ka qene optimal (rritja e hemoglobines nga 6.6 ne 7.1 gr/dl, nuk eshte rritja e duhur per 1 muaj mjekim). Do te vazhdoje mjekimin me hekur. Doza mjekuese per femijet eshte mesatarisht 3 mg/kg peshe, hekur elementar, qe do te merret ne konsulte me mjekun hematolog pediater ose pediatrin. Nese ferritinemia eshte normale, tregon qe ky ndryshim nuk eshte i lidhur me mungesen e hekurit dhe mjekimi me hekur nuk pritet te jete rezultativ. Nese Elektroforeza e Hemoglobines eshte e rregullt, mund te dyshohet per alfa - Talasemia ?? Fakti qe ka patur ndryshim klinik per mire, me shume te nxit te mendosh per mungesen e hekurit. Nese jetoni ne Tirane, tek Laboratori Qendror i Spitalit Amerikan (prane Maternitetit "Xheraldine"), eshte nje pakete - gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines dhe kushton vetem 22 mije leke te vjetra. Ne kete menyre rivlereson dhe vleren e hemoglobines, saktesine e Elektroforezes dhe vleren e Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Korrik 2018 në 07:23

Përshëndetje Doktor.Kam vajzën 2,8 vjece. Në maj u diagonstikua me anemi pas shtrimit në spital.(Ajo pati papritur keputje te madhe dhe zbehje, deri ne ate periudhe pinte vetem qumesht lope dhe kishte mungese te theksuar oreksi si ne shtepi edhe ne cerdhe)Gjate shtrimit 1 ditor ne spital analizat ishin këto( Gjak komplet: WBC 10,3 LYM % 43,7 MON% 4,0 NEU%51,6 EOS% 0,2 BAS% 0,5 RBC 5,07 HGB 6,6 HCT24,4 MCV 48,1 MCH 13,0 MCHC 27,0 RDW 16,7 PLT578 MPV 8,7 PCT0,500 PDW38,0 ERITROSEDIMENTI 9 (VLERAT NORMALE 5-20MM/H) Mjeku i dha trajtim me Feromax 2 masa ne ditë(30mg) , vitaminë C dhe acid folic nga 1 kokërr në ditë. Ndryshimi ishte i menjëhershëm në oreksin e vajzes. 5 vakte te plota në ditë ( pa qumesht apo bulmet tjeter) Pas 1 muaji trajtimi si me siper i bemë serisht analizë gjaku komplet dhe elektroforezen e hemoglobinës.Rezultatet janë si më poshtë: GJak komletË WBC 8,2 LYM% 58.8 MON% 7,6 NEU% 29,4 EOS% 4 BAS%0,2 LYM 4,8 MON 0,6 NEU2,4 EOS 0,3 BAS 0,0 RBC 4,60 HGB 7,1 HCT 25,4 MCV 55,2 MCH 15,4 MCHC 28,0 RDW 24,4 PLT 412 MPW 8,8 PCT 0,364 PDW 36,5 ERitrosedimenti 6 Elektroforeza e HemoglobinësË HB A 98,1 ( vlera normale 96,5-99) HB A2 1,9 ( vlera normale 1,0-3,5) Ju lutem kam shumë nevojë për mendimin tuaj dhe mjekimin e vajzës në vazhdim. Me respekt Jonida

Dërguar nga Jonida, më 24 Korrik 2018 në 08:15

Pershendtje Jonida, nese eshte e mundur mund ti beni vajzes Ferritinemia. Nese ajo eshte e ulur, konsiderohet mungese hekuri dhe mjekimi i marre nuk ka qene optimal (rritja e hemoglobines nga 6.6 ne 7.1 gr/dl, nuk eshte rritja e duhur per 1 muaj mjekim). Do te vazhdoje mjekimin me hekur. Doza mjekuese per femijet eshte mesatarisht 3 mg/kg peshe, hekur elementar, qe do te merret ne konsulte me mjekun hematolog pediater ose pediatrin. Nese ferritinemia eshte normale, tregon qe ky ndryshim nuk eshte i lidhur me mungesen e hekurit dhe mjekimi me hekur nuk pritet te jete rezultativ. Nese Elektroforeza e Hemoglobines eshte e rregullt, mund te dyshohet per alfa - Talasemia ?? Fakti qe ka patur ndryshim klinik per mire, me shume te nxit te mendosh per mungesen e hekurit. Nese jetoni ne Tirane, tek Laboratori Qendror i Spitalit Amerikan (prane Maternitetit "Xheraldine"), eshte nje pakete - gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines dhe kushton vetem 22 mije leke te vjetra. Ne kete menyre rivlereson dhe vleren e hemoglobines, saktesine e Elektroforezes dhe vleren e Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Korrik 2018 në 08:15

Pershendetje Doktor..kam djalin 4,7 vjec.Ne maj kam patur djalin shtruar ne spital tr dhe me esht diagnostikua me mononukleoze infektive pas shtrimit ne spital.rezultatet e analizave jan keto: WBC 8,6 LYM 4.9,MON 0.7,GRA 3.0,LYM 57.1,MON7.7,GRA 35.2,RBC4.71,HGB 11.8,HCT37.9,MCV 80.5 ,MCH 25.1,MCHC31.1,RDW 14.3,(PLT 503),MPV7.5, PCT 0.377,PDW 13.4 ,ERITROSEDIMENTI 15mm/h.jam shum ne merak pasi ja perserita djalit analizat para nje jave dhe plt esht rritur akoma pas daljes nga spitali...kerkoj ndihmen tuaj..respekte..

Dërguar nga Shqau, më 13 Gusht 2018 në 07:55

Pershendetje, nje nga shkaqet e rritjes se trombociteve eshte mungesa e hekurit. Ju do ti beni femijes Ferritinemia dhe nese del e ulet do te mjekohet me preparate te hekurit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Gusht 2018 në 07:55

Shum flm per prgj..un ja kam bere ferritinen dhe i ka dal shum mir mbrenda normave..dmth nuk e ka te ulur..testi i mononukleozes infeksioze qe i kam ber djalit esht ky: ANTI-EBV IGG 19.5Ul/ml, IGM 1.4 . Proteina C reaktive <3.69mg/L.. ka dhe gjendrra nga te dyja anet e qafes te vogla por te shpeshta..kjo me shqeteson me teper..ju falenderoj shum per prgj qe me jepni..

Dërguar nga Shqau, më 13 Gusht 2018 në 11:53

Pershendetje, dhe cdo infeksion mund te jete nje shkak per rritjen e trombociteve. Gjithsesi flitet per nje rrije te lehte te tyre, qe nuk sjell shqetesime ne jeten e perditshme. Eshte me mire te flisni me pediatrin tuaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Gusht 2018 në 11:53

Pershendetje doktor do te pyesja per dicka cfare duhet te perdor per deficit e g6pd

Dërguar nga Kristian, më 02 Shtator 2018 në 05:45

Po g6pd eshte e konfirmuar eshte diku te niveli i 4 por do doja te tpyesja nese ka rezik te madh per jeten dhe cfar ushqimesh duhet te konsumoj se ato qe sduhet te konsumoj i di fava beans edhe familja e bishtajoreve te tj ju falenderoj shum doktor!

Dërguar nga Kristian, më 03 Shtator 2018 në 03:28

Atehere do ti konsumosh te gjitha me perjashtim te bishtajave. Per aq kohe sa nuk bie ne kontakt me ndonje nga shkaktaret qe shperthen krizen hemolitike, nuk ka asnje rrezik per jeten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Shtator 2018 në 03:28

Shum faleminderit doktor do ju pyesja dhe nje dicka vazhdimi i dy vitaminave b6 dhe acid folik eshte i domosdoshem gje qe te cilen un po i vazhdoj dhe aktualisht dhe per konsumimin e kafes 1 ne dite nuk eshte se ka ndonje gje per te mos e konsumuar dhe njeher tj te falenderoj.

Dërguar nga Kristian, më 03 Shtator 2018 në 05:44

Pershendetje Kristian, vitaminat mund te ndihmojne kur ke kriza hemolitike te perseritura. Nese ju nuk keni shqetesime, nuk ka nevoje. Ne kushte te zakonshem, nuk shkaterrohen eritrocitet ne deficitin e G6PDH. Kafja nuk eshte diskutuar ndonjehere per kete problem, pra mund ta perdorni.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Shtator 2018 në 05:44

Doktor pershendetje doja te tpyesja dhe dicka g6pd ka ndonje ndikim negativ se dua te heq nje dhemb qe e kam me infeksion ...faleminderit !

Dërguar nga Kristian, më 05 Shtator 2018 në 12:21

E para Kristian, ju duhet te percaktoni shkallen e deficiti (pjestoni vleren tuaj me vleren me te vogel te normes dhe shumezoheni me 100). Klasa e I e Deficitit - Anemia Hemolitike kronike. Klasa e II e Deficitit = Forma e Rende < 10 %, Klasa e III - Deficiti i Moderuar 10-60 %, Klasa e IV e lehte 60-150 %. Per klasen e lehte nuk ka shume kufizime. Heqja e dhembit nuk eshte problem, medikamentet qe mund te perdorni per anestezine dhe antibiotike te mundshem do te vleresohen duke u mbeshtetur tek tabela qe mund ta nxirrnit nga linku qe ju kam derguar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 05 Shtator 2018 në 12:21

Doktor sbesoj se do kete ndonje efekt anesor se do perdoret anestezi lokale dhe mpirja behet me lidokaine .

Dërguar nga Kristian, më 05 Shtator 2018 në 15:27

Pershednetje Kristian, ju keni formen e lehte te deficitit qe ne pergjithesi nuk shoqerohet me shkaterrim te eritrociteve, te pakten kur perdoren preparatet ne dozat e tyre te zakonshme. Lidokaina nuk perfshihet ne listat e preparateve me kunderindikim te plote apo perdorim te kujdesshem per rastet e deficitit te G6PDH. Rastet e pershkruara ne literature e kane perdorur lidokainen dhe ne forma me te renda te deficitit. Ne disa raste, ne format e renda mund te nxiti nje problem tjeter qe eshte Methemoglobinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Shtator 2018 në 15:27

Pershendetje doktor dmth nuk perben problem injeksioni i saj faleminderit

Dërguar nga Kristian, më 06 Shtator 2018 në 05:11

Pershendetje Kristian, ju keni formen e lehte te deficitit, si rregull ne dozat standarte medikamentet nuk shkaktojne hemolize. Per te qene me te sigurte, mund te perdoret lidokaina, me nje doze me te vogel se zakonisht dhe per me teper vete Lidokaina nuk futet tek preparatet me rrezik per shperthimin e krizes hemolitike ne deficitin e G6PDH.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Shtator 2018 në 05:11

Pershendetje doktor!Jam Dhimitri,47 vjec. Kam nevoje per nje keshillen tuaj ne lidhje me kete problem:- kam probleme me heparin(fibroze e avancuar), shpretka e zmadhuar,kolecista e infektuar dhe me llumra,rruazat e bardha i kam te uleta dhe me shqeteson prej rreth 1muaji temperature e ulet trupore. Nga 34.5-35.5°c. Do doja te dija mendimin tuaj, nga se shkaktohet dhe si rregullohet ky problem. Perdor Ursobil2×1,vitamine E 1×1 dhe Hepaticus Drops 2×1ml tretet ne uje. Ju falenderoj perzemersisht per kohen qe na kushtoni. Respekte!

Dërguar nga Dhimitri , më 06 Shtator 2018 në 09:48

Pershendetje Dhimitri, semundja e melcise eshte me origjine nga viruset, alkooli, autoimune, biliare, shkaqe te panjohura ? Shkaktari/shkaktaret kane ndikimin e tyre dhe ne qelizat e gjakut. Shpretka eshte nje organ i rendesishem per qelizat e gjakut, zmadhimi i permasave te saj dhe akoma me shume rritja e funksionit te saj fagocitues per qelizat, mund te shoqerohet me pakesimin e qelizave te gjakut. Kur ulja eshte e rendesishme, ne perdorim doza te vogla kortizoni, qe frenon aktivitetin fagocitues. Une nuk i njoh mire problemet e melcise, do te duhet ti diskutosh me mjekun hepatolog, por po lexoj se ne disa raste semundja e melcise, e avancuar, mund te shoqerohet me uljen e temperatures.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Shtator 2018 në 09:48

Pershendetje doktor!Jam Dhimitri,47 vjec. Kam nevoje per nje keshillen tuaj ne lidhje me kete problem:- kam probleme me heparin(fibroze e avancuar), shpretka e zmadhuar,kolecista e infektuar dhe me llumra,rruazat e bardha i kam te uleta dhe me shqeteson prej rreth 1muaji temperature e ulet trupore. Nga 34.5-35.5°c. Do doja te dija mendimin tuaj, nga se shkaktohet dhe si rregullohet ky problem. Perdor Ursobil2×1,vitamine E 1×1 dhe Hepaticus Drops 2×1ml tretet ne uje. Ju falenderoj perzemersisht per kohen qe na kushtoni. Respekte!

Dërguar nga Dhimitri , më 06 Shtator 2018 në 09:56

Pershendetje Dhimitri, semundja e melcise eshte me origjine nga viruset, alkooli, autoimune, biliare, shkaqe te panjohura ? Shkaktari/shkaktaret kane ndikimin e tyre dhe ne qelizat e gjakut. Shpretka eshte nje organ i rendesishem per qelizat e gjakut, zmadhimi i permasave te saj dhe akoma me shume rritja e funksionit te saj fagocitues per qelizat, mund te shoqerohet me pakesimin e qelizave te gjakut. Kur ulja eshte e rendesishme, ne perdorim doza te vogla kortizoni, qe frenon aktivitetin fagocitues. Une nuk i njoh mire problemet e melcise, do te duhet ti diskutosh me mjekun hepatolog, por po lexoj se ne disa raste semundja e melcise, e avancuar, mund te shoqerohet me uljen e temperatures.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Shtator 2018 në 09:56

Pershendetje doktor!Jam Dhimitri,47 vjec. Kam nevoje per nje keshillen tuaj ne lidhje me kete problem:- kam probleme me heparin(fibroze e avancuar), shpretka e zmadhuar,kolecista e infektuar dhe me llumra,rruazat e bardha i kam te uleta dhe me shqeteson prej rreth 1muaji temperature e ulet trupore. Nga 34.5-35.5°c. Do doja te dija mendimin tuaj, nga se shkaktohet dhe si rregullohet ky problem. Perdor Ursobil2×1,vitamine E 1×1 dhe Hepaticus Drops 2×1ml tretet ne uje. Ju falenderoj perzemersisht per kohen qe na kushtoni. Respekte!

Dërguar nga Dhimitri , më 06 Shtator 2018 në 10:16

Pershendetje Dhimitri, semundja e melcise eshte me origjine nga viruset, alkooli, autoimune, biliare, shkaqe te panjohura ? Shkaktari/shkaktaret kane ndikimin e tyre dhe ne qelizat e gjakut. Shpretka eshte nje organ i rendesishem per qelizat e gjakut, zmadhimi i permasave te saj dhe akoma me shume rritja e funksionit te saj fagocitues per qelizat, mund te shoqerohet me pakesimin e qelizave te gjakut. Kur ulja eshte e rendesishme, ne perdorim doza te vogla kortizoni, qe frenon aktivitetin fagocitues. Une nuk i njoh mire problemet e melcise, do te duhet ti diskutosh me mjekun hepatolog, por po lexoj se ne disa raste semundja e melcise, e avancuar, mund te shoqerohet me uljen e temperatures.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Shtator 2018 në 10:16

Pershendetje doktor ekziston ndonje analize per te pare qe eritrocitet nuk kane shkaterim dhe jan normale se kur e kam ber analizen e eritrociteve ka qen 5.5 ju falenderoj.

Dërguar nga KristianK, më 08 Shtator 2018 në 12:53

Pershendetje Kristian, vlera 5.5 milione / mm3 eshte vlera maksimale normale per meshkujt adult. Duhet dhe vlera e hemoglobines qe te besh nje gjykim me te mire. Cdo sekonde eleminohen 2 milione eritrocite dhe po kaq prodhohen per te mbajtur konstant vleren e mesiperme. Sigurisht ka teste per te vleresuar shkaterrimin me te shpejte te eritrociteve, fortesine e membranes se tyre, aplikohen nese eshte e nevojshme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Shtator 2018 në 12:53

Pershendetje doktor hemoglobina me ka dal 16 cfar analize tj duhet te ttregoj se dhe elektroforezen e hemoglobines e kam bere ju falenderoj

Dërguar nga KristianK, më 09 Shtator 2018 në 11:04

Pershendetje Kristian, te dyja vlerat jane branda normes per meshkujt > 15 vjec.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Shtator 2018 në 11:04

Pershendetje doktor un jam 23 vjec dhe elektroforeza e hemoglobines me ka dal 98.4% dhe hb/a 1.56% si cilesohen kto vlera ju falenderoj .

Dërguar nga KristianK, më 10 Shtator 2018 në 09:50

Pershendetje Kristian, keto vlera jane normale, por nuk jane te mjaftueshme. Duhet dhe gjak komplet + ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Shtator 2018 në 09:50

Dr.Sotirq pershendetje! Jam perseri Dhimitri qe ju kam shkruar per problemin me melcine, shpretken dhe temp e ulet. Bera disa analiza te tjera dhe me dalin: plt( trombocitet) 83 , ALT ( SGPT) 81.5 ,AST(SGOT) 48. (P.S verehen trombocite ne grupe.) Nqs duhet mund te marr mjekim apo demton me teper melcine?! Ju falenderoj perzemersisht qe na gjendeni kur kemi me shume nevoje per nje specialist. Faleminderit dhe respekte!

Dërguar nga Dhimitri , më 10 Shtator 2018 në 15:22

Pershendetje Dhimitri, 83,000 mm3 trombocite eshte nje vlere e mire. Fakti qe jane ne grupe, tregon se ka dhe me shume se kaq. Nuk ka nevoje per nje mjekim.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Shtator 2018 në 15:22

Pershendetje doktor gjakun komplet e kam bere dhe ldh 157 nga 135/225 tn duhet vetem ferritinemia sa kushton kjo analize dhe a vonon ju falenderoj!

Dërguar nga Kristian, më 11 Shtator 2018 në 07:18

Ne analizen e gjakut komplet vleresohet numeri i eritrociteve (RBC) dhe i Hemoglobines. Ferritinemia kushton 12-18,000 leke te vjetra.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Shtator 2018 në 07:18

Po pra kto i kam ber ngelet vetem ferritinemia

Dërguar nga Kristian, më 11 Shtator 2018 në 11:25

Mire.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Shtator 2018 në 11:25

Doktor pershendetje, Jam 19 vjec dhe prej vitesh nuk i kisha bere analizat e gjakut. Tani, ne pergjigjet e analizave kam: Plt- 482 10^9/L, MPV- 5.8 fl, PDW-8.9%, P-LCR-8.2%, HGB- 15.4 g/dL. A jane keto paramaetra per t’u shqetesuar? Dhe nese po, pse? Ju falenderoj

Dërguar nga Beni, më 18 Shtator 2018 në 11:49

Pershendetje Beni, ne keto te dhena qe keni derguar, konstatohet nje rritje e lehte e trombociteve. Nuk sjell shqetesime tek njeriu. Ju do ta perseritni analizen e gjakut pas disa ditesh, + CRP, Ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Shtator 2018 në 11:49

Pershendetje doktor kam bere analizat e pergjithshme pas nje gjendje lipotimie dhe do te doja nje koment nga ana juaj si specialist. Analizat jane WBC 5.90, NEUT# 4.05, LYMPH # 1.48, MONO # 0.30, EO # O.O, BASO # 0.1, NEUT % 69, LYMPH % 25.1,MONO % 5.1, EO % 0.3, BASO % 0.8, RBC 5.31, HGB 10.7, HCT 32.7, MCV 61.6, MCH 20.2, MCHC 32.7, RDW-SD 33.3, RDW-CV 15.2, PLT 233, PCT 0.26, MPV 11.0, P-LCR 32.8, PDW 13.1.Kjo gjendje lipotimie me eshte perseritur disa here 5-6 here per 10-12 vitet e fundit. Kam bere analizat te tjera fiziologjike dhe i kam patur normal. Mund te ma japi kete gjendje anemia? Momentalisht po pi Ironorm 1 kokerr ne dite. Pres nje pergjigje nga ana juaj. Faleminderit.

Dërguar nga Lira, më 26 Shtator 2018 në 00:59

Pershendetje Lira, ju keni nje anemi te lehte, te vjeter qe nuk jep lipotimi. Ju do te beni Ferritinemia dhe elektroforeza e hemoglobines. Ne rast mungese te hekurit (Ferritinemia < 20 ng/ml), mund te justifikohet lipotimia me kete problem. Do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite per te pakten 3 muaj rresht. Pas 1 muaj mjekim do te beni gjak komplet dhe pas 3 muaj mjekim gjak komplet + ferritinemia. Nese ferritinemia eshte normale (60-75 ng/ml), ju keni anemi te lindur dhe nuk justifikohet gjendja e lipotimise. Do te konsultohen me kardiologun dhe neurologun.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Shtator 2018 në 00:59

Pershendetje doktor!Kam manin 65 vjece dhe ka ca kohe eshte e jeputut dhe here pas here ka temperature ,ethe dhe te vjella.Oreks nuk ka fare.Beri analizat sit dhe i thane je anemike dhe ke pak infeksion ne urine.Vlerat jane keto:WBC 11;LYM% 14.1;GRA 80.7;HGB 9.2;MCH 27;MCHC 32;RBC 3.39;HCT 28;PLT 478;PCT 0.41; GLICEMI ESELL 116;BILIRUBINA TOTALE 0.6;KREATINIA 0.8;SGPT-AST 15;SGPT-ALT 19;HEMOGLOBINE E GLUKOZUAR 5.2;KAKCIUMI 9. JU LUTEM doja nje keshille nga ju se cfare rruge duhet te ndjek.faleminderit

Dërguar nga Leda, më 01 Tetor 2018 në 09:49

Pershendetje Leda, mamaja juaj ka Anemia te lehte, nje rritje te lehte te leukcoteve dhe trombociteve. Keto ndryshime mund te jene dhe ne terren te nje inflamacioni. Nuk e di nese e keni konsultuar me infeksionistin ose nje mjek tjeter specialist ? Sa eshte CRP, Eritrosedimenti ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Tetor 2018 në 09:49

Eritrosedimenti eshte 37

Dërguar nga Leda, më 02 Tetor 2018 në 03:47

Per temperaturen, te vjellat eshte konsultuar me nje mjek. Eshte e veshtire te diskutosh per probleme te tilla ne kompjuter. Ndryshimet hematologjike vete, jane te lehta. Eshte me mire te drejtoheni tek nje infeksionist, hematolog, mjek gastro-enterolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Tetor 2018 në 03:47

Pershendetje doktor jam kevin nga korca se di nqs me mban mend jam i djal qe jam dificit i g6pd anemi hemolitike dje pata nje frymemarje jo te rregullt me dukej sikur do me pushonte zemra se me rihte shum ngadal cfar duhet te perdor ndonje medikament ju falenderoj shume doktor!!!

Dërguar nga Kevin, më 02 Tetor 2018 në 09:49

Pershendetje Kevin, nese ke te tilla shqetesime do te konsultohesh me mjeket specialist ne Korce. Nuk kane lidhje me deficitin e lehte te G6PDH qe ju keni. Persa i perket mjekimit, varet cfare gjykon specialisti dhe ju e keni tabelen e preparateve qe perdoren ose jo ne Deficitin e G6PDH (qe sic e dini e keni te lehte dhe nuk ndikohet nga shumica e preparateve qe perdoren ne doze normale) dhe e vleresoni.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Tetor 2018 në 09:49

Pershendetje doktor dmth nuk ka lidhje me deficiencen e g6pd se un aktualisht po mar dhe vitamina b6 dhe acid folik ,ose mund te jet dhe gjendje ankthi nqs nuk ka lidhje me kete sic po thua dhe ti gjithsesi un neser do shkoj te bej nje vizit te hematologe gerla koleci se i dhe vitaminat sot ok do te pyesja dhe dicka analizen e g6pd duhet ta perserit 1 me 3 muaj apo nuk eshte e nevojshme ju falenderoj per mirkuptimin te uroj shendet!

Dërguar nga Kevin, më 03 Tetor 2018 në 09:02

Kevin une ti kam shpjeguar disa here. Ju keni nje vlere pothuaj normale te G6PDH qe ne jeten e perditshme nuk ju sjell shqetesime. Jetoni jeten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Tetor 2018 në 09:02

Pershendetje doktor bera nje vizit ne korce te gerla dhe me tha te beja gjakun komplet me formule dhe biliriubinene kur te mar prgj do ti coj dhe mi shofesh pak

Dërguar nga Kevin, më 08 Tetor 2018 në 05:37

Mire

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Tetor 2018 në 05:37

Wbc 6.2 rbc 5.3 hgb 15.9 hct 44.3 plt trombocite 255 neut 4.27 lymph 1.39 mono0.47 eo 0.06 baso 0.02 neut% 68.7% lymph% 22.4% mono% 7.6 eo% 1% baso% 0.3% eritrosedimenti 8mm/h dhe bilurbina totale 1.5 sgpt-alt 24.4 dhe sgot-ast 23.1 konstatohet nje ritje e bilirubines ne krahasim me analizat qe te tregova dhe ato qe beme ne tirane te s.a ju falenderoj shume doktor !

Dërguar nga Kevin, më 09 Tetor 2018 në 06:17

Pershendetje Kevin, ju keni nje rritje te lehte te bilurubines. Deficiti i lehtei G6PDH nuk shkakton kete problem. Probabilisht ju mund te keni Sindromin Gilbert, semundje e lindur, shume e perhapur ne Shqiperi. Nuk ka nevoje per mjekim dhe per tu shqetesuar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Tetor 2018 në 06:17

Po morfologjia e qelizave te kuqe te gjakut eshte ne regull dmth nuk ka gje per tu shqetesuar ju falenderoj po kjo konstatohet si bilirubine e lindur apo ska lidhje ju falenderoj shume doktor!

Dërguar nga Kevin, më 10 Tetor 2018 në 12:02

Kevin jeto jeten. Ndryshime te lehta ne analizat e gjakut kane shume njerez. Ato nuk ju sjellin asnje shqetesim per castin dhe per te ardhmen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Tetor 2018 në 12:02

Mrb doktor do te thoja qe bera nje ekg per zemren se ndonjher me reh fort ekg doli ne regull ai kardiologu me tha qe jan nga varesia e anemise hemolitike qe ke perjetuar sepse shkakton puls te forte me tha dhe godites zhurme sistolike kardiomegali takikardi rrahje te forta dhe goditese me tha qe mos e mbaj mendjen atje se nuk te krijojn asnje shqetesim ju falenderoj per gjithcka doktor!

Dërguar nga Kevin, më 11 Tetor 2018 në 16:16

Kevin u keni nje pakesim te lehte te G6PDH dhe ne kushte normale s'jep asnje ndryshim ne drejtim te numerit te eritrociteve. Pra aktualisht ju nuk keni as anemi, as anemi hemolitike. Sic e pate dhe nga Eko Kardiake, nuk keni gje. Fillo te jetosh.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Tetor 2018 në 16:16

Pershendetje doktor! Bera analizat e anemis dhe me kan dal Hemoglobina 10 . HTC 31,6.

Dërguar nga Irma, më 14 Tetor 2018 në 11:17

Pershendetje Irma, keto vlera tregojne qe ju keni anemi te lehte. Por per te vleresuar duhen dhe vlerat e tjera te analizes se gjakut dhe nese keni bere ferritinemia, mungesa e hekurit eshte shkaku kryesor i anemise tek femrat.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Tetor 2018 në 11:17

Doktor pershendetje!Perserita nje analize pas 3 muajsh dhe mora keto pergjigje: Leukocide(VBC) 8200 Eritrocidet(RBC) 4600000 Trombocide 418000 Hemoglobina(Hb) 13.1 Eritrosedimenti 20 Segmente 71% Limfocide 26% Monocide. 3% MCV. 80.0 MCH. 27.9 MCHC. 34.9 Ferretin. 4.33 Sideremia. 48 Keto ishin analizat qe bera tani.Kurse ato te para 3 muajve jua kam sjelle.Keto 3 muaj nuk kam perdorur mjekime. Mosha:16 vjec

Dërguar nga Denisa Alla, më 26 Tetor 2018 në 07:09

Pershendetje Denisa, aktualisht keni vetem mungese te hekurit. Per 2 muaj do te merrni: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite, Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite. Pas 2 muaj ferritinemia. Vlera optimale per femrat 60-70 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Tetor 2018 në 07:09

Pershendetje doktor,jam e interesuar per nje keshille profesionale.Kam bërë berë Eletoforezen e Hemoglobinës HbA97,5 dhe HbA2 2.5 ndërsa Ferritin 5.525.Çfarë duhet të bëj?

Dërguar nga nila, më 29 Tetor 2018 në 15:40

Pershendetje Nila, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale. Ferritinemai e ulur tregon se keni mungese te hekurit dhe duhet te mjekoheni per korrigjimin e tij (per femrat > 15 vjec, duhet te jete > 20 ng/ml dhe vlera optimale 60-70 ng/ml). Duhet te shkruani dhe vlerat e Eritrociteve dhe Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Tetor 2018 në 15:40

Pershendetje doktor,jam e interesuar per te ndihmuar ne lidhje me nje problem qe ka burri im. Ai ne fillim kushte dhimbje gjunjesh, kycesh dhe kur vriteshe i dilnin pulla te zeza dhe gjakdershje nga mishrat e dhembve. Beme analizat dhe i dolen trombocitet e ulta. Shkuam te hamatologu dhe na rekomandoi te benim analizat e hepatite-ve dhe hive-ve te spitalu Amerikan. Te gjitha i dolen negative. Kreu dhe analizen e palces kurrizore dhe doli me reumatizem astrit. Doktori i dha mjekim Deltacorten. Ne fillim u rritet trombocitet, vajten 180 mije, pas 2 javesh beme vizite ishin me nje renie 168 mije pas 1 muaji 120 mije dhe tani vlera ishte 45 mije. Per momentin pi 2 kokrra e gjysem hapje. Ju lutem kam nevoje per nje konsulte tuajen. Faleminderit!

Dërguar nga Irena, më 31 Tetor 2018 në 01:09

Pershendetje Irena, diskutimi eshte midis Purpura Trombocitopenike Autoimmune (PTI) dhe Mielodisplazia - MDS (varet nga pergjigja e Mielogrames). Te dyja mund te shoqerohen me Artritin Reumatoid. Mjekimi ne rastin e PTI eshte me preparate qe frenojne proceset imune (Deltakorteni etj). Synimi eshte te merret frenim i semundjes dhe te qendroje sa me gjate, qe nuk ka ndodhur ne rastin tuaj. Ne rastin e MDS, eshte me e veshtire. Jane probleme qe duhet te jene ne ndjekje nga hematologu.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Tetor 2018 në 01:09

Pershendetje doktor si jeni doja te tpyesja se jan shum i ftohur nuk ka rendesi ca ilacesh do perdor ne varesi te g6pd se ia tregova ate listen e barnave qe me dhene ju dhe me tha te perdorja streptoycin po gjeta dot ca mund te perdor dicka tj ju falenderoj .

Dërguar nga Kevin, më 04 Nentor 2018 në 10:28

Pershendetje Kevin, ju keni nje deficit te lehte, qe nuk shoqerohet me probleme. Antibiotiket qe perdorim me kujdes jane Baktrima, Ciprinoli.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 05 Nentor 2018 në 10:28

Pershendetje doktor. Uroj te jeni mire, se eshte e nevojshme te kemi mjeke profesioniste :). Kam djalin 4 vjec e gjysme. I kam bere analizat e gjakut komplet dhe vlerat poshte normaleve (sipas referenteve te pergjigjes) jane: RBC 4.11 HGB 11.6 HCT 32.6 RDW-SD 33.4 Ferritinine 14.2 ng / ml Kurse SIDEREMIA eshte mire (sipas referencave te pergjigjes) 110 g/ dl. Sipas ketyre vlerave, cfare kure duhet te nise? A ka dicka serioze per t'u shqetesuar? Faleminderit. Gjithe te mirat. Suela

Dërguar nga Suela , më 05 Nentor 2018 në 10:33

Pershendetje Suela, per moshen qe ka femije, analize konsiderohen normale. Nuk ka nevoje per ndonje gje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Nentor 2018 në 10:33

Pershendetje doktor ky mjeku me dha 10 kokra ciprionol dhe nje shurup per kollen ti perdor apo jo se ktu te kjo fleta udhezuse qe ka brenda flet se personat me deficitin e g6pd duhet te bejne shume kujdes ju falenderoj

Dërguar nga Kevin, më 05 Nentor 2018 në 11:17

Prshendetje Kevin, mund te bisedosh me mjekun, ta zevendesoje ciprinolin me nje preparat tjeter. Jua shkruajta qe ciprinoli, baktrima, negrami jane prepara qe mund te nxisin hemolize ne deficitin e g6pdh. Por ju keni nje forme shume te lehte dhe prej tyre, ne dozat standarte nuk presim ndonje shqetesim.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Nentor 2018 në 11:17

Kam bere nje operacion zemre dhe kam zevendesuar valvolen mitrale me valvul mekanike, perdor sintrom si antikoagulant pasi duhet te mbaj INR ne kyfijt 2.5 deri ne 3.5, deri tani me keshillen e mjekve kam perdorur sasi te ndryshme te sintromit, pasi INR here me ngrihet dhe here me ulet, dhe sipas rastit ndryshoj sasine e sintromit, akoma nuk kam gjetur nje sasi te caktuar qe te me mbaje ne kufijte e duhur INR, a mund te me jepni ju ndonje keshille, nese eshte e nevojshme mund te vij te bej edhe tek ju nje vizite, faleminderit, jam ne pritje te pergjigjes tuaj

Dërguar nga Jolanda hoxha, më 06 Nentor 2018 në 12:01

Pershendetje Jolanda, si rregull ne Shqiperi ndjekjen per perdorimin e antikoagulanteve e bejne mjeket e organit, sistemit te prekur. Per shkak se kjo fushe eshte shume e gjere dhe vete hematologjia eshte shume e gjere, pak merren hematologet me kete problem. Mund te kalohet nga Sintromi ne Warfarin (Coumadin). Do te duhet te bisedosh me mjekun qe po ju ndjek.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Nentor 2018 në 12:01

Pershendetje, jam 29 vjec dhe vlerat e analizave te gjakut jane si meposhte: WBC -4.2/ RBC - 5.75 (vlera e meparshme ishte 6)/ Hemoglobin (HGB) 11.0/ Hematocrit (HCT) 33.2/ MCV 57.7/ MCH 19.1/ MCHC 33.1/ RDW-CV 16.8/ PLT dhe ERS jane normale. Ferritina 38 - 44 ne varesi te periudhave. Here pas here perdor ironorm dhe acid folik. Prej disa vitesh kam dhimbje te shpatullave ne pjesen afer shtylles kurrizore, lodhje te madhe gjate dites edhe pse nuk kryej aktivitet (nuk jam duhanpirese), temperature te vazhdueshme 37-37.5 qe nuk ndryshon dhe ethe, zbehje te lekures, veshtiresi ne ekuiliber, dhe prej 1 viti djersitje te medha gjate nates (Mjekohem edhe per hypotiroidit) A mund te jene shenjat e mesiperme treguese te leucemis dhe cfare analizash te metejshme duhet te kryej? Ju falenderoj,

Dërguar nga Ana, më 13 Nentor 2018 në 10:34

Pershendetje Ana, ju jeni me Talasemia Minor. Do te beni Elektroforezen e Hemoglobines. Talasemia Minor nuk ka lidhje me shqetesimet tuaja, me perjashtim te djersitjes se shtuar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Nentor 2018 në 10:34

Pershendetje doktor ,quhem irini dhe kam problem me numrin e trombociteve ne analiza me Kane dale shume te uleta:0.044 ,cfar me keshilloni te bej per ta rritur?

Dërguar nga Irini Marku, më 14 Nentor 2018 në 05:32

Pershendetje Irini, kjo vlere qe paraqisni nuk eshte e trombociteve. Mund ta shikoni dhe njehere: Plt.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Nentor 2018 në 05:32

Me analiza thote recultati i pct eshte 0.044% (me falni nese jam shprhur gabim ) ..problemi im eshte se me ka zene infeksion dhemballa dhe dentisti nuk me merr persiper pa rritur kete vlere,nderkohe jam dhe anemike

Dërguar nga Irini Marku , më 14 Nentor 2018 në 14:45

Pershendetje Irini, kjo eshte vlera e hematokritit te trombociteve (trombokriti), nuk ka asnje lidhje me trajtimin e dhemballes dhe nuk ka nje mjekim per te. Rendesi ka vlera e trombociteve (p.sh, 150,000 mm3 etj). Vlera normale 144,000 - 444,000 mm3. Nese ato jane normale, nuk ka pengese per te trajtuar problemin me dhemballen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Nentor 2018 në 14:45

Faleminderit doktor. Elektroforeza ka konfirmuar diagnozen e talasemis minore. Duhet te vazhdoj me acidin folik? Cfare analizash me sygjeroni per simptomat e tjera? Ana

Dërguar nga Ana, më 15 Nentor 2018 në 03:03

Pershendetje Ana, mund te beni: TSH, Vitamina D, Elektrolitet ne gjak, ferritinemia aktuale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Nentor 2018 në 03:03

Pershendetje doktor!Isha e interesuar te dija nga ju nese nje person 67 vjec me Mielosisplazi (rruazat e bardha te uleta),mund te kryej heqje dhembi?Faleminderit!

Dërguar nga Leda, më 16 Nentor 2018 në 02:06

Pershendetje Leda, vetem numeri i ulet i leukociteve nuk eshte pengese per heqjen e dhemballeve. Mjafton te shoqerohet me profilaksi me antibiotike. Rendesi kane dhe vlerat e tjera: RBC, Hb, trombocitet. Nese keni mundesi beni: PT, APTT, Fibrinogjeni.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Nentor 2018 në 02:06

Pershendetje doktor si jeni kam per te heq nje dhemballe te pjekurise sbesoj se mund te me sjell ndonje shqetesim nga dificiti i g6pd ....se duhet ta heq patjeter se po me sjell shqetesime dhe car mund te perdor ndonje medikament nga ata qe me lejohen kuptohet ...ju falenderoj!

Dërguar nga Kevin, më 28 Nentor 2018 në 18:47

Vazhdoni jeten normale Kevin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2018 në 18:47

Pershendetje doktor doja tju pyesja a eshte e vertete qe kortizoni ndikon me rritjen e numrit te trombociteve?kur ato Jane 22

Dërguar nga Sara , më 30 Nentor 2018 në 19:04

Pershendetje kortizoni perdoret pwr te rritur trombocitet, duke mobilizuar trombocitet rezerve (kryesisht ne shpretke) dhe ne rastin e semundjeve imune, duke pakesuar prodhimin e antikorpeve anti-trombocit dhe duke frenuar aktivitetin fagocitues te makrofageve ne shpretke. Ne shumicen e rasteve eshte i suskesshem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 01 Dhjetor 2018 në 19:04

Pershendtje doktor mamase time I kane dale rruazat e bardha 28.05 cfare mund te bej per ti ulur rruazat e bardha sepse Kane dale shume te larta

Dërguar nga Denisa, më 01 Dhjetor 2018 në 11:27

Pershendetje Denisa, po rruazat e bardha jane te rritura. Per ti vleresuar duhet e gjithe analiza e gjakut (eritrocitet, hemoglobina, trombocitet, formula leukocitare, eritrosedimenti), CRP. Nese eshte shkak inflamacioni/infeksioni do te trajtohet shkaktari.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Dhjetor 2018 në 11:27

Pershendetje doktor doja tju pyesja si kryhet transfusioni i trombociteve dhe eshte I rrezikshem?

Dërguar nga Evi, më 11 Dhjetor 2018 në 11:01

Pershendetje Evi, eshte i njejte me ate te eritrociteve dhe plazmes, por meqenese trombocitet ruhen deri ne 5 dite ne temperature ambjenti, nuk ka nevoje te ngrohen. Rreziqet qe ka cdo transfuzion i produkteve te gjakut.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Dhjetor 2018 në 11:01

Pershendetje doktor, nese mund te me ndihmoni me nje koment per nje analiz gjaku komplet, te gjitha parametrat jane brenda normave por bilirubina eshte ne vlere 2.4mg/ol . A.S.T 25UI dhe A.L.T 28 UI. dhimbje te paperballueshme ne krahun e majte dhe veshka e enjtur, gjithashtu ka te vjella.faleminderit

Dërguar nga Elona, më 13 Dhjetor 2018 në 04:25

Pershendetje Elona, bilurubina rritet kur shkaterrohen me shume eritrocite, kur melcia nuk e kryen mire funksionin konvertues te bilurubines (nga indirekte ne direkte), pengese e derdhjes se biles ne zorre. Kombinimi i tyre. Si rregull nuk ka lidhje me zmadhimin e veshkave. Mundet te jene dy probleme te vecuara. Te mos harrojme se rreth 40 % e popullates eshte me Sindrom Gilbert (rritje e trasheguar e Bilurubines Totale dhe e Bilurubines Indirekte)

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Dhjetor 2018 në 04:25

Pershendetje doktor si jeni si kaloni jam.kevin nga korca nqs me mban mend eshte e nevojshme qe ne disa muaj ta bej analizen e gjakut g6pd ....se nuk e kam bere q atehere kur e bera te spitali amerikan ..ju falenderoj kalofshi mire !!!

Dërguar nga Kevin, më 18 Dhjetor 2018 në 09:50

Kevin tani te mbaje mend shume mire. Nuk ka nevoje ta besh me analizen. Njehere ne jete behet. Vazhdoni jeten normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Dhjetor 2018 në 09:50

Pershendetje doktor gjyshi Im vuan nga tromboza,doja tju pyesja cilat ilace jane me te mira per semundjen e tij.Ai nuk mund te vij dot ne tiran sepse eshte ne fier e smund te eci per nje vizite ne spitalin tuaj.

Dërguar nga Amanda, më 19 Dhjetor 2018 në 13:51

Pershendetje Amanda, per trombozen perdoren preparate te ndryshme si mjekim dhe si parandalim. Antiagreguesit (Aspirina/Plaviksi) dhe antikoagulantet (Heparina, Enoxaparin, Xarelto etj). Trajtimin e trombozave e ben mjeku i organit te prekur (p.sh, tromboza ne tru ndiqet nga neurologu etj). Hematologu studion shkaqet e trombozes (te lindura dhe te fituara).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Dhjetor 2018 në 13:51

Pershendetje Doktor, Pas analizes se vitamines D, vlera eshte 14. Cfare suplementi mund te perdor dhe per sa kohe? (suplementi nuk ndikon tek mjekimi i tiroideve me euthirox?) Faleminderit, Ana

Dërguar nga Ana, më 22 Dhjetor 2018 në 11:02

Pershendetje Ana, niveli i Vitamines D sa e keni ju eshte i ulet. Por une nuk jam specialist per kete problem. Si rregull ndiqet nga mjeku endokrinolog, pra kur te diskutosh per mjekimin e semundjes se Gjendres Tiroide, diskutoni dhe per Deficitin e Vitamines D. Perdoren ose 1 ampule depo te Vitamines D qe vlen per 2-3 muaj, ose mjekim me dozen ditore, per zakonisht 3 muaj. Specialisti eshte endokrinologu.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Dhjetor 2018 në 11:02

Pershendetje Doktor Kam dhimbje koke diku afer themthave me kap dhimbja e menjhershne dhe zgjate diku tek 4-5 sekonda.Ndodhe shume here gjate dites ka raste qe dhimbje kam edhe te syte ,vetulla,hunda .Kam ber analizat dhe Azotemia me ka dal 30 Sideremi 124 LDH 332 CRP 0.7

Dërguar nga Sindi, më 27 Dhjetor 2018 në 05:48

Pershendetje Sindi, ju do te flisni ne fillim me mjekun neurolog. Analizat qe shkruani nuk ndihmojne ne gjykimin e dhimbjes se kokes.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Dhjetor 2018 në 05:48

Pershendetje doktor!Doja te dija ne eshte shkak Mielodisplazia ne dhimbje qafe dhe shpine?

Dërguar nga Leda, më 29 Dhjetor 2018 në 11:40

Pershendetje, si rregull MDS nuk shoqerohet me te tilla shqetesime. Semundjet me shtim te numerit te qelizave hematopoietike, sic eshte leukemia etj, shoqerohen dhe me shimbje te kockave. MDS ne varesi te shkalles se rendesise qe ka, mund te transformohet dhe ne leukemia. Per lokalizimet qe referoni, per cod arsye behet ekzaminimi me skaner ose rezonance fillimisht.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Dhjetor 2018 në 11:40

Pershendetje doktor jam kevin nga korca nqs me mban mend pata nje lekundje nje bllokim frymemarje sikur me mbyten dhe u preva i gjithi shkoj ne spitali bej nje qetsues dhe mjekja me tha do te konsultohesh me hematologun ...per cfare ? Ju falenderoj

Dërguar nga Kevin, më 21 Janar 2019 në 00:12

Kevin keni vetem nje deficit te lehte te G6PDH. Nuk ka nevoje qe te konsultohesh gjithmone me hematologun. Vleresoje veten si nje njeri normal.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 21 Janar 2019 në 00:12

Prsh doktor takova dje doktoresh gerlen dhe me tha qe nuk ke gje thjesht hiqe mendjen se e ke komplet ankth ...bera nje ekg tj me doli shum mir bera dy analiza e melcise alt 19dhe ast 18 kurse bilirunina 0,75 me kan dal shum mire ju falenderoj doktor.

Dërguar nga KevinK, më 22 Janar 2019 në 04:37

Shume mire.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Janar 2019 në 04:37

Persgendetje doktor bera analizen e gjakut do i shofesh pak wbc-6.3 rbc 5.5 hgb -16 hct 45.9% plt trombocite 242 dhe neut 4.4 lymph 1.4 mono 0.5 neut%69.3 lymph%22.2 mono% 8.5 % dhe eritrosedimenti 5mm/h ju falemderit.

Dërguar nga Kevin, më 29 Janar 2019 në 04:29

Shume mire e keni analizen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Janar 2019 në 04:29

Pershendetje doktor ka reth 5 dite qe po me ri tensioni i larte 8me14 8me13 ka lidhje me deficidin e g6pd apo jo se kam ber shum vizita dhe po me thon qe jo e ke nervore jo kto po andej si i behet !ju faleminderit

Dërguar nga Kevin, më 03 Shkurt 2019 në 12:40

Nuk ka asnje lidhje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Shkurt 2019 në 12:40

Pershendetje doktor!Ju kam shkruar dhe disa here te tjera per semundjen e babit tim.Po ben gati 3vjet qe eshte diagnostikuar me Meliodisplazi. Pervec gojes qe here pas here i behet plage nuk ka shqetesim tjeter.Rezultatet e analizes se fundit te gjakut komplet jane; Leukocitet 2.09, Limfocite 44.6%,monocite/Eozinofile/Bazofile0.39 ,Hemoglobina 11.5 ,Eritrocite 3.65 ,Hematokriti 36 ,eritrisedimenti 3-15 mm/h.Pres te me thoni dicka rreth ketyre rezultateve.Faleminderit fhe respekte.Sot nisi te perdore acid folik dhe B6

Dërguar nga Leda, më 25 Shkurt 2019 në 09:36

Pershendetje Leda, babai juaj ka vlera te mira per semundjen qe ka. Sa jane trombocitet ? Vazhdojini vitaminat.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Shkurt 2019 në 09:36

Me falni harrova qe Trombicitet jane 175

Dërguar nga Leda, më 25 Shkurt 2019 në 09:39

Pershendetje Leda, babai juaj ka vlera te mira per semundjen qe ka. Trombocitet 175,000 mm3, jane nje vlere shume e mire. Vazhdojini vitaminat.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Shkurt 2019 në 09:39

Pershendetje dr.Jam 17 vjec dhe jam mbartese e talesemise minore.Bera analizat dhe mora keto rezultate:mbc 5,6,lym 2.2,mon 0.3,gra 3.1,lym% 38.9,gra%55.6,mon 5.5,rbc 5.61,hgb 9.7,hot 36.9,mcu 65.8,mch 17.5,mchc 26.9,rdw 14.9,plt 316,mpu 8.7,pct 0.275,pdw 16.4,segmente 53%,euzinofite 5%,limfocide 39%,monocide 3 %,acidi 4.2,ferritina 19.11....Cfare mjekimi duhet te marr.Ju faleminderit

Dërguar nga Esma, më 07 Mars 2019 në 15:20

Pershendetje Esma, Talasemia Minor, eshte semundje e lehte e trasheguar. Cdo gje e trasheguar nuk mjekohet. Ju do te beni Ferritinemia, qe percakton rezervat e hekurit ne organizem. Nese rezervat e hekurit jane normale (per femrat > 20 ng/ml dhe vlera optimale 60-70 ng/ml), ju do te merrni vetem nje mjekim ndihmes me: Acidi Folik 5 mg 3 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 3 x 1 tableta/dite, per 1 muaj rresht. Por nuk mjekojme anemine e lindur. Do te beni dhe nje Eko Abdominale, per te pare madhesine e shpretkes, pranine e mundshme te gurreve ne fshikzen e temthit dhe ne veshka. Nese Ferritinemia eshte < 20 ng/ml, ju keni dhe mungese hekuri dhe/ose Anemi nga mungesa e hekurit dhe do te mjekoheni per te.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Mars 2019 në 15:20

Pershendetje dr.Jam 17 vjec dhe jam mbartese e talesemise minore.Bera analizat dhe mora keto rezultate:mbc 5,6,lym 2.2,mon 0.3,gra 3.1,lym% 38.9,gra%55.6,mon 5.5,rbc 5.61,hgb 9.7,hot 36.9,mcu 65.8,mch 17.5,mchc 26.9,rdw 14.9,plt 316,mpu 8.7,pct 0.275,pdw 16.4,segmente 53%,euzinofite 5%,limfocide 39%,monocide 3 %,acidi 4.2,ferritina 19.11....Cfare mjekimi duhet te marr.Ju faleminderit

Dërguar nga Esma, më 07 Mars 2019 në 15:22

Pershendetje Esma, Talasemia Minor, eshte semundje e lehte e trasheguar. Cdo gje e trasheguar nuk mjekohet. Ju do te beni Ferritinemia, qe percakton rezervat e hekurit ne organizem. Nese rezervat e hekurit jane normale (per femrat > 20 ng/ml dhe vlera optimale 60-70 ng/ml), ju do te merrni vetem nje mjekim ndihmes me: Acidi Folik 5 mg 3 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 3 x 1 tableta/dite, per 1 muaj rresht. Por nuk mjekojme anemine e lindur. Do te beni dhe nje Eko Abdominale, per te pare madhesine e shpretkes, pranine e mundshme te gurreve ne fshikzen e temthit dhe ne veshka. Nese Ferritinemia eshte < 20 ng/ml, ju keni dhe mungese hekuri dhe/ose Anemi nga mungesa e hekurit dhe do te mjekoheni per te.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Mars 2019 në 15:22

pershendetje doktor .kam nje cun 2.5 vjec .i bera analizat dhe mi doli ferritina 4.83 kurse hgb 132,wbc 9.82,hct 37.1,rbc 4.63 koha hemorragjike 2-38.koha koagulimit 4-46.te gjth ne norme pervec lym 53.8%,neu 32.9% qe ishin ndryshe nga norma te lutem doktor cfare hekuri ti marr si firme te mire dhe cfare doze. shum flm per pergjigjen

Dërguar nga jona, më 09 Mars 2019 në 10:42

Pershendetje Jona, djali ka vetem mungese te hekurit, pa u instaluar Anemia nga Mungesa e hekurit. Shkaqet kryesore te mungeses se hekurit jane humbjet e perseritura te gjakut dhe mosha e femijes (rritien shpejt dhe kane nevoje per hekur). Hekuri me i mire ngelet Ferri Sulfati, (Fe 2+) dhe per femijet doza eshte 3 mg/kg peshe. Nese eshte e mundur, elemino gjakrrhjedhjen nese ka, korrigjo mungsen e hekurit (per te pakten 2 muaj mjekim), problemi sherohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Mars 2019 në 10:42

pershendetje doktor .kam nje cun 2.5 vjec .i bera analizat dhe mi doli ferritina 4.83 kurse hgb 132,wbc 9.82,hct 37.1,rbc 4.63 koha hemorragjike 2-38.koha koagulimit 4-46.te gjth ne norme pervec lym 53.8%,neu 32.9% qe ishin ndryshe nga norma te lutem doktor cfare hekuri ti marr si firme te mire dhe cfare doze. shum flm per pergjigjen

Dërguar nga jona, më 09 Mars 2019 në 11:58

Pershendetje Jona, djali ka vetem mungese te hekurit, pa u instaluar Anemia nga Mungesa e hekurit. Shkaqet kryesore te mungeses se hekurit jane humbjet e perseritura te gjakut dhe mosha e femijes (rritien shpejt dhe kane nevoje per hekur). Hekuri me i mire ngelet Ferri Sulfati, (Fe 2+) dhe per femijet doza eshte 3 mg/kg peshe. Nese eshte e mundur, elemino gjakrrhjedhjen nese ka, korrigjo mungsen e hekurit (per te pakten 2 muaj mjekim), problemi sherohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Mars 2019 në 11:58

pershendetje doktor .kam nje cun 2.5 vjec .i bera analizat dhe mi doli ferritina 4.83 kurse hgb 132,wbc 9.82,hct 37.1,rbc 4.63 koha hemorragjike 2-38.koha koagulimit 4-46.te gjth ne norme pervec lym 53.8%,neu 32.9% qe ishin ndryshe nga norma te lutem doktor cfare hekuri ti marr si firme te mire dhe cfare doze. shum flm per pergjigjen

Dërguar nga jona, më 09 Mars 2019 në 12:54

Pershendetje Jona, djali ka vetem mungese te hekurit, pa u instaluar Anemia nga Mungesa e hekurit. Shkaqet kryesore te mungeses se hekurit jane humbjet e perseritura te gjakut dhe mosha e femijes (rritien shpejt dhe kane nevoje per hekur). Hekuri me i mire ngelet Ferri Sulfati, (Fe 2+) dhe per femijet doza eshte 3 mg/kg peshe. Nese eshte e mundur, elemino gjakrrhjedhjen nese ka, korrigjo mungsen e hekurit (per te pakten 2 muaj mjekim), problemi sherohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Mars 2019 në 12:54

pershendetje doktor .kam nje cun 2.5 vjec .i bera analizat dhe mi doli ferritina 4.83 kurse hgb 132,wbc 9.82,hct 37.1,rbc 4.63 koha hemorragjike 2-38.koha koagulimit 4-46.te gjth ne norme pervec lym 53.8%,neu 32.9% qe ishin ndryshe nga norma te lutem doktor cfare hekuri ti marr si firme te mire dhe cfare doze. shum flm per pergjigjen

Dërguar nga jona, më 09 Mars 2019 në 12:58

Pershendetje Jona, djali ka vetem mungese te hekurit, pa u instaluar Anemia nga Mungesa e hekurit. Shkaqet kryesore te mungeses se hekurit jane humbjet e perseritura te gjakut dhe mosha e femijes (rritien shpejt dhe kane nevoje per hekur). Hekuri me i mire ngelet Ferri Sulfati, (Fe 2+) dhe per femijet doza eshte 3 mg/kg peshe. Nese eshte e mundur, elemino gjakrrhjedhjen nese ka, korrigjo mungsen e hekurit (per te pakten 2 muaj mjekim), problemi sherohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Mars 2019 në 12:58

Pershendetje doktor ! Jam 27 vjec . Kam bere analizat e gjakut dhe me kane dale keshtu wbc 9.72 Neut 69.3 Lymph 24.5 Mono 4.7 Eo 0.8 Baso 0.7 RBC 4.56 HGB 10.5 HCT 33.4. MCV 73.2 MCH 23.0 MCHC 31.4 RDW-CV 43.0 RDW-SD 16.4. PLT. 320 PDW 11.5 MPV P-LCR 27.0 PCT 0.33 sedimenti 8. Feritina 3.8ng/ ml. CPR 0.38 mg/dl . Kreatinemia 0.8mg/dl AST-SGOT 17U/L ALT-SGPT 16U/L , glukoza 99 Dhe TSH 1.56 . Keto analiza bera die dhe te lutem do te doja nje keshille nga ju . Feritina eshte shume e ulet , mund te me thoni shkakun dhe cfate duhet te perdor per te normalizuar parametrat . Dua te sqaroj se dhe ciklin e kam 7 dite dhe ushqimet qe perdor me shume jane brumrat . Perimet dhe frutat nuk i kobsumoj shume . Duke ju falenderur perzemersisht , pres nje pergjigje sa me pare qe te jete e mundur ( me sugjeron ndonje firme te mire per ilacet qe duhet te marr)

Dërguar nga Ela, më 15 Mars 2019 në 12:25

Pershendetje Ela, ju keni Anemia te lehte, nga Mungesa e Hekurit. Nga vete emri, kuptohet qe shkaku i anemise eshte mungesa e hekurit, ndersa shkaku i mungeses se hekurit, pothuaj gjithmone eshte humbja e gjakut, e perseritur, ku tek femrat qe kane menstruacione, 95/96 % e mundesive jane menstruacionet (gjak ka ngjyre te kuqe nga hekuri, humbe gjak ke humbur hekur). Nuk ka mungese hekuri nga ushqimet dhe as nuk korrigjohet me ushqime. Do te marresh per te pakten 3 muaj rresht: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite. Pas 1 muaji mjekim do te beni gjak komplet dhe pas 3 muaj mjekim gjak komplet + Ferritinemia. Ne fund te mjekimit, ferriitnemia duhet te jete afer 60-70 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Mars 2019 në 12:25

Pershendetje doktor ! Jam 27 vjec . Kam bere analizat e gjakut dhe me kane dale keshtu wbc 9.72 Neut 69.3 Lymph 24.5 Mono 4.7 Eo 0.8 Baso 0.7 RBC 4.56 HGB 10.5 HCT 33.4. MCV 73.2 MCH 23.0 MCHC 31.4 RDW-CV 43.0 RDW-SD 16.4. PLT. 320 PDW 11.5 MPV P-LCR 27.0 PCT 0.33 sedimenti 8. Feritina 3.8ng/ ml. CPR 0.38 mg/dl . Kreatinemia 0.8mg/dl AST-SGOT 17U/L ALT-SGPT 16U/L , glukoza 99 Dhe TSH 1.56 . Keto analiza bera die dhe te lutem do te doja nje keshille nga ju . Feritina eshte shume e ulet , mund te me thoni shkakun dhe cfate duhet te perdor per te normalizuar parametrat . Dua te sqaroj se dhe ciklin e kam 7 dite dhe ushqimet qe perdor me shume jane brumrat . Perimet dhe frutat nuk i kobsumoj shume . Duke ju falenderur perzemersisht , pres nje pergjigje sa me pare qe te jete e mundur ( me sugjeron ndonje firme te mire per ilacet qe duhet te marr)

Dërguar nga Ela, më 15 Mars 2019 në 15:14

Pershendetje Ela, ju keni Anemia te lehte, nga Mungesa e Hekurit. Nga vete emri, kuptohet qe shkaku i anemise eshte mungesa e hekurit, ndersa shkaku i mungeses se hekurit, pothuaj gjithmone eshte humbja e gjakut, e perseritur, ku tek femrat qe kane menstruacione, 95/96 % e mundesive jane menstruacionet (gjak ka ngjyre te kuqe nga hekuri, humbe gjak ke humbur hekur). Nuk ka mungese hekuri nga ushqimet dhe as nuk korrigjohet me ushqime. Do te marresh per te pakten 3 muaj rresht: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite. Pas 1 muaji mjekim do te beni gjak komplet dhe pas 3 muaj mjekim gjak komplet + Ferritinemia. Ne fund te mjekimit, ferriitnemia duhet te jete afer 60-70 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Mars 2019 në 15:14

Pershendetje Jam nje vajze 16 vjece dhe jam e shqetesuar per faktin se para 3 muajeve bera analizat dhe me dolen mire dhe me than qe eshte pak anemuke.Por une vazhdoj te kem lodhje te vazhdueshme marrje mendsh dhe me teper eshte qe ne trup me jan krijuar si struktura boshtore dhe kjo eshte ajo qe me shqeteson me teper.Ju lutem me ndihmone dhe te me thoni se cfare kam?

Dërguar nga Adriana, më 16 Mars 2019 në 07:34

Pershendetje Adriana, ne fillim ka mungese hekuri, pa anemi dhe me pas instalohet dhe anemia. Nese ke patur anemi te lehte, eshte e sigurte qe ke dhe mungese te hekurit (gjithmone kur flasim per anemine me te shpreshte, ate nga mungesa e hekurit). Si mungese e hekurit, si anemia japin lodhje, keputj, marrje mendsh. Ju do te beni ferritinemia dhe do te mjekoheni per anemine dhe mungesen e hekurit, per te pakten 3 muaj rresht.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Mars 2019 në 07:34

Përshëndetje doktor. Babi im 69 vjeç nuk ka asnjë shqetësim, por pasi bëri check up i dolën leukocitet e larta, si fillim 31.2 Më pas bëri një tjeter analizë që po jua shkruaj. Nderkohë, i kanë dalluar dhe gjendra në qafë dhe sqetull. Formula leukocitare Shkopinj 2% Segmente 6% Limfocite 90% Monocite 2% WBC 26.9 RBC 4.3 HGB 13.3 HCT 40.7% PLT 173 PCT 160% #LYM 84.1 H % LYM 22.6 H MON 4.2% MON 1.1 H GRA 11.7 L % GRA 3.2 Doja tju pyesja fillimisht se çfarë rreziku ka me përgjigje analize të tillë. Mjekët i kanë thënë për mielogramën. Në vazhdimësi do të vij ta vizitoj te ju doktor. Jam shumë në merak mos bëhet fjalë për ndonjë sëmundje të pashërueshme. Shumë faleminderit doktor, për gjithë profesionalizmin tuaj.

Dërguar nga Eda Domi, më 17 Mars 2019 në 13:07

Pershendetje Eda, e diskutuam problemin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Mars 2019 në 13:07

Faleminderit shume doktor ! Une kam dy dite qe nisa te pi Gyno-Tardiferon ( ferrous sulfate- folic acid) Eshte i mire si ilac apo duhet te mare kete qe me thoni Ju ? Edhe njehere , shume faleminderit per perkushtimin qe tregoni .

Dërguar nga Ela, më 18 Mars 2019 në 07:00

Une ju kam shkruar mjekimin dhe ndjekjen 3 dite me pare, pra para se te fillonit mjekimin tuaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Mars 2019 në 07:00

Mirmbrema doktor. Ju pergezoj per profesionalizmin dhe perkushtimin tuaj. Ju lutem me ndihmoni ne lidhje me gjendjen shendetesore te djalit tim. Sot i beme analizat e gjakut dhe urines komplet meqe djali kishte pothuajse tre jave me temperatur me intervale deri ne 39.4 vija. Po gjate kesaj periudhe kishte dhimbje veshi e tani ka dy jave qe i kullon pothuajse cdo dite. Keto jane rezultatet: WBC 12.4, LYM% 32.0, MON%6.2, NEU% 58.2, EOS%2.7, BAS%0.9, LYM 4.0, MON 0.8, NEU7.2, EOS 0.3, BAS 0.1, RBC3.67, HGB 9.2, HCT 29.2, MCV 79.6, MCH 25.1, MCHC 31.5, RDW 14.5, PLT528, MPV 6.8, PCT 0.362, PDW 12.1. Eritrosedimenti 90. Ndersa analiza e Sideremi eshte 38. Analiza e urines Leukocide 10-15, kristale te rralla. Pasdite i bene nje sorum pas vizites te pediatri. Ju lutem me ktheni nje pergjigje.

Dërguar nga Malvina, më 26 Mars 2019 në 15:45

Pershendetje Malvina, djali ka anemi, te lehte. Por nuk eshte nje urgjence. Ju do te perqendroheni ne zgjidhjen e problemeve te temperatures dhe te veshit. Me pas do te ribeni dhe njehere gjakun komplet, ferritinemia dhe ne varesi te vlerave te tyre do te filloni mjekimin per korrigjimin e anemise dhe mungeses se mundshme te hekurit. Do te diskutoni me pediatrin per preparatin dhe dozat e tij.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Mars 2019 në 15:45

Pershendetje Doktor, Paraprakisht ju falenderoj per perkushtimin dhe kohen tuaj te vyer ne kthimin e pergjigjegjeve per pacientet. Kam djalin 5 vjec dhe eshte shume i zbehte Ju lutem cilat jane analizat qe duhet te bej per Anemine te detajuara deri ne zbulimin e sakte te anemise. Hemoglobinai ka dal e ulet edhe 8-10 dhe sideremia e ulet sipas pediatrit eshte prej ritjes me ka dhene hekur per 3 muaj + vit c por nuk ja perthith trupi. Ju lutem me ndihmoni me analizat e duhura per te gjetur shkakun e vertet te anemise ne menyre qe te mar mjekimin e duhur. Jam ne pritje te nje pergjigje Pune te mbare

Dërguar nga Eljona, më 27 Mars 2019 në 08:37

Pershendetje Eljona, analizat e para qe ne bejme jane: gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines. Kjo e fundit behet vetem nje here ne jete.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Mars 2019 në 08:37

Pershendetje Dr.Sotiraq, Te faleminderit shume per pergjigjen e kthyer para nje jave. I bera analizat djalit 5 vjec dhe rezulatet e analizave ishin keto: Hemoglobina 10.6 g/dl , Hematokriti 33.6% , MCV 70 µm3 , MCH 22.1 pg , MCHC 31.4 g/dl , RDW 15.3%. Parametrat e tjere tek gjaku komplet (formule) ishin ne norme. Kam shkruar vetem ato qe jane te ulta. Ferritin 9.1 ng/ml. Ndersa elektroforeza Hb , Hb A 98.3% , HB A2 1.7 % . Te lutem mund te me ndihmosh me nje mjekim. Cili eshte hekuri me i mire per kurim pasi i kam perdorur intrafer+ vit c dhe nuk ka patur ndryshim ne analiza. Faleminderit shume. Te uroj pune te mbare dhe Zoti te dhente me te mirat per ju dhe familjen tuaj.

Dërguar nga Eljona, më 02 Prill 2019 në 04:44

Pershendetje Eljona, djali juaj ka Anemia te Lehte, nga Mungesa e Hekurit. Do te mjekohet me hekur. Une nuk jam specialist per femijet. Mjeket tane perdorin me shpesh Ferritin otti 62 mg / 8 ml - flakon. Per dozen duhet te diskutoni me pediatrin, si rregull perdoret 3 mg per kg peshe per 3 muaj (1 muaj per korrigjimin e anemise dhe 2 muaj per korrigjimin e ferritinemise).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Prill 2019 në 04:44

Pershendetje, profesor Lako Ne daten 12 Dhjetor 2018 kreva nje operacion ne veshka per gur ne pyelon. Pas operacion afersisht nje muaj pata probleme pasi veshka kaloi ne hidronefroze grada e trete per shkak te nje guri tjeter te vogel i cili kishte ngecur ndersa stenda JJ ishte brenda .Pra qe nga data 20 Janar 2019 deri ne 2 Shkurt perdora antibiotik per ciprofoxacine ne vene per shkak te temperatures dhe dexametazone 5 dite nje here ne dite.Me pas shkova ne Greqi ku hoqa gurin me laser tani kam serish stete JJ per 5 dite pas nderhyrjes perdora Eufexil 500 mg dy here ne dite. Pas dates 20 Janar kam takikardi edhe pse zemer mushkeri dalin ok, athere kreva nje analize gjaku ku parametrat e veshkes creatinemi e kam 0.8 azotemin 20.Problemi eshte takikarida vazhdon me e ralle por analizat e gjakut jane si me poshte HGB 10.4, WBC 7.5, RBC 3.60, HCT 42, PLT 282, MCV 84, MCH 27.5, MCHC 35.5,RDW 12.03, MPV 7.5 15.1 LYM 1.4 Monocite 0.6, Gra 6. Ferritina 8. Besoje se kam nevoje per mjekim edhe pse doktori nuk me dha dozim hekuri pasi i duheshin retikulocitet dhe nje analize fece gjak okult. Prej pese ditesh kam dhe urinim here here me gjak por analizat me kane dale pa bakter, besoje per shkak te stendes ose te nje guri te vogel 5 mm qe kam ne veshken e pa operuar.Ne daten 9 Prill me behen ditet qe te heq stenden.TE lutem me ndihmoni me analizat dhe me keto te dhena per tu kuruar dhe per te gjetur shkakun e anemise.Ju falenderoje dhe ju jam mirenjohese se edhe kur ju shkruajta vjet per vajzen me qetesuat shume.Pune te mbare

Dërguar nga Lorenca, më 03 Prill 2019 në 02:52

Pershendetje Lorenca, persa i perket probleme te gjakut, ju keni Anemi te Lehte, qe jep lodhje, keputje, por pak ka lidhje me rrahjen e zemres. Anemia me e zakonshme ne praktiken mjekesore, eshte anemia nga Mungesa e Hekurit. Ju keni mungese te hekurit (ferritinemia < 8 ng/ml) dhe do te mjekoheni me preparate te hekurit me doze mjekuese. Une perdor me shpesh 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë.3-Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/ditë.Ne mes ose pas ushqimit, për te paktën 3 muaj rresht. Pacientja do të rikontrollohet me gjak komplet pas 1 muaj dhe pas 3 muaj mjekim gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 05 Prill 2019 në 02:52

Hello there, My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at mjeket.al promoted as a resource on our blog alychidesign.com ? We are in the midst of updating our do-follow broken link resources to include current and up to date resources for our readers. . If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know. Thanks, Aly

Dërguar nga Aly, më 08 Prill 2019 në 01:37

Hello, Aly, I have seen your blog, and i am interested being included.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Prill 2019 në 01:37

Pershendetje, dr.Lako.Jam 23 vjece. Para disa ditesh bera nje eko abdomonale dhe rezultoi se kisha ne ren sinister kist ne kalicen inferior 13 mm dhe dy mikrokalkula! ne kalicen inferior deri 3.7 mm pa staze...Lien ne kufirin maksimal te normes 14 cm pa dilatacion te hilusit dhe gjithe organet e tjera shume mire...Persa i perket veshkave doktoresha me tha se duhet te pi shm lengje, ndersa persa i perket shpretkes me sugjeroi t beja nje gjak komplet dhe elektroforeze hemoglobine...Gjaku komplet me doli shume mire hb 12.9 ..Wbc 5.5...Lym 2.1...mon 0.3..Rbc 4.19 e fjithe t tjerat ne norme....bera dhe ferritinen dhe ajo normale dhe elektoforeza po ashtu normale..Jam shume e shqetesuar pse vjen ky problem a ndikon veshka apo fakti qe jam alergjike? cfare analizash te tjera me sugjeroni apo mund t jete i lindir ky problem? Ju falenderoj shume per perkushtimin qe tregoni.Pune te mbare

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 00:40

Pershendetje Ana, ju keni nje shpretke lehtesisht mbi vleren mesatare normale. Duhet theksuar se permasat e shpretkes jane ne varesi te permasave te trupit (trupat e gjate kane shpretke me te madhe). Me nje matje te vetme nuk gjykojme. Pas 2-3 muaj do ta perseritni dhe nese shohim qe eshte e nejjta permase, apo ka tendence per tu rritur do te vleresohen shkaqet, qe ne fakt jane te shumte (infektive, te trasheguar etj).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Prill 2019 në 00:40

Pershendetje, dr.Lako.Jam 23 vjece. Para disa ditesh bera nje eko abdomonale dhe rezultoi se kisha ne ren sinister kist ne kalicen inferior 13 mm dhe dy mikrokalkula! ne kalicen inferior deri 3.7 mm pa staze...Lien ne kufirin maksimal te normes 14 cm pa dilatacion te hilusit dhe gjithe organet e tjera shume mire...Persa i perket veshkave doktoresha me tha se duhet te pi shm lengje, ndersa persa i perket shpretkes me sugjeroi t beja nje gjak komplet dhe elektroforeze hemoglobine...Gjaku komplet me doli shume mire hb 12.9 ..Wbc 5.5...Lym 2.1...mon 0.3..Rbc 4.19 e fjithe t tjerat ne norme....bera dhe ferritinen dhe ajo normale dhe elektoforeza po ashtu normale..Jam shume e shqetesuar pse vjen ky problem a ndikon veshka apo fakti qe jam alergjike? cfare analizash te tjera me sugjeroni apo mund t jete i lindir ky problem? Ju falenderoj shume per perkushtimin qe tregoni.Pune te mbare

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 01:26

Pershendetje Ana, ju keni nje shpretke lehtesisht mbi vleren mesatare normale. Duhet theksuar se permasat e shpretkes jane ne varesi te permasave te trupit (trupat e gjate kane shpretke me te madhe). Me nje matje te vetme nuk gjykojme. Pas 2-3 muaj do ta perseritni dhe nese shohim qe eshte e nejjta permase, apo ka tendence per tu rritur do te vleresohen shkaqet, qe ne fakt jane te shumte (infektive, te trasheguar etj).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Prill 2019 në 01:26

Pershendetje, dr.Lako.Jam 23 vjece. Para disa ditesh bera nje eko abdomonale dhe rezultoi se kisha ne ren sinister kist ne kalicen inferior 13 mm dhe dy mikrokalkula! ne kalicen inferior deri 3.7 mm pa staze...Lien ne kufirin maksimal te normes 14 cm pa dilatacion te hilusit dhe gjithe organet e tjera shume mire...Persa i perket veshkave doktoresha me tha se duhet te pi shm lengje, ndersa persa i perket shpretkes me sugjeroi t beja nje gjak komplet dhe elektroforeze hemoglobine...Gjaku komplet me doli shume mire hb 12.9 ..Wbc 5.5...Lym 2.1...mon 0.3..Rbc 4.19 e fjithe t tjerat ne norme....bera dhe ferritinen dhe ajo normale dhe elektoforeza po ashtu normale..Jam shume e shqetesuar pse vjen ky problem a ndikon veshka apo fakti qe jam alergjike? cfare analizash te tjera me sugjeroni apo mund t jete i lindir ky problem? Ju falenderoj shume per perkushtimin qe tregoni.Pune te mbare

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 02:28

Pershendetje Ana, ju keni nje shpretke lehtesisht mbi vleren mesatare normale. Duhet theksuar se permasat e shpretkes jane ne varesi te permasave te trupit (trupat e gjate kane shpretke me te madhe). Me nje matje te vetme nuk gjykojme. Pas 2-3 muaj do ta perseritni dhe nese shohim qe eshte e nejjta permase, apo ka tendence per tu rritur do te vleresohen shkaqet, qe ne fakt jane te shumte (infektive, te trasheguar etj).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Prill 2019 në 02:28

Faleminderit shume per pergjigjen.Harrova te theksoj qe ESr me ka dal 19 mm/ ore, nderkohe qe aty thote norma <15...A eshte kjo shenje e nje infeksioni apo dhe prezenca e mikrokalkulave mund te sjell dicka te tille? Ju faleminderit per kohen qe na kushtoni

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 10:45

Pershendetje Ana, vlera normale e ESD eshte deri ne 20 mm/h. Por kjo varet dhe nga mosha. Me rritjen e mosehs dhe ESD do te rritet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Prill 2019 në 10:45

Faleminderit per pergjigjen. Doja tiu beja edhe nje pyetje...Persa i perket ESR ajo me ka dal 19mm/ore nderkohe qe aty thote 15 mm/ ore....a eshte ndonje tregues infeksioni ..A duhet te bej ndonje analize tjeter apo thjesht te pres 2 - 3 muaj per nje eko tjeter...Cfare me sugjeroni sepse jam sh e shqetesuar...faleminderit shume per perkushtimin

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 13:46

Pershendetje Ana, vlera normale e ESD eshte deri ne 20 mm/h. Por kjo varet dhe nga mosha. Me rritjen e moshes dhe ESD do te rritet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Prill 2019 në 13:46

Pershendetje Ana, vlera normale e ESD eshte deri ne 20 mm/h. Por kjo varet dhe nga mosha. Me rritjen e moshes dhe ESD do te rritet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Prill 2019 në 13:46

Faleminderit per pergjigjen. Doja tiu beja edhe nje pyetje...Persa i perket ESR ajo me ka dal 19mm/ore nderkohe qe aty thote 15 mm/ ore....a eshte ndonje tregues infeksioni ..A duhet te bej ndonje analize tjeter apo thjesht te pres 2 - 3 muaj per nje eko tjeter...Cfare me sugjeroni sepse jam sh e shqetesuar...faleminderit shume per perkushtimin

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 14:09

Pershendetje Ana, vlera normale e ESD eshte deri ne 20 mm/h. Por kjo varet dhe nga mosha. Me rritjen e moshes dhe ESD do te rritet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Prill 2019 në 14:09

Faleminderit per pergjigjen. Doja tiu beja edhe nje pyetje...Persa i perket ESR ajo me ka dal 19mm/ore nderkohe qe aty thote 15 mm/ ore....a eshte ndonje tregues infeksioni ..A duhet te bej ndonje analize tjeter apo thjesht te pres 2 - 3 muaj per nje eko tjeter...Cfare me sugjeroni sepse jam sh e shqetesuar...faleminderit shume per perkushtimin

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 14:22

Pershendetje Ana, vlera normale e ESD eshte deri ne 20 mm/h. Por kjo varet dhe nga mosha. Me rritjen e moshes dhe ESD do te rritet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Prill 2019 në 14:22

Faleminderit per pergjigjen. Doja tiu beja edhe nje pyetje...Persa i perket ESR ajo me ka dal 19mm/ore nderkohe qe aty thote 15 mm/ ore....a eshte ndonje tregues infeksioni ..A duhet te bej ndonje analize tjeter apo thjesht te pres 2 - 3 muaj per nje eko tjeter...Cfare me sugjeroni sepse jam sh e shqetesuar...faleminderit shume per perkushtimin

Dërguar nga Ana, më 10 Prill 2019 në 14:26

Pershendetje Ana, vlera normale e ESD eshte deri ne 20 mm/h. Por kjo varet dhe nga mosha. Me rritjen e moshes dhe ESD do te rritet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Prill 2019 në 14:26

Pershendetje, dr.Lako.Jam 29 vjece.Kam marre pergjigjen e analizave dhe rezultatet jane : WBC 7.05 ,NEU% 38.4,LYM% 49.6,MONO% 9.9, BASO% 0.3,EOS% 1.8,NEU# 2.70,LYM#3.50, MONO#0.70,BASO#0.02,EOS#0.13, RBC 4.98,HCT 41.6,HGB 13.5, MCV 83.5,MCH 27.1, MCHC 32.5,RDW-SD 40.1,RDW-CV 12.9,PLT 248,PDW 13.4, MPV 11.1,P-LCR 33.9, PCT 0.28 , ESR 7,Formula Leukocitare (lama) neutrofite 46, limfocite 46,monocite 8, Ferritin (serum) 13,90 ng/ml. Nese keni mundesi nje shpjegim nga ana juaj. Ju falenderoi perzemersisht

Dërguar nga Greta, më 15 Prill 2019 në 04:39

Pershendetje Greta, ju keni vetem mungese te hekurit (ferritinemia < 20 ng/ml). Dhe ju do te mjekoheni me preprate te hekurit, per te pakten 2 muaj rresht me synimin e arritjes se vleres se ferritinemise rreth 60-70 ng/ml, qe eshte vlera optimale per femrat adulte.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Prill 2019 në 04:39

Ju falenderoj per pergjigjen !Mund te me sygjeroni ndonje mjekim Pune te mbare !

Dërguar nga Greta, më 15 Prill 2019 në 05:27

1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë – 60 kapsula. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta. per 2 muaj rresht. Ne mes ose pas ushqimit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Prill 2019 në 05:27

Pershendetje doktor, jam 23 vjecare dhe kam marre pergjigjjejt E analizave te gjakut, ku WBC 4.1, Neutrofilet 37.1, Limfocitet 50.6, Monocitet 9.9, Euzinofilet 1.9, Bazofilet 0.5, RBC 4.62, HGB 96, HCT31.6, MCV 68, MCH20.7, MCHC 305 dhe PLT 148. Ndersa kehuri me ka dalir 6.5. Nese ma mundesi per nje shpjegim sepse e shof qe 7 prej tyre jan mbi nen vleren normale. Poashtu desha tju pyes nese vini ne konsulta ne Spitalin Amerikan ne Prishtine. Ju falemderoj per punen qe beni.

Dërguar nga Arba, më 05 Maj 2019 në 15:06

Pershendetje Arba, ju keni anemia te lehte nga mungesa e hekurit, qe duhet te mjekohet. Limfocitet jane ne kufirin e siper te normes, por nuk ka lidhje me anemine. Mund te vini kur te doni, nga dita e Hene deri te Premten ora 9-16 e 30 dhe te Shtunen ora 9-12. Spitali Amerikan 1, ne Laprake.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Maj 2019 në 15:06

Pershendetje doktor! Kam vajzen 23-vjec dhe vuam nga bajamet, i bera anailzat dhe doli me streptokok,ju lutem nje keshille nga ju se si luftohet ky mikrob,ju faleminderit!

Dërguar nga sofia, më 06 Maj 2019 në 08:34

Pershendetje Sofia, ju do te diskutoni per kete problem me mjekun ORL.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Maj 2019 në 08:34

Dua sygjerimin tuaj se kam pyetur shume mjek ORL-dhe mendimet e tyre jane krjet te kunderta me njeri-tjetrin, dhe sinqershit jam shume e zhgenjyer ,prandaj u derjtova te Ju !

Dërguar nga sofia, më 07 Maj 2019 në 08:17

Pershendetje Sofia, nuk trajtoj keto probleme. Nese keni mundesi mund te vini tek Spitali Amerikan 1, te diskutoni me mjeket tane ORL.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Maj 2019 në 08:17

Përshëndetje Doktor Urime per punen tuaj humane , është për tu vlerësuar Jam një vajzë 33 vjec dhe bera check-up Te gjak komplet te gjitha ishin brenda nnormave vetëm Mdx% (mono+eq+bz) me dolen 15.16% nga 10 qe ishte Normale. Ka ndonjë problem? Dhe çfarë duhet të përdor?

Dërguar nga Suela, më 09 Maj 2019 në 11:37

Pershendetje Suela, duket se e keni bere tek Spitali Amerikan, ne e kemi akoma aparatin qe jep kete shumatore elementesh, qe ne fakt nuk ka asnje rendesi praktike. Monocitet jane ne norme 2-10 %, Eozinofilet 1-4 % dhe Bazofilet 0-1 %, pra shume e 10 + 4 + 1 = 15 %.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Maj 2019 në 11:37

Pershendetje, Dje i bera analizat vajzes 22 muajshe. Para 6 ditesh mbaroi antibiotik (azitromicin). Analizat e gjakut jane si me poshte: PLT jane te larta shume. Eshte problem? Faleminderit WBC 12.53 range (4-10) RBC 4.7 range (4.2 - 5.8) HBG 12.5 range (12 - 16.5) HCT 36.6 range (35 - 50) MCV 77.9 range (82 - 99.5) MCH 26.6 range (27 - 32) MCHC 34.2 range (32 - 36) PLT 615 range (150 - 400) RDW-SD 39.1 range (37.0 - 54.0) RDW-CV 14.4 range (11.0 - 16.0) PDW 9.8 range (9.4 - 18.0) MPV 9.6 range (8.2 - 12.4) P-LCR 20.9 range (14 - 45) PCT 0.59 range (0.17 - 0.35) NEUT 4.46 ose 35.6 range (40.0 - 60.0) LYMPH 6.35 ose 50.7 range (25.0 - 40.0) MONO 1.23 ose 9.8% range (2.0 - 8.0) EO 0.46 ose 3.7% range (1.0 - 4.0) BASO 0.03 ose 0.2% range (0.0 -1.0) OH Vitamin D Total 20.3 Glicemia 82 range (76 -110) Azotemi 27 range (15 -50) Kreatinina 0.84 range (0.6 - 1.2) Sideremia 58 range (50 -168 gra) dhe range (60 -160 burra) Ferritina 34.2 range (5 -148 gra) dhe range (28 -365 burra) Uricemi 3.01 range (2.5 -7.7) SGOT 42 range (0 -46) SGPT 16 range (0 -46) Lipidograma Trgliceridet 82 range (45 -150) Lipidograma Kolestrenina Totale 128 range (145 -220)

Dërguar nga Ada, më 21 Maj 2019 në 10:05

Pershendetje Ada, trombocitet jane elemente te inflamcionit, pra inflamacioni akut, perfshire dhe infeksionin eshte nje nga shkaqet e rritjes se tyre. Pas disa javesh rivleresohen perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Maj 2019 në 10:05

Shume faleminderit Doktor. Dmth duhet tia ri-bej perseri gjakun komplet vajzes? Ajo aktualisht eshte me kolle dhe hunde. PO pjesa tjeter e analizave si ju duken? Shume faleminderit.

Dërguar nga Ada, më 22 Maj 2019 në 04:45

Pershendetje Ada, pasi te kaloje gjendjene inflamatore, e riperseritni analizen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Maj 2019 në 04:45

Pershendetje jam 32 vjec dhe tek analiza e gjaku me doli vlera e sgpt 80 dhe vlera e sgot 42. Kam kaluar hepatit . A jane shqetesuese keto vlera. Cfare me sygjeroni?

Dërguar nga Fioralba , më 24 Maj 2019 në 06:30

Pershendetje Fioralba, keto nuk kane lidhje me specialitetin tim. Ju do te diskutoni me hepatologun, mjekun e melcise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Maj 2019 në 06:30

Pershendetje Doktor. Nga analizat e gjakut dhe urines keto parametra nuk i kisha ne norme: MCV 78.80 i ulet LYM% 17.90 i ulet RDW-CV 15.30 i larte ndersa tek urina: Leukocite 7-8

Dërguar nga Marsela, më 27 Maj 2019 në 12:07

Pershendetje Marsela, ju ktheva pergjigje me email.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Maj 2019 në 12:07

Pershendetje, doktor. Para dy muajsh ne nje eko abdominale me rezultoi shpretka lehtesisht e rritur mbi kufirin maximal te normes 14 cm, po ne ate kohe bera dhe disa analiza te tjera te cilat ua komunikova edhe juve ketu, dolen te gjitha ne norme. Doktoresha me sugjeroi te beja nje eko pas dy muajsh per te pare nese do te kishte tendence ne rritje.Jam e gjate 1.58 . Ekoja e dyte tani me doli qe ishte ulur. Vlera ishte 13.8 ne kufirin max. Doja t'iu pyesja vlera duke qene se po ulet eshte dicka normale? a ka dicka per tu shqetesuar? Apo ndoshta cdo gje po kthehet ne normalitet. Temperature nuk kam patur as dhimbje.Faleminderit shume!

Dërguar nga Ana, më 03 Qershor 2019 në 13:43

Pershendetje Ana, ka nje ndryshim te lehte. Ka shume arsye perse shpretka eshte pak me e rritur, te lindura dhe te fituara. Mund te mos kete dhe nje shkak te njohur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Qershor 2019 në 13:43

Po kuptoj.A duhet te bej ndonje analize tani apo thjesht te perseris ekon abdominale pas 2-3 muajsh? Shune faleminderit per kohen qe na kushtoni

Dërguar nga Ana, më 04 Qershor 2019 në 12:56

Pershendetje Ana, rritja e lehte konsiderohet. Mund ta perseritesh dhe njehere pas 2-3 muaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 05 Qershor 2019 në 12:56

Pershendetje doktor kam bere se bashku me burrin elektroforezen e hemoglobines dhe une kam dal me talasemi minor HbA2 3,7 dhe burri doli me drepanocitoze heterozigote duam te marim nje shtatzani sjell probleme per femijen ???faleminderi

Dërguar nga Sabina, më 07 Qershor 2019 në 06:01

Pershendetje Sabina, cdo femije qe do te lindni ju, ka 25 % mundesi te jete bartes i talasemise, 25 % bartes i drepanocitozes, 25 % te jete normal dhe 25 % te jete Talaso-drepanocitoze. Problematike eshte shansi i fundit. Per ta shmnagur behet diagnoza prenatale e fetusit. Nese e ka kete patologji eshte cifit qe vendos per mbajtjen ose jo te shtatezanise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Qershor 2019 në 06:01

Pershendetje doktor kam bere se bashku me burrin elektroforezen e hemoglobines dhe une kam dal me talasemi minor HbA2 3,7 dhe burri doli me drepanocitoze heterozigote duam te marim nje shtatzani sjell probleme per femijen ???faleminderi

Dërguar nga Sabina, më 07 Qershor 2019 në 06:01

Pershendetje Sabina, cdo femije qe do te lindni ju, ka 25 % mundesi te jete bartes i talasemise, 25 % bartes i drepanocitozes, 25 % te jete normal dhe 25 % te jete Talaso-drepanocitoze. Problematike eshte shansi i fundit. Per ta shmnagur behet diagnoza prenatale e fetusit. Nese e ka kete patologji eshte cifit qe vendos per mbajtjen ose jo te shtatezanise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Qershor 2019 në 06:01

Po rasti i fundit cfare problemesh sjell tek femija??

Dërguar nga Sabina, më 09 Qershor 2019 në 04:13

Pershendetje Sabina, nese ju dhe bashkeshorti jeni bartes te semundjes, ne pergjithesi pa ankesa, rasti i fundit eshte semundje qe mund te manifestohet me anemi, dhimbje kockash, nevoje per hemotransfuzione etj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Qershor 2019 në 04:13

Po rasti i fundit cfare problemesh sjell tek femija??

Dërguar nga Sabina, më 09 Qershor 2019 në 04:14

Pershendetje Sabina, nese ju dhe bashkeshorti jeni bartes te semundjes, ne pergjithesi pa ankesa, rasti i fundit eshte semundje qe mund te manifestohet me anemi, dhimbje kockash, nevoje per hemotransfuzione etj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Qershor 2019 në 04:14

Pershendetje doktor. Kam djalin i kan dal ne pjesa posht e kokes afer qafes 4 gjendra te vogla. Duken te levizshme. Ka shum merak cfar jane, mos sjellin dicka te keqe pasi cuni esht vetem 2 vjec. Te lutem cfar vizita e analiza duhet ti bej?

Dërguar nga Ola, më 15 Qershor 2019 në 17:24

Pershendetje Ola, me e lehta qe mund te beni eshte ti vleresoni me ekografi. Qe aty dallohen nese jane reaktive, inflamacion/infeksion apo patologjike. Nese jane keto te dytat vleresohet nga hematology. Te parat nga pediatri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Qershor 2019 në 17:24

Pershendetje, dr Lako.Para dy ditesh me ra te fiket edhe shkova bera analizat e gjakut. Nga pergjigjia e analizave me rezultuan keto te dhena..monoc%-12.4 Bazofilet %-2.3 Bazofilet#-0.11 Hematokriti-30.2....rbc-4.89....hb-8.5..mcv-61.8...mch-17.4...mchc-28.1...rdw-cv 19.0...plt-437...pcl-0.41...ferritina 2.77...ndersa parametrat e tjere te gjithe ne norme...Une jam 19 vjece 1.56 e gjate dhe peshoj 45 kg...nese mund te me ndihmoni me ndonje mjekim do iu isha shume mirenjohese. Ju falenderoj per perkushtimin qe tregoni ndaj pacienteve

Dërguar nga Ina, më 24 Qershor 2019 në 12:52

Pershendetje Ina, ju keni Anemia nga Mungesa e Hekurit, Grada 2 (mesme). Mungesa e hekurit mund te jete dhe shkak per lipotimia. 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë – 60 kapsula/muaj. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj. 3-Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj. 4-Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj. Mjekimi do te vazhdoje për te paktën 3 muaj rresht. Ju do të rikontrollohet me gjak komplet pas 1 muaj dhe pas 3 muaj mjekim me gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Qershor 2019 në 12:52

Pershendetje si kaluat jam shqetesuar pasi un dhe im shoq dolem te dy mbartes te talasemis sa ndikon kjo te bebi dhe ne cafre periudhe te shtatzanis behen diagnostifikimi i bebit qe esht a jo mbartes apo i prekur prej saj?

Dërguar nga Loredana, më 25 Qershor 2019 në 10:28

Pershendetje Loredana, femija aktual dhe cdo femije tjeter, pavaresisht gjinise, kane 25 % mundesi te jene te shendoshe, 50 % mundesi te jene bartes (sic jeni dhe secili prej jush) dhe 25 % mundesi i semure me talasemi. Shqetesohemi vetem per mundesine e fundit. Analizat behen deri ne javen e 20 te shtatezanise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Qershor 2019 në 10:28

Pershendetje doktor, jam 42 vjec para dy muajsh (prill) pata nje viziten e pare me ju, sepse mjekohesha me hekur prej muajsh dhe ne prill serish dolen vlerat: Hgb:11.5 ndersa Fe:28. Sipas keshilles suaj piva 2 muaj te tjere 200 mg hekur ne dite dhe vitamina B12,acid folic. Pas kesaj kure, rezultati shkoi Hgb:12.6 por ferritina u ul ne Fe:18. Anemia u permiresua por niveli i hekurit u ul. Ju lutem me keshilloni si duhet te vijoj? Te vazhdoj ti pije suplementin e hekurit edhe per ca kohe? Po acid folic, B12? Me respekt,Ana

Dërguar nga Ana, më 26 Qershor 2019 në 16:54

Pershendetje Ana, une nuk mjekoj ne te njejten kohe me te hekur, vitamina b12 dhe acidi folik. Vetem kur ne te njejten kohe eshte konfirmuar deficiti perkates. Si e kishte emrin preprati i hekurit ? Ferritinemia 18 ng/ml eshte poshte vleres 20 ng/ml, kurifiri i poshtem i normes. Keni nevoje per mjekim. Preparati qe une perdor me shpesh eshte Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Qershor 2019 në 16:54

Pershendetje doktor, jam 42 vjec para dy muajsh (prill) pata nje viziten e pare me ju, sepse mjekohesha me hekur prej muajsh dhe ne prill serish dolen vlerat: Hgb:11.5 ndersa Fe:28. Sipas keshilles suaj piva 2 muaj te tjere 200 mg hekur ne dite dhe vitamina B12,acid folic. Pas kesaj kure, rezultati shkoi Hgb:12.6 por ferritina u ul ne Fe:18. Anemia u permiresua por niveli i hekurit u ul. Ju lutem me keshilloni si duhet te vijoj? Te vazhdoj ti pije suplementin e hekurit edhe per ca kohe? Po acid folic, B12? Me respekt,Ana

Dërguar nga Ana, më 27 Qershor 2019 në 00:48

Pershendetje Ana, une nuk mjekoj ne te njejten kohe me te hekur, vitamina b12 dhe acidi folik. Vetem kur ne te njejten kohe eshte konfirmuar deficiti perkates. Si e kishte emrin preprati i hekurit ? Ferritinemia 18 ng/ml eshte poshte vleres 20 ng/ml, kurifiri i poshtem i normes. Keni nevoje per mjekim. Preparati qe une perdor me shpesh eshte Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Qershor 2019 në 00:48

Doktor, preparati eshte Ferrograd dhe kam mare nga dy kapsula ne dite. faleminiderit,

Dërguar nga Ana, më 27 Qershor 2019 në 08:27

Po Ferrograd eshte nje preparat shume i mire (Ferri Sulfati 105 mg Fe2+). Nese nuk ka dhene rezultatin e kerkuar, do te zevendesohet me 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë – 60 kapsula/muaj. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj. 3-Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj. dhe pas 1 muaji perserite gjak komplet, ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Qershor 2019 në 08:27

Pershendetje doktor jam 47 vjeqar Nje nate ne mes nat kam pasur dhimbje te madhe te kembes dhe jam mjeku doktoret kan dyshuar ne trumbos Jam udhzuar ti bej analizat analizat e gjakut me kan dal: PT 67% , aPTT 35.1sec ,INR 1.16 desha te pys a jan normale analizat dhe mos ka ndonje rrezik per trumbos dhe a duhet perserit analizat Ju faleminderit

Dërguar nga milaim, më 28 Qershor 2019 në 15:47

Pershendetje Milaim, analizat jane normale, por per te pare se ke apo jo tromboze te vazave ne kembe, behet Eko Doppler i tyre. Vetem ky ekzaminim e percakton.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Qershor 2019 në 15:47

Pershendetje doktor jam 47 vjeqar Nje nate ne mes nat kam pasur dhimbje te madhe te kembes dhe jam mjeku doktoret kan dyshuar ne trumbos Jam udhzuar ti bej analizat analizat e gjakut me kan dal: PT 67% , aPTT 35.1sec ,INR 1.16 desha te pys a jan normale analizat dhe mos ka ndonje rrezik per trumbos dhe a duhet perserit analizat Ju faleminderit

Dërguar nga milaim, më 28 Qershor 2019 në 15:48

Pershendetje Milaim, analizat jane normale, por per te pare se ke apo jo tromboze te vazave ne kembe, behet Eko Doppler i tyre. Vetem ky ekzaminim e percakton.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Qershor 2019 në 15:48

Prsh doktor jam ai djali nga korca deficiti i g6pd kaloi 1 vit qe kur bera vizite e fundit tek ti dhe kam qene mire duhet te bej ndonje analize her pas here apo nuk eshte nevoja

Dërguar nga Kevin, më 13 Korrik 2019 në 13:00

Pershendetje Kevin, nuk ka cfare vizite te beni, apo analize. Ju keni nej deficit te lehte te G6PDH, e keni te lindur dhe nuk ndryshon. Ne jeten e zakonshme nuk ju shkakton ndonje proble, mos perdorni bathet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Korrik 2019 në 13:00

Pershendetje doktor, jam 28 vjc dhe km kohe qe jam me anemi. Ne analizat e fundit para nje jave me dolen jashte parametrave keto: Neu% 64.0 eos% 3,9 hematokrit 35,3 hemoglobine 11.1 mcv 76,6 mch 24,1 mchc 31,4 rdw-sd 33,8 P-lcr 44,5 pct 0,36 eritrosedimenti 35. Ferritinen e kam mire, gjithashyu edhe B12. Fillova nje kure me hekur fysiofol leng ka 40 mg Fe+ dhe calcium , kam tre dite sot. E pi esell nje doze ne dite te shoqeruar me leng portokalli. Por sndihem fare mire. Ndihem shume me e keputur se me pare. Shume me pafuqi shume me pergjumesh. Koken e kam te renduar dhe syt dhe nuk perqendrohem dot ne shikim . Jam totalisht pergjumesh dhe veten se ndjej mire fare. Lodhesh shume shpejt per cdo gje. A eshte normale ? Mi jep hekuri keto apo me ben dem dhe sduhet ta vazhdoj me? Te lutem me jepni nje kure tjeter neqoftese kjo eshte e demshme? Ju falenderoj shume doktor. Ju uroj pune te mbare.

Dërguar nga Fjona, më 14 Korrik 2019 në 09:08

Pershendetje Fjona, duhet te shkruani dhe vleren e RBC dhe vleren e Ferritinemise. Preparati qe merrni nuk eshte i duhur per trajtimin e mungeses se hekurit nese keni (ferritinemia tek femrat < 20 ng/ml). Nese ferritinemia eshte normale, do te dyshohet per anemi te lehte te lindur dhe nuk ka nevoje fare per mjekim me hekur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Korrik 2019 në 09:08

Brenda mundesive na ktheni nje prgj? Ju faleminderit

Dërguar nga Kevin, më 14 Korrik 2019 në 14:39

Pershendetje Kevin, nuk ka cfare vizite te beni, apo analize. Ju keni nej deficit te lehte te G6PDH, e keni te lindur dhe nuk ndryshon. Ne jeten e zakonshme nuk ju shkakton ndonje proble, mos perdorni bathet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Korrik 2019 në 14:39

Po thash mos ishte e nevojshme te beja ndonje analize gjak komplet & biliriubinen prandaj ju shkruajta gjithsesi ju falenderoj shume je dhe do te mbetesh nje doktor shum i vecante respekte !!!

Dërguar nga Kevin, më 15 Korrik 2019 në 09:50

Gezoju jetes Kevin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Korrik 2019 në 09:50

Pershendetje doktor, jam fjona perseri. Ferritinen e kam 103,8 kurse RBC 4,61. Elektroforeza nuk me ka dale e lindur. Atehere ta nderpres kete hekurin qe po marr? Cfare me keshilloni te marr? Ju falenderoj pamase

Dërguar nga Fjona, më 15 Korrik 2019 në 12:04

Pershendetje Fjona, nuk ka nevoje te marresh hekur, ju vleren e keni shume te mire te ferritinemise. Nese vlerat e RBC, HB jane keto qe me keni derguar, ferritinemia normale ju probabilisht keni anemi te lehte te lindur pavaresisht se Elektroforeza e Hb eshte normale (duhet ta shkruani ta gjykoj). Nese keni mundesi do te vini nej dite ne Tirane, per ta sqaruar kete problem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Korrik 2019 në 12:04

Përshëndetje doktor ! Jam nje vajze 20 vjece dhe ju lutem brenda mundesive tuaja doja te dija mendimin tuaj rreth nje problemi qe me shqeteson. Qe ne moshën 10 vjecare me ardhjen e ciklit menstrual kam pasur shume çrregullime dhe qe ne moshen 17 deri sot nuk kam pas nderprerje te ciklit. Kam kryer nje sere analizash te gjakut : Prothrombin Time Quick (PTsec) 13.4 sec Prothrombin Time Quick (PT%) 87% International Normalized Ratio (INR) 1.13 APTT 28.7 sec Fibrinogen 377.5 mg/dL Factori VIII 82% Faktori IX 102 % Von Willebrand factor 84 % Trombocitet 465 000 dhe doja ndihmen tuaj rreth ketij problemi . Faleminderit !

Dërguar nga Zenilda , më 16 Korrik 2019 në 09:15

Pershendetje Zenilda, nga mosha 17 vjec dhe deri 20 vjec, asnje dite nuk eshte ndeprprere hemoragjia menstruale ? Testet qe keni bere jane te gjitha brenda vlerave normale. Por ne ne Shqiperi nuk beme teste qe vleresojne funksionin e trombociteve dhe mund te dyshohet dhe per Hiperfibrinolize lokale, per kete behen teste. Nuk e di nese keni perdorur Acidi Tranexamic dhe nese e keni perdorur eshte efikas ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Korrik 2019 në 09:15

Përshëndetje doktor ! Jam nje vajze 20 vjece dhe ju lutem brenda mundesive tuaja doja te dija mendimin tuaj rreth nje problemi qe me shqeteson. Qe ne moshën 10 vjecare me ardhjen e ciklit menstrual kam pasur shume çrregullime dhe qe ne moshen 17 deri sot nuk kam pas nderprerje te ciklit. Kam kryer nje sere analizash te gjakut : Prothrombin Time Quick (PTsec) 13.4 sec Prothrombin Time Quick (PT%) 87% International Normalized Ratio (INR) 1.13 APTT 28.7 sec Fibrinogen 377.5 mg/dL Factori VIII 82% Faktori IX 102 % Von Willebrand factor 84 % Trombocitet 465 000 dhe doja ndihmen tuaj rreth ketij problemi . Faleminderit !

Dërguar nga Zenilda , më 16 Korrik 2019 në 09:18

Pershendetje Zenilda, nga mosha 17 vjec dhe deri 20 vjec, asnje dite nuk eshte ndeprprere hemoragjia menstruale ? Testet qe keni bere jane te gjitha brenda vlerave normale. Por ne ne Shqiperi nuk beme teste qe vleresojne funksionin e trombociteve dhe mund te dyshohet dhe per Hiperfibrinolize lokale, per kete behen teste. Nuk e di nese keni perdorur Acidi Tranexamic dhe nese e keni perdorur eshte efikas ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Korrik 2019 në 09:18

Përshëndetje doktor ! Jam nje vajze 20 vjece dhe ju lutem brenda mundesive tuaja doja te dija mendimin tuaj rreth nje problemi qe me shqeteson. Qe ne moshën 10 vjecare me ardhjen e ciklit menstrual kam pasur shume çrregullime dhe qe ne moshen 17 deri sot nuk kam pas nderprerje te ciklit. Kam kryer nje sere analizash te gjakut : Prothrombin Time Quick (PTsec) 13.4 sec Prothrombin Time Quick (PT%) 87% International Normalized Ratio (INR) 1.13 APTT 28.7 sec Fibrinogen 377.5 mg/dL Factori VIII 82% Faktori IX 102 % Von Willebrand factor 84 % Trombocitet 465 000 dhe doja ndihmen tuaj rreth ketij problemi . Faleminderit !

Dërguar nga Zenilda , më 16 Korrik 2019 në 09:28

Pershendetje Zenilda, nga mosha 17 vjec dhe deri 20 vjec, asnje dite nuk eshte ndeprprere hemoragjia menstruale ? Testet qe keni bere jane te gjitha brenda vlerave normale. Por ne ne Shqiperi nuk beme teste qe vleresojne funksionin e trombociteve dhe mund te dyshohet dhe per Hiperfibrinolize lokale, per kete behen teste. Nuk e di nese keni perdorur Acidi Tranexamic dhe nese e keni perdorur eshte efikas ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Korrik 2019 në 09:28

Pershendetje perseri ! Gjate ketyre tre viteve kam pasur nderprerje po ne shume pak dite maksimumi per 7 dite ..por jo gjate gjithe kohes kam pas hemoragji thjesht shenja te ciklit . Kam perdorur Vetem jasemin dhe primolut .

Dërguar nga Zenilda , më 16 Korrik 2019 në 13:50

Parametrat e Hemostazes, mpiksjes se gjakut, ju i keni normale. Mund te perdoresh kur ke sasi te rendesishme, Acidin Tranexamik, jane ampula dhe mund ti perdoresh dhe nga goja (1-2 te tilla).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 17 Korrik 2019 në 13:50

Doktor pershendetje, Jam 28 vjec. Bera analizat e Ferritines dhe rezultati me doli 16 ng/ml. Kam patur shqetesime te humbjes se perqendrimit, vemendjes dhe hera-heres edhe te kujteses ne episode shume te shkurtra. A ndikon vlera ime e ferritines ne keto sipmtoma? Bera edhe rezonancen e trurit (me kontrast) dhe me doli gjithcka brenda normave. Do ju isha mirenjohese per pergjigjen tuaj. Pune te mbare.

Dërguar nga viola, më 19 Korrik 2019 në 04:41

Pershendetje Viola, ju konsideroheni me mungese te hekurit, qe mund te japi dhe shqetesimet tuaja. Sa ishte vlera e hemoglobines ? Per 2 muaj mund te perdorni: 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë – 60 kapsula/muaj. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj.Pas 2 muaj mjekim perseriten: gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Korrik 2019 në 04:41

Doktor pershendetje, Jam 28 vjec. Bera analizat e Ferritines dhe rezultati me doli 16 ng/ml. Kam patur shqetesime te humbjes se perqendrimit, vemendjes dhe hera-heres edhe te kujteses ne episode shume te shkurtra. A ndikon vlera ime e ferritines ne keto sipmtoma? Bera edhe rezonancen e trurit (me kontrast) dhe me doli gjithcka brenda normave. Do ju isha mirenjohese per pergjigjen tuaj. Pune te mbare.

Dërguar nga viola, më 19 Korrik 2019 në 04:50

Pershendetje Viola, ju konsideroheni me mungese te hekurit, qe mund te japi dhe shqetesimet tuaja. Sa ishte vlera e hemoglobines ? Per 2 muaj mund te perdorni: 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë – 60 kapsula/muaj. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj.Pas 2 muaj mjekim perseriten: gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Korrik 2019 në 04:50

Pershendetje Doktor jam nje vajze 24 vjece , kam rreth nje jave qe jam tmerresisht e keputur gati gati ne gjendje te fiketi dhe pothuajse oreksi me ka ikur fare mund te konsumoj vetem nje vakt (dreken) ne sasi shum te paket , gjithashtu tensionin kete jave e kam pasur shum te afert me njeri tjtrin 10 me 8 dhe 11 me 9.8 sapo kam bere ferritinen dhe me ka dale 7.1 ng/ ml . Ne pa mundesi per te ardhur tek klinika juaj keto dite mund te me ndihmoni me ndonje recete per te permiresuar nivelin e hekurit gjithashtu edhe oreksin .. ju falenderoj dhe ju uroj gjith te mirat .

Dërguar nga Eri, më 27 Gusht 2019 në 07:27

Pershendetje Eri, ju ktheva pergjigje me email.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Shtator 2019 në 07:27

Pershendetje Doktor jam nje vajze 24 vjece , kam rreth nje jave qe jam tmerresisht e keputur gati gati ne gjendje te fiketi dhe pothuajse oreksi me ka ikur fare mund te konsumoj vetem nje vakt (dreken) ne sasi shum te paket , gjithashtu tensionin kete jave e kam pasur shum te afert me njeri tjtrin 10 me 8 dhe 11 me 9.8 sapo kam bere ferritinen dhe me ka dale 7.1 ng/ ml . Ne pa mundesi per te ardhur tek klinika juaj keto dite mund te me ndihmoni me ndonje recete per te permiresuar nivelin e hekurit gjithashtu edhe oreksin .. ju falenderoj dhe ju uroj gjith te mirat .

Dërguar nga Eri, më 27 Gusht 2019 në 09:36

Pershendetje Eri, ju ktheva pergjigje me email.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Shtator 2019 në 09:36

Pershendetje doktor kam vajzen 4 vjece dhe i kane dalur vija te kuqe gjaku ne krah dhe hematoma te vogla ne kemb dhe krah jam shum e shqetesuar i bera nje analiz gjaku komplet me keto vlera WBC 7.45 LYM 2.96 RBC 5.38 MCHC28.4 MCH 22.4 MCV78.7 PLT 290 MPV 6.7 PCT 0.195 P-LCR8.0 ERS18 dhe sedimenti 110. Tani doktor mund te dija a ka vajza ime problem me trombocitet a jane keto shenja hemoragjike dhe nga se mund ti shkaktohen? Pres nje pergjigje doktor se jam shum ne merak. Faleminderit

Dërguar nga Fatma , më 30 Gusht 2019 në 09:40

Pershendetje Fatma, trombocitet jane normale. Mungon vlera e hemoglobines. ERS eshte eritrosedimenti, eshte 18 apo 110 ? Ju do te drejtoheni fillimisht tek pediatri dhe nese ai i konsideron njolla hemoragjike, do te behen dhe PT, APTT, Fibrinogjeni.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Shtator 2019 në 09:40

Pershendetje Doktor Jam 26 vjec kam bere analizat e gjakut dhe disa tregues nuk i kuptoj SGOT, SGPT, ALP-DEA, g-GT, CRP, time quick qe me kane dale rreth 10 here me te larta se normat Mund te me thoni nese kam ndonje problem te rende me shendetin. mbetem ne pritje te pergjigjes tuaj, duke ju falenderuar

Dërguar nga Meri, më 05 Shtator 2019 në 13:37

Pershendetje Meri, do te diskutoni me mjekun hepatolog (melcise) ose infeksionist per keto analiza.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Shtator 2019 në 13:37

Pershendetje doktor jam 31 javeshe dhe bera analizen hormonale dhe ferritine me ka dal e ulet 7.50 eshte ndonje gje per tu shqetesua.Faleminderit Aurora

Dërguar nga Aurora, më 07 Shtator 2019 në 03:57

Pershendetje Aurora, mungesa e hekurit eshte shume e zakonshme ne shtatezani, Sigurisht qe duhet te mjekohet dhe te korrigjohet (minimumi 20 ng/ml dhe vlera optimale rreth 60 ng/ml). Nuk arrihet me suplemente hekuri, vetem duke marre mjekimin e duhur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Shtator 2019 në 03:57

Pershendetje doktor! Djali im eshte 15vjec e merret me sport. I bera analizat e gjakut per nje kontroll rutine, dhe rezultatet ishin: Wbc 4.5 Rbc 5.45 Hgb 13.6 Htc 38.9 Mcv 71.4 Mch 25 Mchc 35 PLT 310 LY 43.9 MO 4.7 GR 51.4 RDV 10.7 PCT 0,19 MPV 6.2 PDW16.7 Me shqeteson PCT dhe Mcv qe jane nen norme. Cfare me keshilloni? Ju falenderoj!

Dërguar nga Ema, më 09 Shtator 2019 në 10:13

Pershendetje Ema, ju do ti beni djalit Ferritinemia dhe Elektroforeza e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Shtator 2019 në 10:13

Pershendetje doktor! Kam vajzen 20 muajshe dhe nga analizat rutine rezultuan keto rezultate WBC-11.53 NEU%-54.6 LYM%-37.5 MONO%-6.3 BASO%-0.4 LYM#-4.32 PCT-0.38% rezultatet e tjera i ka brenda normes. Shqetesohem sepse i ka dal proteina C-Reaktive=12.91mg/L nderkohe Ferritin=28.51ng/mL Sideremia=30.69 dhe Glukoza=56.4mg/dL.Theksoj qe ne kete periudhe asaj po i plasin dhembet e qenit. Ju lutem do doja nje pergjigje tuajen se si te veproje.

Dërguar nga Irisa, më 12 Shtator 2019 në 14:29

Pershendetje Irisa, aktualisht nuk ka ndryshime hematologjike, pra nuk ka nevoje per mjekim. Proteina C Reaktive, eshte proteine e Fazes Akute te Inflamacionit, pra cdo gjendje inflamatore ne organizem shoqerohet me rritjen e saj, perfshire dhe daljen e dhembeve.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Shtator 2019 në 14:29

Doktor shpjegimet tuaja jane mjaft humane ndihmon njerezit

Dërguar nga Mira, më 20 Shtator 2019 në 11:42

Faleminderit Mira.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Shtator 2019 në 11:42

Pershendetje doktor. Vellai im 54 vjec vuan nga cirroza. Analizat e gjakut kane dale leukocite 5000, Eritrocite 376000,Hgb 9.1,Sedimenti 56. Ju lutem si mund te kurojme anemine. Ju faleminderit

Dërguar nga Mira, më 20 Shtator 2019 në 12:38

Pershendetje Mira. Funksioni i melcise eshte i rendesishem per parametrat hematologjike. Vellai juaj ka Anemia Hipokrome Mikrocitare, Grada e lehte/mesme. Rendesi ka dhe fakti nese eshte cirrhoze me origjine alkoolike, virusale etj. Nese eshte e zmadhuar shpretka. Inflamacioni Kornik sic eshte dhe Cirrhoza e melcise, eshte vete nje shkak per anemi, Anemia nga Inflamacioni Kornik dhe si rregull kjo anemi nuk mund te korrigjohet, per faktin se dhe vete funksioni i melcise nuk korrigjohet. Po te jete anemi ne terren te mungeses se hekurit, vitaminave, ka mundesi korrigjimi duke marre mjekimet perkatese. Per kete behen ferritinemia, sideremia, TIBC, Vitamina B12, Acidi Folik. Duhet te shenonin dhe vleren e trombociteve (Plt).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Shtator 2019 në 12:38

Pershenderje doktor. Ju falenderoj per pergjigjen. Vellai beri analiza shtese ne nje laborator tjeter pas 3 ditesh. Pergjigja ishte leukocite 12000, Rbc 2 500 000, Hgb 8, ferritinemi 8. Doktori hepatolog i dha mjekim pas analizave Globi Fer 2x1. Por me duket doze e vogel si keshilloni juve Ju faleminderit

Dërguar nga Mira, më 24 Shtator 2019 në 22:30

Pershendetje Mira, anemia me keto vlera qe keni paraqitur, nuk duket me e paster nga mungesa e hekurit. Per ferritinemine e ulur, preparati qe ju ka dhene eshte i pamundur te korrigjoje keto problem. Ju do ti perdorni per 1 muaj: Ironorm 3 x 1 kapsula/ditene mes ose pas ushqimit. Pas 1 muaji do te beni: gjak komplet, ferritinemia, vitamina B12, Eritrosedimenti.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Shtator 2019 në 22:30

Pershendetje Doktor Adnani jam. RBC me ka dal 5.1 ndersa hemoglobina 124. Ferritina 259.faleminderit doktor per keshillat e tua shum me vler

Dërguar nga Adnan , më 26 Shtator 2019 në 07:15

Probabilisht ju keni Talasemia Minor. Do te beni Elektroforezen e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Shtator 2019 në 07:15

Pershendetje Doktor Adnani jam. RBC me ka dal 5.1 ndersa hemoglobina 124. Ferritina 259.faleminderit doktor per keshillat e tua shum me vler

Dërguar nga Adnan , më 26 Shtator 2019 në 07:36

Probabilisht ju keni Talasemia Minor. Do te beni Elektroforezen e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Shtator 2019 në 07:36

Ka problem te perdoret ironorm ne paciente me cirroze. Ju faleminderit

Dërguar nga Mira, më 27 Shtator 2019 në 13:50

Pershendetje Mira, hekuri kur merret nga goja, nuk thithet me shume se cka nevoje organizmi. Pra nuk ka asnjehere mundesine e mbingarkeses me hekur, qe zakonisht depozitohet ne melci. Nese eshte cirrhoza pa varice te ezofagut, nuk ka as dhe rrezik per demtimin e mukozes dhe favorizimin e hemoragjive. Ne e perdorim shpesh.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Shtator 2019 në 13:50

Pershendetje doktor jam Adnani nga kosova. E kam bo kete analiz HEMOGLINE ELEKTOFOREZA keshtu me kan dal HbA 96.2 HbA2 3.8 asht në rregull ajo ju lutem nje keshill

Dërguar nga Adnan , më 29 Shtator 2019 në 03:53

Pershendetje Adnani, ju keni beta-Talasemia Minor, popullsia shqiptare ka shume te tille. Nuk ndryshon asgje tek ju, nuk mjekohet. Do te vleresohen dhe femijet me te njetat analiza qe bete ju, per te pare e kane dhe ata kete ndryshim. Nese do te lindesh femije te tjere, me detyrim do ta beje dhe bashkeshortja juaj. Lexoni me shume ketu: https://www.mjeket.al/index.php?go=article&id=109

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Shtator 2019 në 03:53

Pershendetje doktor jam Adnani nga kosova. E kam bo kete analiz HEMOGLINE ELEKTOFOREZA keshtu me kan dal HbA 96.2 HbA2 3.8 asht në rregull ajo ju lutem nje keshill

Dërguar nga Adnan , më 29 Shtator 2019 në 07:19

Pershendetje Adnani, ju keni beta-Talasemia Minor, popullsia shqiptare ka shume te tille. Nuk ndryshon asgje tek ju, nuk mjekohet. Do te vleresohen dhe femijet me te njetat analiza qe bete ju, per te pare e kane dhe ata kete ndryshim. Nese do te lindesh femije te tjere, me detyrim do ta beje dhe bashkeshortja juaj. Lexoni me shume ketu: https://www.mjeket.al/index.php?go=article&id=109

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Shtator 2019 në 07:19

Pershendetje doktor Adnani jam nga kosova deshta te pyes se jam bo merak shum. Pasi jam me talasemi beta minore A asht e rrezikshme kjo dhe a mjekohet me naj terapi se mjeku me ka dhan ni tablet folna acid 5 mg. Po kam po frigona se ndoshta nuk muj me bo jeten nermale. Faleminderit doktor prej teje Zoti te shperbleft.

Dërguar nga Adnan , më 30 Shtator 2019 në 02:26

Adnani, vazhdoni jeten tuaj normale. Dhe Zinedin Zidan, ka beta-Talasemia Minor, por eshte kampioni i Botes dhe i Evropes dhe sot drejton Realin e Madridit. Eshte nje semudnje e lehte, me te cilen ju keni lindur, nuk ndryshon asnjehere dhe do ta keni per te gjithe jeten. Lexoni artikullin qe ju kam derguar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Shtator 2019 në 02:26

Pershendetje doktor Adnani deshta te pyes pasi tash jam me talasamia minore. Po kam shum dopsi në trup nuk po muj te eci shum dhe po ndihem shum I lodhur në kemb sun po rri xhat.edhe xhumin sun po e boj mir Jam duke i perdorur acid folid folan dy her në dit 5mg . A do të permisohet xhendja ime sa koh shkon doktor julutem se duhet të punoj per ti mbajtur femijet. Faleminderit doktor prej teje.

Dërguar nga Adnan, më 01 Tetor 2019 në 09:43

Pershendetje Adnani, asnje nga ankesat tuaja nuk ka lidhje me Talasemine Minor. Nese jane te tille duhet te kerkohen shkaqe te tjera.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Tetor 2019 në 09:43

Pershendetje doktor Adnani deshta te pyes pasi tash jam me talasamia minore. Po kam shum dopsi në trup nuk po muj te eci shum dhe po ndihem shum I lodhur në kemb sun po rri xhat.edhe xhumin sun po e boj mir Jam duke i perdorur acid folid folan dy her në dit 5mg . A do të permisohet xhendja ime sa koh shkon doktor julutem se duhet të punoj per ti mbajtur femijet. Faleminderit doktor prej teje.

Dërguar nga Adnan, më 01 Tetor 2019 në 09:45

Pershendetje Adnani, asnje nga ankesat tuaja nuk ka lidhje me Talasemine Minor. Nese jane te tille duhet te kerkohen shkaqe te tjera.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Tetor 2019 në 09:45

Pershendetje doktor Sotiraq! Kam bere analizat e gjakut dhe gjithcka ka dale mire me hemogbline 12.7 por ferritina 1 dhe sigurisht qe e di pasojen sepse dhe para nje viti me doli pak eulet ferritina por jo 1 ...dhe cfare duhet te perdor ?Jam bere merak ...Do ju falenderja pa mase!

Dërguar nga aida, më 03 Tetor 2019 në 06:08

Pershendetje Aida, kjo vleresohet Deficiti i Hekurit. Do te rimjekoheni per te cuar kete vlere rreth 60 ng/ml. Perseritet per faktin se mjekohet vetem pasoja, po jo shkaku. Tek femrat qe kane menstruacionet, shkaku kryesor i mungeses se hekurit, eshte humbja e perseritur e gjakut menstrual.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Tetor 2019 në 06:08

Pershendetje Doktor, Analiza ime e gjakut ka keto vlera (dhe te peraferta me keto gjate viteteve te fundit): WBC 5.38, RBC 4.45, HGB 14.3, HCT 41.2, MCV 92.6, MCH 32.1, MCHC 34.7, PLT 229, RDW-SD  41.5, RDW-CV 12.5, MPB 11.1, PLCR 32.7, PCT 0.25, NEUT 3. 95 (73.4%), LYM 1.12 (20.8%), MONO 0.23 (4.3%), EO 0.06 (1.1%), BASO 0.02 (0.4%) HBA 96.2, HBA2 2.9, HBF 0.9 A ka ndonje gje per tu shqetesuar?

Dërguar nga Blerta, më 07 Tetor 2019 në 15:49

Pershendetje Blerta, Elektroforeza e Hb shkon per beta-Talasemia Minor (HbA1 < 96.5 %). Do te beni dhe ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Tetor 2019 në 15:49

Pershendetje, dr Lako. Kam bere nje check up komplet dhe me kane dal vlerat e wbc 4.83...monocite % 8.7...eosinofilet% 3.5...dhe eritrosedimenti 30...theksoj se sot qe bera chek up kam qene me grip dhe kam 4 dite qe kam mbaruar mjekimin per giardia lamblia...nderkohe dhe urine me ka dal me infeksion pasi kam dhe dy gurre ne veshke....po ju shkruaj pasi me shume me shqetesoi vlera e elementeve te hemogrames...A eshte dicka per tu shqetesuar apo ka ndikuar edhe gripi dhe infeksioni parazitar? Faleminderit per perkushtimin tuaj

Dërguar nga Ana, më 14 Tetor 2019 në 10:05

Pershendetje Ana, vlerat qe keni paraqitur jane brenda normes.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Tetor 2019 në 10:05

Pershendetje Dr, jam 23 vjec. Para 2 ditesh bera nje analize rutin ne spitalin amerikan dhe rezultati ishte se kisha nje rritje te, eritrocitet 5,29 , bazofileve dhe eozinofileve.

Dërguar nga Entela, më 15 Tetor 2019 në 02:55

Pershendetje Entela, duhet pare analiza e plote dhe nese jane te rritura, si rregull i rivleresojme per te pare nese jane kalimtare, ose te qendrueshme. Kur jane te qendrueshme, do ti vleresojme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Tetor 2019 në 02:55

Harrova te theksoja qe jam 24 vjece...nderkohe per ers norma ishte deri ne 20, bdersa mua me rezultoi 30, prandaj ju pyeta nese eshte dicka per tu shqetesuar

Dërguar nga Ana, më 15 Tetor 2019 në 07:32

Pershendetje Ana, ESD eshte pak me i rritur, mund te jete dhe tregues i gjendjes qe ju keni kaluar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Tetor 2019 në 07:32

Shume faleminderit, per pergjigjen ! Po ju nis te plot qnalizen . Wbc 8.95. Rbc5.25 Hgb 14.40 Hct42.80 Mvc81.50. Mch 27.50 Mchc33.70 Plt274.00 Lym% 33.80 Mono% 3.70 EP 10.70 Baso% 2.20 Neut% 49.60 Lym 3.03 Mono 0.33 Eo 0.96 Baso 0.20 Neut 4.44 Rdw-cv 14.40 Rdw-sd 41.20 Pdw 13.90 Mpv 8.90 p-l-cr22.58 . Jam pak e frikesuar . Nese duhet te bej ndonje analize shtese , dhe mund te jet dicka serjoze ? Faleminderit dhe nje here.

Dërguar nga Entela , më 15 Tetor 2019 në 07:34

Pershendetje Entela, vlerat tuaja te eritrociteve, hemoglobines dhe hematokritit jane normale. Ju keni te rritur vetem Eozinofilet, qe ne radhe te pare ne vleresojme nese jeni ose jo alergjike dhe pranine e paraziteve. Nuk do te thote qe keni semundje te gjakut.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Tetor 2019 në 07:34

Shume faleminderit, per pergjigjen ! Po ju nis te plot qnalizen . Wbc 8.95. Rbc5.25 Hgb 14.40 Hct42.80 Mvc81.50. Mch 27.50 Mchc33.70 Plt274.00 Lym% 33.80 Mono% 3.70 EP 10.70 Baso% 2.20 Neut% 49.60 Lym 3.03 Mono 0.33 Eo 0.96 Baso 0.20 Neut 4.44 Rdw-cv 14.40 Rdw-sd 41.20 Pdw 13.90 Mpv 8.90 p-l-cr22.58 . Jam pak e frikesuar . Nese duhet te bej ndonje analize shtese , dhe mund te jet dicka serjoze ? Faleminderit dhe nje here.

Dërguar nga Entela , më 15 Tetor 2019 në 08:59

Pershendetje Entela, vlerat tuaja te eritrociteve, hemoglobines dhe hematokritit jane normale. Ju keni te rritur vetem Eozinofilet, qe ne radhe te pare ne vleresojme nese jeni ose jo alergjike dhe pranine e paraziteve. Nuk do te thote qe keni semundje te gjakut.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Tetor 2019 në 08:59

Pershendetje doktorr .Kam bere analizat e gjakut dhe hemoglobina me ka dal 8.1 ndersa trombocitet 607 .Sa shqetesuese jane keto rezultate ? Faleminderit paraprakisht.

Dërguar nga Fatbardha Zika , më 18 Tetor 2019 në 14:18

Pershendetje Fatbardha, sigurisht qe ju keni anemi, grada 2, e mesme dhe nje rritje te grades se lehte te trombociteve. Mundet te jete e lidhur me mungesen e hekurit: do te shenoni vleren e RBC, te WBC, te ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Tetor 2019 në 14:18

Pershedetje doktor,kame bere qe eko abdominale dhe permasa e shpretkes ka rezultuar 13 cm.mjekja me rekomandoi analizat e gjakut te cilat me dolen te gjitha brenda normave.mosha ime eshte 38 vjec. mendon se kam nje zmadhim te shpretkes me keto permasa? gjatesia 1 e 60 dhe pesha 62 kg. faleminderit

Dërguar nga ada, më 23 Tetor 2019 në 02:59

Pershendetje Ada, ne e vleresojme si rritje te lehte e saj. Mund te jete rastesi, ka dhe shume shkaqe nga mund te vije rritja. Nese do te keni nej eko te meparshme do te ishte ndihmuese, sepse ke me cfare te besh krahasimin. Ju do ta perseritni pas 2-3 muaj dhe do te krahasohen midis tyre.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Tetor 2019 në 02:59

Pershenndetje doktor.Ju kam shkruar edhe here te tjera..kam babin 70 vjec te diagnostikuar me Miodisplazi para 3 vjet e gjysme,E zuri gripi para 1 jave dhe keto dite. Nuk i ulet temperatura poshte 38.U vizitua dhe nuk kishte te ftohte.vazhdon me temperature,i pafuqishem dhe pagjumesi..ka te beje me semundjen e tij ju lutem?

Dërguar nga Leda, më 29 Tetor 2019 në 04:41

Pershendetje Leda, ne pergjithesi MDS nuk shoqerohet me temperature. Behet analiza e urines, per nje vater tjeter te mundshme infektive. Formula leukocitare, LDH, duhet te behet

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Tetor 2019 në 04:41

Pershendetje doktor Sotiraqi. Kam vajzen 11 muajshe shume te zbehte ne fytyre dhe shton shume pak ne peshe. Pediatri me keshilloi ti beja analizat e gjakut duke qene se dhe une vete jam.mbartese e talasmise minor. Jam shume e shqetesuar pasi pothuajse te gjitha vlerat jane jashte normes. Komenti tek analiza flet pre mictocitosi. Vlerat jane si me poshte: RBC 6.78 WBC 4.63 Hgb 9.4 Hct 28 Mcv 60.50 Mch 20.2 Mchc 35.5 Rdw 14.3 Piastrine 245 Ferritina 40 Creatinemia 0.31 LdH 286 FORMULA leucocitaria Granulociti Neutrofili 12.60 Linfociti 67.80 Monociti 9.4 Granulociti Eosinofili 3.2 Granulociti Basofili 1.00 VALORI ASSOLUTI Granulociti Neutrofili 0.86 Linfociti 4.59 Monociti 0.64 Granulociti Eosinofili 0.21 Granulociti Basofili 0.07 COMMENT: Microcitosi JU LUTEM me sugjeroni si duhet tw veproj me tej pasi jam shume e shqetesuar. Faleminderit shume Linda

Dërguar nga Linda, më 02 Nentor 2019 në 11:59

Pershendetje Linda, po shkon shume, qe te jete Bartese e Talasemise, si dhe ju. Sigurisht qe ka anemi, te lehte, qe eshte pergjegjes per zbehtesin, por qe nuk mjekohet (Talasemia Minor eshte patologji e lindur, e percaktuar gjenetikisht). Ferritinemia eshte normale. Bashkeshorti juaj ka bere: gjak komplet, ferritinemia, Elektroforezen e Hemoglobines ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Nentor 2019 në 11:59

Pershendetje doktor Sotiraqi. Kam vajzen 11 muajshe shume te zbehte ne fytyre dhe shton shume pak ne peshe. Pediatri me keshilloi ti beja analizat e gjakut duke qene se dhe une vete jam.mbartese e talasmise minor. Jam shume e shqetesuar pasi pothuajse te gjitha vlerat jane jashte normes. Komenti tek analiza flet pre mictocitosi. Vlerat jane si me poshte: RBC 6.78 WBC 4.63 Hgb 9.4 Hct 28 Mcv 60.50 Mch 20.2 Mchc 35.5 Rdw 14.3 Piastrine 245 Ferritina 40 Creatinemia 0.31 LdH 286 FORMULA leucocitaria Granulociti Neutrofili 12.60 Linfociti 67.80 Monociti 9.4 Granulociti Eosinofili 3.2 Granulociti Basofili 1.00 VALORI ASSOLUTI Granulociti Neutrofili 0.86 Linfociti 4.59 Monociti 0.64 Granulociti Eosinofili 0.21 Granulociti Basofili 0.07 COMMENT: Microcitosi JU LUTEM me sugjeroni si duhet tw veproj me tej pasi jam shume e shqetesuar. Faleminderit shume Linda

Dërguar nga Linda, më 02 Nentor 2019 në 11:59

Pershendetje Linda, po shkon shume, qe te jete Bartese e Talasemise, si dhe ju. Sigurisht qe ka anemi, te lehte, qe eshte pergjegjes per zbehtesine, por qe nuk mjekohet (Talasemia Minor eshte patologji e lindur, e percaktuar gjenetikisht). Ferritinemia eshte normale. Bashkeshorti juaj ka bere: gjak komplet, ferritinemia, Elektroforezen e Hemoglobines ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Nentor 2019 në 11:59

Pershendetje doktor, Para 1 jave kam qene e shtruar ne Itali ku kam bere terapi me hekur duke qene se nivelin e ferritines e kisha me te vogel se 1. Kam bere eko abdominale dhe me kane dale organet mire pervec mitres qe ka nje fryrje jo normale, per te cilen do bej nje kontroll tjeter. Ne Itali me kane bere dhe analizen e palces dhe ajo doli mire. Por duke qene se po kaloja nje periudhe jo te mire nga ana emocionale kembngula qe te kthehesha ne Shqiperi, tani ndihem super e lodhur kam djegie te brendshme ne kraharor afer zemres dhe dua te kollitem por Jam shume e lodhur aq sa nuk leviz dot. po marr vec hekur Niferex esull. A eshte kjo nje gjendje normale apo me duhet te bej dhe njenkontroll per mushkerine? Gjithashtu po pres analizen e intolerances ndja glutenit dhe analizen e vitamines D. Cfare me keshilloni qe te bej gjate kesaj kohe te filloj aktivitet fizik apo te rri shtrire? Hemoglobina tani eshte 8.4

Dërguar nga Albina, më 02 Nentor 2019 në 13:17

Pershendetje Albina, nese Hb eshte 8.4 gr/dl, sigurisht qe keni nje anemi te rendesishme (Grada e 2, e moderuar), qe mund te justifikoje shqetesimet tuaja. Nuk e di cfare hekuri IV keni marre, cfare doze ? Nese ke marre preparatin dhe dozen e duhur, do te pritet prodhimi i eritrociteve te reja dhe si rregull presim te rritet hemoglobina me 1 gr/dl ne jave. Nese te kane dhene dozen e duhur, nuk ka nevoje te merrni me hekur nga goja. Nese eshte anemi nga mungesa e hekurit nuk eshte e nevojshme te te benin dhe analizen e Palces se Kuqe te kockave. Treguesi me i mire i diagnozes eshte korrigjimi i anemise dhe i mungeses se hekurit nga mjekimi. Eko nuk ka ndonje rendesi. Nese gjen mungesen e hekurit kerkohen vetem humbjet e gjakut te dukshme ose te padukshme (tek femrat rolin kryesor e kane menstruacionet) dhe humbja me djerse (kryesisht tek sportistet).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Nentor 2019 në 13:17

Pershendetje doktor , deshta te di se cilat jan rekomandimet per nje te posalindur me anemi sideropenike.

Dërguar nga Edona, më 02 Nentor 2019 në 16:57

Pershendetje Edona, nese eshte konfirmuar diagnoza, vetem mjekimi me preparatin e duhur, dozen e duhur dhe kohen e duhur per korrigjimin e anemise dhe te vete mungeses se hekurit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Nentor 2019 në 16:57

Doktor faleminderit shume per pergjigjen, shume i sjellshem dhe i sakte! Po ju shkruaj serish ne vazhdim te pyetjes per vajzen qe mund te jete mbartese e talasemise minor si dhe une. ...Bashkeshorti i ka bere te gjitha analizat dhe vlerat jane normale! Nuk eshte mbartes i talasemise. Desha tju pyes doktor a eshte normale inversioni i formules leukocitare tek femijet pasi ka me shume leuokocite se sa netrofile? Keto ishin vlerat e analizes RBC 6.78 WBC 4.63 Hgb 9.4 Hct 28 Mcv 60.50 Mch 20.2 Mchc 35.5 Rdw 14.3 Piastrine 245 Ferritina 40 Creatinemia 0.31 LdH 286 FORMULA leucocitaria Granulociti Neutrofili 12.60 Linfociti 67.80 Monociti 9.4 Granulociti Eosinofili 3.2 Granulociti Basofili 1.00 VALORI ASSOLUTI Granulociti Neutrofili 0.86 Linfociti 4.59 Monociti 0.64 Granulociti Eosinofili 0.21 Granulociti Basofili 0.07 ..... ju falenderoj shume per cdo pergjigje dhe mbi te gjitha per aspektin njerezor e human qe tregoni ne cdo koment. Kemi nevoje per mjeke te tille!

Dërguar nga Linda, më 03 Nentor 2019 në 05:26

Pershendetje Linda, po tek femijet e porsalindur numeri i limfociteve eshte me i madh se i neutrofileve dhe gradualisht ky numer do rikthehet ne vlerat e te rriturve rreth moshes 6 vjec. Rendesia e bashkeshortit qe te mos te jete bartes i hemoglobinopative eshte per femiejt e tjere.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Nentor 2019 në 05:26

Pershendetje doktor , deshta te di se cilat jan rekomandimet per nje te posalindur me anemi sideropenike.

Dërguar nga Edona, më 03 Nentor 2019 në 10:26

Pershendetje Edona, une jam mjek hematolog per te rriturt. Kur femijet kane anemi nga mungesa e hekurit, trajtohen nga pediatri ose hematologu pediater. Parimi eshte njesoj, por preparatet jane te ndryshme, doza e femijes llogaritet sipas peshes.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Nentor 2019 në 10:26

Peshendetje doktor jam Adnani deshta nje puetje pasi tash jam me talasami minore. Tash e dy muaj me ka kapur depersion lexova se derisa te permisohet anemia nuk largohet depersioni u merzita shum dhe kam fillu te brengosem shum. Nje pergjigje ju lutem doktor

Dërguar nga Adnan , më 07 Nentor 2019 në 03:00

Pershendetje Adnani, Talasemia Minor nuk ka asnje lidhje me depresionin dhe as depresioni nuk ka asnje lidhje me Talasemi Minor. Ju keni lindur me Talasemia Minor dhe do te jeni gjithe jeten me Talasemia Minor. Pra do te shkoni tek specialisti i depresionit dhe do te marresh te gjitha mjekimet e nevojshme per te. Mos e ki mendjen fare tek Talasemia Minor.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Nentor 2019 në 03:00

Pershendetje. Vellai im vuan nga cirroza dhe ka filliar hemoragji gjak i paster nga jashteqitja. Mer vitamine K 100mg. Cfare mund te mare mjekim? Ndjek diete dhe pi duphalak. Faleminderit.

Dërguar nga Mira, më 26 Nentor 2019 në 05:45

Pershendetje Mira, per kete problem do te diskutoni me mjekun gastro-hepatolog, mjekun qe e ndjek per Cirrhozen e Melcise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Nentor 2019 në 05:45

Faleminderit per pergjigje. Por mjeku gastrohepatolok na thote qe nuk ka cfare mund te beje. Analizat i ka dale Hb 8 dhe ruazat e kuqe 2 800. Flm

Dërguar nga Mira, më 26 Nentor 2019 në 08:51

Pershendetje Mira, nese ka gjkrjedhje te dukshme, luftohet per te gjetur origjinen dhe minimumi realizohen gastroskopia dhe kolonoskopia. Nese gjendet nderhyhet per ta ndaluar. Aktualisht ka anemi mesatare.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Nentor 2019 në 08:51

Pershendetje doktor! Kam kohe me linfodula inguinale reaktive me permasa 1,3 dhe 1,5 cm. Nga analizat e bere ferritinen e kam te ulet ndersa sederimia 120. Hgb 12,5 Mpv 6,6 dhe P-LCR 7,2. Di mendoni doktor ,cfare tjeter duhet te bej?

Dërguar nga Alba, më 26 Nentor 2019 në 16:20

Pershendetje Alba, limfonodulat reaktive nuk kane lidhje me uljen e ferritinese. Nese keni ferritinemi te ulur, konsideroheni me mungese te hekurit dhe per 1.5-2 muaj duhet te merrni dozen mjekuese te hekurit per ta korrigjuar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Nentor 2019 në 16:20

Faleminderit per pergjigjen! Por doja dicka me shume me lindonodulat, cfare analize apo ekzaminimi duhet te bej , qe te arrihet ne nje konkluzion nga se vjen dhe cfare mjekimi duhet te marr.

Dërguar nga Alba, më 27 Nentor 2019 në 13:55

Pershendetje Alba, eshte e veshtire te shpjegohen te gjitha duke shkruar. Pacienti vizitohet, limfonodulat periferik vleresohen fillimisht me prekje, behet ekografia, rezonanca magnetike sigurisht dhe analiza te gjakut. Kur te dhenat jane per nje limfonodul patologjik do te behet biopsia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Nentor 2019 në 13:55

Pershendetje doktor deshta nje pyetje. Pasi jam talasami minore a ndikon kjo ne mardhenje intime bashkshortore qe te kem lodhje shum te trupit pas aktit... edhe pse psikologu me ka than se keni ankth stres .

Dërguar nga Adnan , më 01 Dhjetor 2019 në 12:28

Pershendetje Adnan, nuk ka asnej lidhje. Kujto gjithmone zidanin, Kampion i Botes, I Evropes, kalamaj plote.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Dhjetor 2019 në 12:28

Pershendetje doktor. Vellai ne spital kurohej me tranexamic acid 500mg/5ml ampula. Ka mjekim tableta si ky koagulant . Faleminderit

Dërguar nga Mira, më 04 Dhjetor 2019 në 02:06

Pershendetje Mira, ka tableta, por eshte e veshtire te gjendne ne Shqiperi. Permbajtja e amulave mund te merret nga goja.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Dhjetor 2019 në 02:06

Pershendetje Doktor si je aje mir. Deshta te pyes diqka ndoshta sjam bo i tepert me ty por je nje doktor i veqant dhe mundohesh ne maksimum ti ndihmojsh njerzve. Zoti te shperbleft.deshta te pyes pasi tash jam me talasami minore çdo muaj e kam kotrollen me hemoglobin dhe hemoglobina pom lun her e ulur her gritet 117. 120 . 130 135. Dhe po merzitna ndoshta mos po me ulet shum e po kam frik mos po bona per trafuzion me mar xhak. Edhe a mun depersioni dhe ankthi me ma ulur hemoglobinen se 3 muaj jam me depersion ankth nermal se depersoni ankthi po shkaktojke shum deme ne trupin dhe mendjen tone . Ju lutem nje pergjigje doktor se po brengosna shum

Dërguar nga Adnan , më 06 Dhjetor 2019 në 13:57

Pershendetje Adnan. Kemi diskutuar shume here. Keni nje problem qe e kane shume njerez qe e dine dhe nuk i kushtojne asnje rendesi dhe ka dhe shume njerez qe e kane dhe nuk e dine. Te pakten nje nga prinderit tuaj e ka, nje nga gjysherit tuaj e kane. Por ata nuk kane ankesa. Nese nuk ja ke transmetuar femijve tuaj, eshte nje problem qe nuk ka asnje rendesi. Nuk ka asnje lidhje me depresionin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Dhjetor 2019 në 13:57

Pershendetje Doktor si je aje mir. Deshta te pyes diqka ndoshta sjam bo i tepert me ty por je nje doktor i veqant dhe mundohesh ne maksimum ti ndihmojsh njerzve. Zoti te shperbleft.deshta te pyes pasi tash jam me talasami minore çdo muaj e kam kotrollen me hemoglobin dhe hemoglobina pom lun her e ulur her gritet 117. 120 . 130 135. Dhe po merzitna ndoshta mos po me ulet shum e po kam frik mos po bona per trafuzion me mar xhak. Edhe a mun depersioni dhe ankthi me ma ulur hemoglobinen se 3 muaj jam me depersion ankth nermal se depersoni ankthi po shkaktojke shum deme ne trupin dhe mendjen tone . Ju lutem nje pergjigje doktor se po brengosna shum

Dërguar nga Adnan , më 06 Dhjetor 2019 në 13:59

Pershendetje Adnan. Kemi diskutuar shume here. Keni nje problem qe e kane shume njerez qe e dine dhe nuk i kushtojne asnje rendesi dhe ka dhe shume njerez qe e kane dhe nuk e dine. Te pakten nje nga prinderit tuaj e ka, nje nga gjysherit tuaj e kane. Por ata nuk kane ankesa. Nese nuk ja ke transmetuar femijve tuaj, eshte nje problem qe nuk ka asnje rendesi.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Dhjetor 2019 në 13:59

Faleminderit doktor nga ti zoti te shperbleft. Po brengosna shum mos po me ulet shum hemoglobina po bona me mar xhak se me duhet te punoj te kujdesem per femiet ti ushqej. .

Dërguar nga Adnan , më 06 Dhjetor 2019 në 15:26

Pershendetje Adnan. Kemi diskutuar shume here. Keni nje problem qe e kane shume njerez qe e dine dhe nuk i kushtojne asnje rendesi dhe ka dhe shume njerez qe e kane dhe nuk e dine. Te pakten nje nga prinderit tuaj e ka, nje nga gjysherit tuaj e kane. Por ata nuk kane ankesa. Nese nuk ja ke transmetuar femijve tuaj, eshte nje problem qe nuk ka asnje rendesi.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Dhjetor 2019 në 15:26

Doktor e di qe nuk bona i tepert me ty faleminderit nga ti asht mesi i nates ora dy me ka kam nje merzi ni shtres se mos po me ulet hemoglobina shum edhe po bona per me mar xhak. po kam frik a mos ndodhe kjo tregom jekma kete breng doktor ju lutem.

Dërguar nga Adnan , më 06 Dhjetor 2019 në 19:25

Pershendetje Adnan. Kemi diskutuar shume here. Keni nje problem qe e kane shume njerez qe e dine dhe nuk i kushtojne asnje rendesi dhe ka dhe shume njerez qe e kane dhe nuk e dine. Te pakten nje nga prinderit tuaj e ka, nje nga gjysherit tuaj e kane. Por ata nuk kane ankesa. Nese nuk ja ke transmetuar femijve tuaj, eshte nje problem qe nuk ka asnje rendesi.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Dhjetor 2019 në 19:25

Faleminderit doktor. Keni shume durim qe lexoni problemet tona dhe na pergjigjeni. Vellai im vuan nga cirroza e cila jep probleme me qarkullimin e gjakut dhe jep gjakrrjedhje. Duam qe te parandalojme gjakrrjedhjen e cila eshte vetem gjate jashteqitjes megjithese mer mjekimet e nevojshme dphalak dhe perdor krem Hemopran si dhe diete ushqimore me fibra e perime qe te mos kaloje ne anemi te theksuar. Ju me shkruat qe tranexamic acid mund ta marre nga goja. Ta marre 2 here ne dite? Dhe sa dite lejohet te merret ne kushte shtepie kur ka pak hemoragji.? Hgb eshte 10.8 dhe Eritrocitet 3500. Edhe njehere faleminderit dhe suksese ne Misionin human dhe kaq te rendesishem per pacientet. Zoti ju bekofte familjarisht

Dërguar nga Mira, më 06 Dhjetor 2019 në 22:33

Pershendetje 2 ose 3 here ne dite, sic jua kane shpjeguar mjeket dhe marrjen nga goja te tabletave. Aktualisht ka anemi te lehte.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Dhjetor 2019 në 22:33

Doktor ju me shkruat qe ta mare ampulen nga goja dhe per kete po pyesja. Sa here ta mareFaleminderit

Dërguar nga Mira, më 07 Dhjetor 2019 në 06:15

Pershendetje Mira, ju kam shkruar me pare. 2 ose 3 here ne dite, sic jua kane shpjeguar mjeket dhe marrjen nga goja te tabletave. Aktualisht ka anemi te lehte.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Dhjetor 2019 në 06:15

Pershendetje doktor Sotiraq Lako! Jam 38 vjec dhe pasi kam bere analizat e gjakut ,kam pasur keto rezultate WBC 7.7 rbc 4.64 hgb 10.6 hct 35.1 mcv 75.6 mch 22.8 mchc 30.2 ferritin 18.74 vitamin b12 317.1 sideremi 370.8 me shqeteson shume vlera e larte e sideremise dhe doja te dija dicka rreth mjekimit.Me respect

Dërguar nga Orsjola, më 09 Dhjetor 2019 në 13:26

Pershendetje Orsjola, ju aktualisht keni Anemia Hipokrome Mikrocitare, Grada 1 (lehte) me Ferritinemia e ulur, probabilisht nga mungesa e hekurit (Ferritinemia < 20 ng/ml). Ju do te mjekoheni me preparate te hekurit per te pakten 3 muaj. Sideremine pak e perdorim ne praktike, ka shume gabime ne berje dhe ndikohet nga ushqimi, medikamentet, suplementet qe permbajne hekur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Dhjetor 2019 në 13:26

Pershendetje doktor , bera analizen e plote te gjakut dhe me Kan dal keto vlera PLT 208 ,PCT 0.29,MPV 13.8 PDW20.5 P-LCR 56.5 % . Keto 3 Te fundit jan me te larta se normalja . Eshte per tu shqetesuar ? Ju falemiderit!

Dërguar nga Denisa , më 10 Dhjetor 2019 në 14:34

Pershendetje Denisa, analiza juaj e gjakut periferik eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 14:34

Pershendetje doktor , bera analizen e plote te gjakut dhe me Kan dal keto vlera PLT 208 ,PCT 0.29,MPV 13.8 PDW20.5 P-LCR 56.5 % . Keto 3 Te fundit jan me te larta se normalja . Eshte per tu shqetesuar ? Ju falemiderit!

Dërguar nga Denisa , më 10 Dhjetor 2019 në 14:47

Pershendetje Denisa, analiza juaj e gjakut periferik eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 14:47

Pershendetje doktor , bera analizen e plote te gjakut dhe me Kan dal keto vlera PLT 208 ,PCT 0.29,MPV 13.8 PDW20.5 P-LCR 56.5 % . Keto 3 Te fundit jan me te larta se normalja . Eshte per tu shqetesuar ? Ju falemiderit!

Dërguar nga Denisa , më 10 Dhjetor 2019 në 15:19

Pershendetje Denisa, analiza juaj e gjakut periferik eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 15:19

Dr Sotiraqi ju falenderoj shume per pergjigjen,Dje mora dhe pergjigjen e elektroforezes, (Duke qene se vendlindja ime eshte ne zonen e Beratit) dhe rezultatet ishin HB A 97.7 , hb a2 2.3 A tregojne keto rezultate nje anemi te lindur?? Se dyti ne lidhje me mjekimin me hekur , Para se te beja analizen e sideremise dhe ferritines kisha 5 dite qe mjekohesha me hekur oviron 2 kapsula ne dite , pasi pame sideremin vendosem te marrim 1 kapsule ne dite , A eshte ok mjekimi me 1 kapsule ne dite dhe a duhet te marre dhe vitamin C si suplement? Faleminderit shume dhe ju pergezoj per profesionalizim tuaj si mjek , Pershtypjet me te mire per punen tuaj :)

Dërguar nga Orsjola, më 11 Dhjetor 2019 në 02:43

Pershendetje Orsjola, mjekimi me Oviron eshte 3 x 1 kapsula/dite (1 kapsul konsiderohet suplement). Qellimi i mjekimit nuk eshte rregullimi i sideremise, por i hemoglobines ne fillim (Hb 12 gr/dl e siper) dhe i ferritinemia (minimumi tek femrat 20 ng/ml dhe vlera optimale rreth 60 ng/ml). Elektroforeza e Hb eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 02:43

Dr Sotiraqi ju falenderoj shume per pergjigjen,Dje mora dhe pergjigjen e elektroforezes, (Duke qene se vendlindja ime eshte ne zonen e Beratit) dhe rezultatet ishin HB A 97.7 , hb a2 2.3 A tregojne keto rezultate nje anemi te lindur?? Se dyti ne lidhje me mjekimin me hekur , Para se te beja analizen e sideremise dhe ferritines kisha 5 dite qe mjekohesha me hekur oviron 2 kapsula ne dite , pasi pame sideremin vendosem te marrim 1 kapsule ne dite , A eshte ok mjekimi me 1 kapsule ne dite dhe a duhet te marre dhe vitamin C si suplement? Faleminderit shume dhe ju pergezoj per profesionalizim tuaj si mjek , Pershtypjet me te mire per punen tuaj :)

Dërguar nga Orsjola, më 11 Dhjetor 2019 në 02:55

Pershendetje Orsjola, mjekimi me Oviron eshte 3 x 1 kapsula/dite (1 kapsul konsiderohet suplement). Qellimi i mjekimit nuk eshte rregullimi i sideremise, por i hemoglobines ne fillim (Hb 12 gr/dl e siper) dhe i ferritinemia (minimumi tek femrat 20 ng/ml dhe vlera optimale rreth 60 ng/ml). Elektroforeza e Hb eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 02:55

Dr Sotiraqi ju falenderoj shume per pergjigjen,Dje mora dhe pergjigjen e elektroforezes, (Duke qene se vendlindja ime eshte ne zonen e Beratit) dhe rezultatet ishin HB A 97.7 , hb a2 2.3 A tregojne keto rezultate nje anemi te lindur?? Se dyti ne lidhje me mjekimin me hekur , Para se te beja analizen e sideremise dhe ferritines kisha 5 dite qe mjekohesha me hekur oviron 2 kapsula ne dite , pasi pame sideremin vendosem te marrim 1 kapsule ne dite , A eshte ok mjekimi me 1 kapsule ne dite dhe a duhet te marre dhe vitamin C si suplement? Faleminderit shume dhe ju pergezoj per profesionalizim tuaj si mjek , Pershtypjet me te mire per punen tuaj :)

Dërguar nga Orsjola, më 11 Dhjetor 2019 në 03:23

Pershendetje Orsjola, mjekimi me Oviron eshte 3 x 1 kapsula/dite (1 kapsul konsiderohet suplement). Qellimi i mjekimit nuk eshte rregullimi i sideremise, por i hemoglobines ne fillim (Hb 12 gr/dl e siper) dhe i ferritinemia (minimumi tek femrat 20 ng/ml dhe vlera optimale rreth 60 ng/ml). Elektroforeza e Hb eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 03:23

Pershendetje doktor Uroj te jeni mire .Jam Denisa ,20 vjec . Kam kryer nje analize gjak komplet dhe me ka dal vlerat e MPV 13.8,pdw 20.5 dhe P-LCR 56.5 % ndersa PLT 208 . A eshte dicka per tu shqetesuar? Rezultatet e tjera kan dal brenda normales. Ju falemiderit !

Dërguar nga Denisa, më 11 Dhjetor 2019 në 04:23

Pershendetje Denisa, analiza juaj e gjakut periferik eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 04:23

Pershendetje doktor Uroj te jeni mire .Jam Denisa ,20 vjec . Kam kryer nje analize gjak komplet dhe me ka dal vlerat e MPV 13.8,pdw 20.5 dhe P-LCR 56.5 % ndersa PLT 208 . A eshte dicka per tu shqetesuar? Rezultatet e tjera kan dal brenda normales. Ju falemiderit !

Dërguar nga Denisa, më 11 Dhjetor 2019 në 04:26

Pershendetje Denisa, analiza juaj e gjakut periferik eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 04:26

Pershendetje Denisa, analiza juaj e gjakut periferik eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2019 në 04:26

Pershendetje Doktor, uroj te jeni mire. Jam Kostandina 65 vjec, djabetike e tipi 2 ,mjekohem me kokra. Kam bere disa analiza dhe disa nga treguset kan luhatje nga vlerat normale .Vrelat jane si me posht: WBC - 7.85 RBC - 4.73 HKT - 37.6 HGB - 12.5 MCV - 79.5 MCH - 26.4 MCHC - 33.2 PLT - 245 ESR - 21 Ju lutem mund ta vlersoni gjendjen time nese kam nevoje per mjekim apo jo . Ju Faleminderit !

Dërguar nga kostandina , më 13 Dhjetor 2019 në 10:21

Pershendetje Kosntadian, aktualisht te gjitha parametrat jane brenda vlerave normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Dhjetor 2019 në 10:21

Pershendetje doktor.Une jam 25 vjec dhe kam kohe qe jam anemike.Ferritina 3.74 ng/mL Eritrosedimentacioni 9mm/ora.Per momentin po pi tothema 1 ampul ne dite dhe heferol nje koker ne dite.Cfare me sugjeroni?

Dërguar nga Armina Berberi, më 13 Dhjetor 2019 në 15:30

Pershendetje Armina, doza mjekuese eshte 180-200 mg hekur elementar ne dite, pra do te marresh 2 kapsula Heferoli dhe nuk eshte e nevojshme Tothema. Nese ke vetem ferritinemine e ulet, per te pakten 2 muaj rresht.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Dhjetor 2019 në 15:30

Peshendetje doktor deshta te pyes. Jam me talasami minore a mun dodh qe hekuri me rah posht ose me ra hemoglobina posht shum.

Dërguar nga Admir, më 18 Dhjetor 2019 në 02:48

Pershendetje Admir, ju kam shkruar dhe me pare. Talasemia Minor, eshte nje anemi e lehte, e lindur dhe nuk ndryshon asnjehere (pra nuk rritet ose ulet hemoglobina). Nuk ka nevoje per asnje mjekim se nuk i pergjigjet asnje mjekimi. Nese ka ndryshime ne vleren e hemoglobines, jane shtuar elemente te tjera, per te cilat duhet te drejtohesh tek hematologu per ti vleresuar dhe trajtuar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Dhjetor 2019 në 02:48

Peshendetje doktor deshta te pyes. Jam me talasami minore a mun dodh qe hekuri me rah posht ose me ra hemoglobina posht shum.

Dërguar nga Admir, më 18 Dhjetor 2019 në 02:48

Pershendetje Admir, ju kam shkruar dhe me pare. Talasemia Minor, eshte nje anemi e lehte, e lindur dhe nuk ndryshon asnjehere (pra nuk rritet ose ulet hemoglobina). Nuk ka nevoje per asnje mjekim se nuk i pergjigjet asnje mjekimi. Nese ka ndryshime ne vleren e hemoglobines, jane shtuar elemente te tjera, per te cilat duhet te drejtohesh tek hematologu per ti vleresuar dhe trajtuar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Dhjetor 2019 në 02:48

pershendetje doktor i nderuar! kam nje hall shume te madh.Kam disa kohe qe djesitem nen sqetulla me nje ere shume te pakendshme. jam duhanxhi, kafe e alkool nuk pi. cfare me sugjeroni te ndermar per sherim apo cfare analizas duhet bere nese mund te me ndihmonit do ju isha shume fakemnderues. jam 50 vjec jetoj ne MAQEDONI.

Dërguar nga besnik, më 24 Dhjetor 2019 në 16:39

Pershendetje Besnik, ky eshte nje problem qe duhet ta diskutoni me mjekun dermatolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Dhjetor 2019 në 16:39

Pershendetje doktor . Doja te te pyesja lidhur me nje problem . para dy muajsh djali me doli me ferritine 19.21 he pasi u konsutova me ju i perdora ironorm per 2 muaj rresht 3 here nga nje kapsule dhe tani qei bera ferritinen i doli 65.1 Nuk edi duhet ti perdor me mjekim ? I bera edhe nj gjak komplet dhe vlerat qe i dolen pak ndryshe nga normalja po t shkruaj dhe me thoni sese eshte problem dhe cfare duhet te bej.? RBC 6.27 , MCV 67.5 , MCH23.2 , RDW - CV 14.8 , PTC 0.313 % . Vlerat e tjera i brenda para metrave . HGB 14.6 . Duhet te theksoj dicka mosha 16 vjec . peshon rreth 75 kg . Eshte me anemi te lindur minore . Kjo nga elektroforeza qe i kam bere .Ju lutem me thoni si jane analizat dhe a ka me nwvoje per hekur ? Shume faleminderit !

Dërguar nga Anila , më 28 Dhjetor 2019 në 05:51

Pershendetje Anila, aktualisht vlera eshte e mire. Mund ta ndaloje mjekimin dhe pas 6 muaj rikontrollohet ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Dhjetor 2019 në 05:51

Pershendeje Doktor. Pas shum analizave dhe peripecive neper Doktora nga nje analiz e mioelogrames se babit 75 vjec I dolen qeliza plazmatike 24%. Dhe na than qe gjendja eshte alarmante si duhet te vepreojm, falemInderit nese na orienton cfare mund te bejme urgjentisht..

Dërguar nga Arben, më 29 Dhjetor 2019 në 16:35

Pershendetje Arbeni, diskutuam per rastin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Dhjetor 2019 në 16:35

Pershendetje dr jam 23 vjece, nga nje analiz e ber aslo me ka dal 173 . Cfar me sygeron ?

Dërguar nga Entela, më 30 Dhjetor 2019 në 13:27

Pershendetje Entela, eshte nje analize qe do ta diskutoni me mjekun ORL.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Dhjetor 2019 në 13:27

Përshendetje doktor faleminderit per pergjigje. Deshta edhe nje pyetje se une jetoj ne shtetin kanadas alberto edhe jam me ankth dhe depersion a ndikjon keto ne uljen e hemoglobines. Faleminderit.

Dërguar nga Admir, më 04 Janar 2020 në 02:50

Pershendetje Admir, ulja e hemoglobines nuk shkakton depresion dhe as depresioni nuk shkakton uljen e hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Janar 2020 në 02:50

Doktor pershendetje! Ka dy muaj qe po trajtohem per anemi pasi kisha Hb 10.8 ferritine 20 dhe leukocite 6600 . Pas dy muajsh bera serisht analizat per te pare permiresimin dhe rezultoi Hb 11.4 ndersa leukocite 7500 Po me shqeteson rritja e leukociteve per cfare mund te ket ndodhur pasi doktoresha me tha nuk eshte asgje shqetesuese Ka dy jave qe kisha dhimbje kycesh dhe muskujsh pas dy javesh me kaloi tani mu rikthye sersht gjithashtu kam dhe pak infeksion vaginal Theksoj se jam 22 vjeq A eshte problematike kjo rritje apo jo Formula leukocitare ishte brenda normave vetem monocitet i kisha ne kufirin maksimal Cfare me rekomandoni per keto shqetesime doktor? Faleminderit

Dërguar nga Era, më 10 Janar 2020 në 07:51

Pershendetje Era, leukocitet 7,500 mm3 jane normale (4,000 - 10,800 mm3). Ju shqetesohuni qe nuk eshte korrigjuar anemia, probabilisht nuk keni marre mjekimin e duhur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Janar 2020 në 07:51

Prsh doktor,motra ime e ka femijen 2 muajsh eshte diagnostikuar me sferocitoze.Te dy prinderit pasi beren analizat dolen negativ per sfero citoze,si ka mundesi qe femija vuan nese kjo eshte semundje e trasheguar???dhe desha te dija a ka permiresim ne vitet ne vazhdim dhe si mund te behet trajtimi i femijes

Dërguar nga fabiola, më 10 Janar 2020 në 12:19

Pershendetje Fabiola, Sferocitoza Hereditare eshte nje semundje e trasheguar, me shfaqje klinike dhe laboratorike te shkalleve te ndryshme. Nese diagnostikimi eshte bere ne Shqiperi, sigurisht qe nuk ka qene diagnostikim gjenetik, por thejsht duke u mbeshtetur ne analiza fenotipike sic jane analizat e gjakut, testi i rezistences globulare, qe jane analiza me subjektivitet te rendesishem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Janar 2020 në 12:19

Pershendetje doktor.Djali im gati dy muajsh u diagnostikua me Sferocitoza hereditary ketu ne Angli pasi qe ne lindje pati verdhez dhe i zgjati per shume kohe.kur e solla per te ber nje analiz gjaku hemoglobina ishte ulur ne nivelin 50...pas analizave u tha qe eshte me sferocitoze.une dhe burri im nuk ishim te prekur nga kjo semundje.doktoret ketu me thon qe mund jete i pari qe e ka kete semundje.beri nje trasfuzion gjaku dhe nga 50 hemoglobina i shkoi 80..pas nje jave kthehem ne spital dhe analiza tregoi qe eshte ulur prap hemoglobina ne 60.sot beri nje tjeter trasfuzion gjaku.Ne ekon qe beri rezultoi shpretka e zmadhuar lehtesisht.doja te dija nese keni trajtuar ndonje rast tjter si ky i djalit tim?cfare me sygjeroni jam e deshperuar kur e shof qe shpohet me gjilpera.si ka mundesi qe ju ul kaq shpejt hemoglobina dhe a do i duhet te bej gjithmon kaq shpesh trasfuzione???dhe nese lind femij te tjer a jan te rrezikuar ata nga kjo semundje?me ndihmoni me nje opinion ju lutem se jam shum larg shqiperise.per momentin po i jap dhe acid folik 5,8 ml ne dite.a rrezikohet jeta e bebit tim nga kjo semundje?

Dërguar nga Jona, më 10 Janar 2020 në 21:05

Pershendetje Jona, diagnozen e kane konfirmuar me analiza gjenetike ? Dhe ju keni bere analiza gjenetike. Nese jane konfirmuar te gjitha me analiza gjenetike, mund te jete rasti i mutacionit gjenetik de novo, pra ndodhje vetem tek femija. Fakti qe bie hemoglobina tregon se shpretka shkaterron me shume sec duhet, eritrocite. Por nuk eshte faji i shpretkes, por i defekteve te membranes se eritrociteve. Kur nevojat per hemotransfuzion jane te shpeshta, heja e shpretkes eshte opsioni me i mire. Nuk ndikon ne ndryshimet gjenetike, por hiqet vendi ku shkaterrohen eritrocitet. Deri ne moshen 5-6 vjec nuk indikohet heqja e shpretkes, per shkak te rrezikut te rritur per infeksione. Acidi Folik eshte ndihmes. Mjeket qe ndjekin kete moshe jane mjeket hematolog pediater dhe une jam per te rriturit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Janar 2020 në 21:05

Përshëndetje Doktor. Kam bere analizat e gjakut përveç vlerave te tjera besoj normale...me,ra ne sy Eozinofilet 10%. Ne pritje te nje përgjigje...falemnderit

Dërguar nga Radola, më 26 Janar 2020 në 16:22

Pershendetje Radola, po jane lehtesisht te rritura. Fillisht vleresohen parazitozat dhe alergjite e mundshme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Janar 2020 në 16:22

Pershendetje dr Sotiraqi, Pas nje muaji trajtim me oviron 3 x 1 kapsula/dite , bera analizat dhe me dolen keto rezultate, hb 13.2 rbc 4840000 sedimenti 15, wbc 7400 , ferritina 27.07 dhe sideremia 106.Pas ketyre rezultateve duhet te vazhdoj mjekimin me hekur , nese po sa kapsula ne dite duhet te marr? Ju falenderoj paraprakisht . Orsjola

Dërguar nga Orsjola, më 28 Janar 2020 në 02:03

Pershendetje Orsola, ferritinemai duhet afer 60 ng/ml. E vazhdoni dhe nej muaj mjekimin aktual.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Janar 2020 në 02:03

Doktor pershendetje Doja te beja nje pyetje qe ndoshta del dhe nga tema. Kam bere vitamine D pasi kisha dhimbje ne muskuj dhe kocka( kyce) dhe me rezultoi 16.23 ng/ml. Te gjitha analizat e tjera perfshire gjak komplet analiza biokimike dhe faktor remautoid ishin brenda normave. A mund te jap kjo vlere e vitamines D keto simptoma qe kam une apo duhet kerkuar diku tjeer? Faleminderit

Dërguar nga Ana, më 28 Janar 2020 në 18:20

Pershendetje Ana, mundet dhe per kete diskutohet me Endokrinologun ose Reumatologun.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Janar 2020 në 18:20

Pershendetje doktor ! Kam bashkeshortin dhe ka disa shqetesime si dhimbje koke , marrje mendsh , aritmi dhe marrje fryme me raste . Tensioni i shkon nga 11 me 7 deri ne 13 me 8 . Beri disa analiza dhe rezultatet jane si me pshte vijon : wbc 5.6 , RBC 5.58 , HGB11.1 , HTC 37.2 , PLT 324 , PCT 295 , MCV 67, MCH 19.9 , MCHC 29.8 , RDW 12.0 , MPV 9.1 , PDW 16.1 , sedimenti 6 . Ferritina 47.4 . Glicemi 85 Ne analizen e urines vetem baktere i dolen disa . Vlerat e tjera jane normale . Para 8 viteve eshte bere operacin nga varicet i ka hequr . Eshte me anemi te lindur minore .Kaloi nje ftohje dhe gjate kohes qe ishte me gjilpera davikson kishte edge tension deri ne 18 . Prblemi i tij eshte se ka dhimbje koke here pas here dhe marrje mendsh nderkohe qe tensioni nuk i shkon me shume se 13 . Mosha 55 vjec dhe pesha 78 kg . Nuk edi si jane parametrat e analizave dhe cfare mund te bej ?Falemi derit .

Dërguar nga Nila, më 29 Janar 2020 në 07:26

Pershendetje Nila, analizat e gjakut konfirmojne vetem Talasemia Minor dhe nuk justifikojne asnje ankese.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Janar 2020 në 07:26

Pershendetje Doktor,kam bere analizat hormonale dhe vlerat jane keto: T4 118.8 dhe TSH 6.53 deshiroj te di se a eshte vlera e TSH-s shume e larte, falemnderit.

Dërguar nga Jehona, më 29 Janar 2020 në 12:50

Pershendetje Jehona, do te diskutoni me mjekun Endokrinolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Janar 2020 në 12:50

Pershendetje doktor kam bere analizat dhe me kane dal keto rezultate: WBC-7.8 RBC-4.57 HGB-14.1 HCT-0.415 MCV-90.9 MHC-30.9 MCHC-33.9 RDW SD-41.8 RDW CV-0.108 PLT-255 MDV-9.8 PDW-16.3 PCT-2.50 ferritina 20.3 A kam nevoj per mjekim?

Dërguar nga Ornela, më 02 Shkurt 2020 në 11:03

Pershendetje Ornela, gjaku komplet eshte normal, teorikisht dhe ferritinemia, por vlera optimale per femrat eshte rreth 60 ng/ml. Per 2 muaj do te jepja mjekim me hekur me doze mjekuese.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Shkurt 2020 në 11:03

Pershendetje doktor kam bere analizat dhe me kane dal keto rezultate: WBC-7.8 RBC-4.57 HGB-14.1 HCT-0.415 MCV-90.9 MHC-30.9 MCHC-33.9 RDW SD-41.8 RDW CV-0.108 PLT-255 MDV-9.8 PDW-16.3 PCT-2.50 ferritina 20.3 A kam nevoj per mjekim?

Dërguar nga Ornela, më 02 Shkurt 2020 në 13:03

Pershendetje Ornela, gjaku komplet eshte normal, teorikisht dhe ferritinemia, por vlera optimale per femrat eshte rreth 60 ng/ml. Per 2 muaj do te jepja mjekim me hekur me doze mjekuese.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Shkurt 2020 në 13:03

Pershendetje doktor Km bere ne fund te tetorit terapi marziale duke qene se kisha depozitat e hekurit zero, ne nentor kisha depoztitat 800 pasi dola nga spitali dhe merrja dhe niferex 100 mg e shkeputa disa kohe dhe e rinisa serisht ne kete moment e kam ferritinen 155 por kam dhimbje te tmerrshme kycesh u be nje jave gjithashtu ndjej sikur me ther palca e kockave. A duhet te shqetesohe ?

Dërguar nga Albina, më 05 Shkurt 2020 në 16:52

Pershendetje Albina, aktualisht keni nje vlere normale te ferritinemia. Nuk ka lidhje me ankesat tuaja.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Shkurt 2020 në 16:52

Pershendetje doktor Km bere ne fund te tetorit terapi marziale duke qene se kisha depozitat e hekurit zero, ne nentor kisha depoztitat 800 pasi dola nga spitali dhe merrja dhe niferex 100 mg e shkeputa disa kohe dhe e rinisa serisht ne kete moment e kam ferritinen 155 por kam dhimbje te tmerrshme kycesh u be nje jave gjithashtu ndjej sikur me ther palca e kockave. A duhet te shqetesohe ?

Dërguar nga Albina, më 05 Shkurt 2020 në 17:23

Pershendetje Albina, aktualisht keni nje vlere normale te ferritinemia. Nuk ka lidhje me ankesat tuaja.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Shkurt 2020 në 17:23

Pershendetje doktor Km bere ne fund te tetorit terapi marziale duke qene se kisha depozitat e hekurit zero, ne nentor kisha depoztitat 800 pasi dola nga spitali dhe merrja dhe niferex 100 mg e shkeputa disa kohe dhe e rinisa serisht ne kete moment e kam ferritinen 155 por kam dhimbje te tmerrshme kycesh u be nje jave gjithashtu ndjej sikur me ther palca e kockave. A duhet te shqetesohe ?

Dërguar nga Albina, më 05 Shkurt 2020 në 23:56

Pershendetje Albina, aktualisht keni nje vlere normale te ferritinemia. Nuk ka lidhje me ankesat tuaja.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Shkurt 2020 në 23:56

Pershendetje doktor. Analizat e vajzes 2 vjece te gjakut jane LYM 5.7 , LYM% 64.6 , GRA% 31.7 , HGB 9.5 , HCT 32.5 MCV 54.7 , MCH 16.0 , MCHC 29.2 , RDW 17.6, te tjerat jane brenda normave. Kalium 9.89 nga 8.6-10.3 , ferritine 138.0 nga 7-150 per femra dhe sideremi(iron) 27.6 nga 50-170 per femra. A eshte anemike vajza? Jam nga vlora,nuk jam mbartese e talasemise,por nuk e di per bashkeshortin. Faleminderit per pergjigjen tuaj !

Dërguar nga Simela, më 22 Shkurt 2020 në 07:16

Pershendetje Simela, vajza probabilisht me Talasemia Minor. Kur te behet 4 vjec ja beni elektroforezen e Hemoglobines. Aktualisht ta beje bashkeshorti juaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Shkurt 2020 në 07:16

Pershendetje dr.Lako,kerkoj ndjese per shqetesimin. Po iu shkruaj per kusheriren time e cila eshte 15 vjece dhe i kane dal keto vlera te analizave. RBC 6.28..Hct 39..MCH 19...MCHC 30....RDW 33...PCT 0.37...bilirubin totale 1.37..HBA 94.9..HBA2 5.1...sideremi 72..ferritina 60. Cfare mund te me thoni? Apo eshte thjesht bartese e talasemise dhe ska nevoje per ndonje mjekim? Sh

Dërguar nga Ana, më 25 Shkurt 2020 në 13:47

Pershendetje Ana, po kusherira juaj eshte bartese e Talasemise. Ferritinemia eshte normale. Nuk ka nevoje per mjekim.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Shkurt 2020 në 13:47

Ka dal edhe pozitive per antigenin e helikobakter ne fece. A dyhet te fillon mjekimin?

Dërguar nga Ana, më 25 Shkurt 2020 në 14:31

Per kete problem do te diskutoni me mjekun gastro-enterolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Shkurt 2020 në 14:31

Pershendetje doktor!Ju kam shkruar edhe here tjeter per babane tim I cili eshte diagnostikuar me Mielodisplazi.Gjendja shendetesore e tij eshte e mire por pasi kaloi gripin per shkak te uljes se rruazave te bardha 2200 u be goja plage.a mund te perdore ndonje vitamine per imunitetin?Zakonisht merr B6 she acid folic.ju lutem cfare me rekomandoni?

Dërguar nga Leda, më 27 Shkurt 2020 në 09:30

Pershendetje Leda, mund ti perdori.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Shkurt 2020 në 09:30

Pershendetie,kur biliburina ne gjak esht e larte si vepeohet ,dhe kush esht mjeku specialist

Dërguar nga Ani, më 29 Shkurt 2020 në 09:27

Pershendetje Ani, ka 3 faza: 1) shkaterrimi me shume sec duhet i eritrociteve - ketu vepron hematologu 2) moseleminimi sic duhet nga melcia - ketu vepron hepatologu 3) pengesa ne zbrazjen e temthit - ketu vepron hepatologu dhe kirurgu.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 01 Mars 2020 në 09:27

Pershendetje doktor!Djali im 16 vjec beri analizat e gjakut komplet sepse ia kerkuan per tu regjistruar ne plaster.Hbc 9.11 Rbc 5.38%; Hgb 16.4%;Hct 44.5%; Mcv 82.7%;Much 30.5%; Mchc 36.9%; %Plt 237%;Neut68.4%;Lymph 23.4%;Mono 6.6%;Eo 1.4%;Baso 0.2%; Ju lutem a mund te me thoni ne Ka ndonje problem?faleminderit!

Dërguar nga Leda, më 03 Mars 2020 në 09:37

Pershendetje Leda, nese Hgb eshte 16.4 gr/dl, analiza eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Mars 2020 në 09:37

Përshëndetje. Kam babin 70 vjeç i sëmurë me Leuçemi kronike LLC. Para një viti kur mori vesh për sëmundjen i kishte rruazat e bardha në vlerën 23. Tani pas një viti ka këto vlera te analizat. WBC 69.2 MCV 94 RBC 4.17 MCH 32.0 pg HGB 13.3 MCHC 33.9 HCT 39.4 % RDW 14.0 % PLT 207 MPV 8.8 PCT 181 % PDW 16.6 % WBC FLAGS: M2 G1 G3 LYM 84.8 H % LYM 58.6 H MON 6.2 % MON 4.2 H GRA 9 L % GRA 6.4 Para tre javësh babi kaloi grip dhe u mjekua. Doja tju pyesja doktor, a është shqetësuese kjo ecuri e rritjes se leukociteve? Nga eksperienca juaj sa mund të rrijë në stadin A dhe të bëjë një jetë normale? Si përparon kjo sëmundje?

Dërguar nga Eda Domi, më 05 Mars 2020 në 05:44

Pershendetje Eda, problemi eshte i veshtire per tu sqaruar ketu. Mund te ripreseritet dhe njehere analiza, perfshire dhe LDH. Qendrimi ne kete stad ose jo nuk parashikohet, monitorohet. Dhe nese vendoset per mjekim, aktualisht ne Shqiperi ka mjekime shume te mira per kete semundje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Mars 2020 në 05:44

Pershendetje!Kam djalin 16 vjec dhe beri analizat e gjakut sepse ja kerkuan per te vazhduar palester.Doja the dija mendimin tuaj ju lutem.Wbc 9.11;Rbc 5.38 ;Hgb 16.4; Hct 44.5; Mcv 82.7;Mch 32.5; Mchc 36.9; Plt 237; Pct 0.26 ; Rdw-Sd 37.2; Rdw.cv 12.4;Pct 0.26;Neut 68.4%; Lymph 23.4%;Mono 6.6%;Eo 1.4%;Baso 0.2%; Ju lutem pres nje pergjigje nga ju sepse ndonjehere ka married mendsh.Faleminderit!

Dërguar nga Leda, më 05 Mars 2020 në 06:53

Pershendetje Leda, analize normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Mars 2020 në 06:53

Pershendetje doktor!Faleminderit qe me jeni pergjigjur gjithmone per cdo pikepyetje qe kam patur rreth semundjes (Mielodisplazia) se babait tim.ka 4 vjet i diagnostikur.A rrezikohen pacientet me kete semundje nga Corona Virus?Babi eshte 70 vjec dhe eshte ne gjendje te mire shendetesore.Nga analizat e fundit te gjakut WBC-2.29: RBC-3.48;HGB-12.2.Te gjitha te tjerat ishin brenda normave.jam e shqetesuar dhe pres nje pergjigje nga ju.Faleminderit dhe respekte!

Dërguar nga Ledi, më 19 Mars 2020 në 11:39

Pershendetje Ledi, sigurisht qe rrezikon. Por une mendoj se ne e kemi kaluar kete viroze qe nje muaj me pare.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Mars 2020 në 11:39

Doktor pershendetej doja tju pyesja un qe jam dificit i g6pd jemi me ne rezik covid19 ju flm

Dërguar nga Kevin, më 23 Mars 2020 në 07:13

Pershendetje Kevin, ju keni nje deficit te lehte te G6PDH. Si rregull nuk do te keni probleme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Mars 2020 në 07:13

Ju falenderoj doktor për çdo përgjigje tuajën. Ju ndjek vazhdimisht dhe në FB. Në këtë situatë që po kalojmë, me gjithë ato gjëra që po dëgjojmë doja tju pyesja për babin tim 70 vjec që është në stadin A me leuçemi kronike. Ai nuk del fare, vetëm vëllai im bën dalje shumë të rralla për të bërë blerjet e nevojshme. Ngaqë kam dëgjuar që mund të preken rreth 70% e popullsisë, disa pa simptoma sa rrezikon babi im në kushtet e një kujdesi maksimal, pasi them që për të do ishte fatale. Ju falenderoj paraprakisht.

Dërguar nga Eda Domi, më 27 Mars 2020 në 18:55

Pershendetje Eda, babai juaj eshte me LLC. Per moshen dhe semundjen sigurisht zbatimi i te gjitha masave eshte domosdoshmeri. Asnje nuk e di, mundet nje prej jush ta kete, te mos kete simptoma, por eshte shperhapes i virusit. Ka shume gjera qe nuk dihen. Kur semundja eshte jo me aktivitet te shtuar, si rasti i babait tuaj (Stadi A sipas Binet) dhe sigurisht qe nuk merr mjekim ne kete stad, mundesite jane me te vogla se nje pacient me stad me te larte dhe me mjekim.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Mars 2020 në 18:55

Përshëndetje dok, dje i kam bërë analizat djalit, 30 vjeç. Ka një temp 37.4. Është me ankth se ka covid19.Pi duhan dhe alkool.I bëra edhe analizat, RBC 5.52, RDW 51.6, PDW 8.5, MPV 7.1 Ju lutem mund të më sqaroni për këto vlera. Ju falenderoj, qofshi mirë me shëndet.

Dërguar nga Besa Dhrami, më 07 Prill 2020 në 02:45

Pershendetje Besa, keto parametra jane normale. Covid-19, me shpesh jep ulje te WBC, ulje te limfociteve, rritje e LDH, rritje e D-dimer, rritje e ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Prill 2020 në 02:45

Doktor pershendetje Ju falenderoj qe gjeni kohe per tu pergjigjur. Ka pothuajse 4 muaj qe kam dhimbje kycesh dhe kockash( si dhimbje djegese apo shpuese) sikur kam dhimbje dhe kur i prek me dore ne muskuj. Para dy muajsh kam bere nje ser analizash qe me rekomandoi doktoresha: Faktori reumatoid, analiza per funksionin e organeve( veshka melci diabet) kalcium, vitamin D, PCR, gjak komplet, ferritine, eko tiroide. Hb ishte 11,4 ndersa ferritina 20 te tjerat ishin brenda normave cdo gje. Cili mund te jete shkaku i ketyre dhimbjeve dhe a eshte e nevojshme per te bere dhe ndonje analize me specifike? A mund te jete nga ankthi dhe stresi pasi disa muaj me pare jam diagnostikuar me ankth( kisha dhimbje krahu dhe Therje ne anen e zemres, bera dhe eko per zemer) Faleminderit

Dërguar nga Dona, më 07 Prill 2020 në 13:06

Pershendetje Dona, ju keni anemi te lehte, probabilisht nga mungesa e hekurit. Qe duhet te mjekohen. Mungesa e hekurit jep dobesi, lodhje, mpirje te anesive. Persa i perket ankthit mundet, duhet ta diskutoni me mjekun psikiater.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Prill 2020 në 13:06

Doktor pershendetje Ju falenderoj qe gjeni kohe per tu pergjigjur. Ka pothuajse 4 muaj qe kam dhimbje kycesh dhe kockash( si dhimbje djegese apo shpuese) sikur kam dhimbje dhe kur i prek me dore ne muskuj, ndonjeher kam dhe dhimbje therese ne shtyllen kurrizore sikur me ndal frymen. Para dy muajsh kam bere nje ser analizash qe me rekomandoi doktoresha: Faktori reumatoid, analiza per funksionin e organeve( veshka melci diabet) kalcium, vitamin D, PCR, gjak komplet, ferritine, eko tiroide. Hb ishte 11,4 ndersa ferritina 20 te tjerat ishin brenda normave cdo gje. Cili mund te jete shkaku i ketyre dhimbjeve dhe a eshte e nevojshme per te bere dhe ndonje analize me specifike? A mund te jete nga ankthi dhe stresi pasi disa muaj me pare jam diagnostikuar me ankth( kisha dhimbje krahu dhe Therje ne anen e zemres, bera dhe eko per zemer) Faleminderit

Dërguar nga Dona, më 07 Prill 2020 në 13:14

Pershendetje Dona, ju keni anemi te lehte, probabilisht nga mungesa e hekurit. Qe duhet te mjekohen. Mungesa e hekurit jep dobesi, lodhje, mpirje te anesive. Persa i perket ankthit mundet, duhet ta diskutoni me mjekun psikiater.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Prill 2020 në 13:14

Prsh doktor si kalove dje gjat nates kam pasur disa shqetesime nje enjte te fytyres maskilofaciale nje te tensionit 8me6 jam drejtuar ne spital dhe kur kam aritur atje kam qene i pavetedishem me kan goditur me pellembe me inkektuan adrenaline dhe disa ilace te tj cfare me sugjeroni te bej doktor ju faleminderit

Dërguar nga Kristian, më 26 Prill 2020 në 06:14

Pershendetje Kristian, do te diskutoni me mjeket kardiolog, neurolog. Nga ana hematologjike do te beni vetem ferritinemia dhe gjak komplet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Prill 2020 në 06:14

Pershendetje Kristian, do te diskutoni me mjeket kardiolog, neurolog. Nga ana hematologjike do te beni vetem ferritinemia dhe gjak komplet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Prill 2020 në 06:14

Ku eshte prgj ime se spo e gjej dot flm!

Dërguar nga Kristian, më 26 Prill 2020 në 11:46

Pershendetje Kristian, do te diskutoni me mjeket kardiolog, neurolog. Nga ana hematologjike do te beni vetem ferritinemia dhe gjak komplet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Prill 2020 në 11:46

Pershendetje Kristian, do te diskutoni me mjeket kardiolog, neurolog. Nga ana hematologjike do te beni vetem ferritinemia dhe gjak komplet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Maj 2020 në 11:46

Pershendetje i nderuar doktor. Desha t'ju pyes per nje pjese te analizes se gjakut qe kam bere sot. WBC=6,8×10(ne fuqi 3); RBC=5,48×10 (ne fuqi 6); HGB=16,3g/dl; HCT=42,4%; MCHC=38,4g/dl; eritrosendimenti=10mm/h. Nderkaq ferritina=207,9 ng/ml. A mund te kem une policitemi? Jam 43 vjec. Faleminderit doktor.

Dërguar nga Hektor Mula, më 01 Maj 2020 në 08:01

Pershendetje Hektor, te dhenat qe keni paraqitur jane normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Maj 2020 në 08:01

Pershendetje! Nuk po gjej pergjigjen per komentin tim. Falemiderit nese e postoni

Dërguar nga Netilda Kadija, më 12 Maj 2020 në 21:28

Pershendetje Netilda, vajza juaj ka anemia te lehte, probabilisht nga mungesa e hekurit. Problem i zakonshem dhe duhet te korrigjohet nga mjekimi me preparate te hekurit. Une nuk trajtoj femijet, por parimi eshte i njejte si per te rriturit: 3 mg/kg peshe per te pakten 3 muaj rresht. Per 1 muaj synohet korrigjimi i anemise dhe per 3 muaj dhe i ferritinemia. Ju do te diskutoni me nje pediater, per te zgjedhur preparatin e hekurit dhe llogaritjen e saj per peshen e femijes. Po keshtu menyren e marrjes.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2020 në 21:28

Pershendetje Netilda, vajza juaj ka anemia te lehte, probabilisht nga mungesa e hekurit. Problem i zakonshem dhe duhet te korrigjohet nga mjekimi me preparate te hekurit. Une nuk trajtoj femijet, por parimi eshte i njejte si per te rriturit: 3 mg/kg peshe per te pakten 3 muaj rresht. Per 1 muaj synohet korrigjimi i anemise dhe per 3 muaj dhe i ferritinemia. Ju do te diskutoni me nje pediater, per te zgjedhur preparatin e hekurit dhe llogaritjen e saj per peshen e femijes. Po keshtu menyren e marrjes.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2020 në 21:28

Shume faleminderit per pergjigjen doktor Lako!

Dërguar nga Netilda Kadija, më 13 Maj 2020 në 04:56

Dhe une ju pershendes.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Maj 2020 në 04:56

Pershendetje dr Lako. Ndjese per shqetesimin. Jam nje vajze 26 vjece.Pas nje kontrolli rutine ne gjakun komplet me kane dal keto vlera pak me te rritura neutrofile% 46.1 limfocite% 43.3, mono % 8.4, hematokriti 34.4, mcv 80, mchc 36.6, rdw-sd 34.7 ,ers normal 12. Te gjithe elementet e tjere ne norme. A ka dicka per tu shqetesuar? Ne pritje te pergjignes tuaj, faleminderit

Dërguar nga Maria, më 15 Maj 2020 në 13:03

Pershendetje, te gjitha keto vlera qe paraqisni jane normale. Sa jane vlerat e RBC dhe Hb.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Maj 2020 në 13:03

Rbc 4.30 dhe hb 12.6po ndihem e vazhdimisht e lodhur ndoshta edhe koha periudha tani. Po per bashkeshortin 32 vjec vetem mcv i ka dal 78.2 dhe mch 27.8, rbc 5.47, hb 15.2, mono% 8.8 dhe wbc 5.13 a jane normale?

Dërguar nga Maria, më 16 Maj 2020 në 07:16

Pershendetje, vlerat qe paraqisni jane normale. Beni ferritinemia. Nese eshte < 20 ng/ml, mungese e hekurit dhe justifikon lodhjen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 17 Maj 2020 në 07:16

Pershendetje dr.Lako,ju pergezoj per punen dhe perkushtimin tuaj,kam bere analizat dhe ferritina eshte 7.72 ,para nje viti mora 3 muaj ferritin 600 mg por tani me eshte perseritir prap,cfare me keshilloni?faleminderit

Dërguar nga Lizeta, më 26 Maj 2020 në 07:11

Pershendetje Lizeta, ferritin nuk eshte nje preparat per mbushjen e depove te hekurit, per me teper pas mbarimit te mjekimit duhet bere vleresimi i pergjigjes ndaj mjekimit, per te menduar qe jemi ne vazhdim te problemit te meparshem, apo ai u korrigjua dhe tani eshte perseritur (pra vazhdon aktiviteti i shkakut/shkaqeve). Sigurisht qe duhet te mjekoheni perseri, sic duhet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Maj 2020 në 07:11

Pershendetje dr.Lako,ju pergezoj per punen dhe perkushtimin tuaj,kam bere analizat dhe ferritina eshte 7.72 ,para nje viti mora 3 muaj ferritin 600 mg por tani me eshte perseritir prap,cfare me keshilloni?faleminderit

Dërguar nga Lizeta, më 26 Maj 2020 në 07:15

Pershendetje Lizeta, ferritin nuk eshte nje preparat per mbushjen e depove te hekurit, per me teper pas mbarimit te mjekimit duhet bere vleresimi i pergjigjes ndaj mjekimit, per te menduar qe jemi ne vazhdim te problemit te meparshem, apo ai u korrigjua dhe tani eshte perseritur (pra vazhdon aktiviteti i shkakut/shkaqeve). Sigurisht qe duhet te mjekoheni perseri, sic duhet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Maj 2020 në 07:15

Pershendetje dr. Do tju lutesha te me kthenit nje pergjigje pasi kam nevoje per keshillen tuaj.Jam shtatzane ne fillim te muajit te 8-te, me femijen e dyte. Kam anemi te lindur dhe aktualisht marr Hemafer+folic acid, magnez dhe B12. Jam e shqetesuar pasi ne analizat e fundit HGB ishte 8.7, MCH 20.9, MCV 69.5, RDWs 49.2, HCT 28.8. A jane shqetesuese keto rezultate? Cfare duhet te bej? Ju faleminderit.

Dërguar nga Jeta, më 08 Qershor 2020 në 04:10

Pershendetje Jeta, ju ktheva nje pergjigje ne email. Do te beni ferritinemia dhe ne varesi te saj gjykohet nevoja e marrjes se preparateve te hekurit. Hemaferi nuk eshte nje preparat qe mbush depot e hekurit. Ne kete periudhe te shtatezanie kombinohen anemia e lindur, anemia nga shtatezania, probabilisht dhe anemia nga mungesa e hekurit. Vetem kjo e fundit ka mundesi te mjekohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Qershor 2020 në 04:10

Doktor pershendetje, jam nje paciente me talasemi minor,dhe ne nje kontroll rutin ne ekografi,mjeku me tha se kam zmadhim te melcis.cfar do te thot kjo konkretisht dhe sa ndikon anemia ? Duhet te mar ndonj trajtim? Faleminderit

Dërguar nga Ida, më 15 Qershor 2020 në 02:38

Pershendetje Ida, Talasemi Minor nuk ka lidhje te drejteperdrejte me melcine. Do te diskutoni me mjekun hepatolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Qershor 2020 në 02:38

Pershendetje! Pasi kam bere analizat kane dale keto rezultate: RBC 5.20, HGB 10.9, HCT 35.1,MCV 67.5,MCH 21,MCHC 31.1,RDW 16.2. A jane shqetesuese keto rezultate dhe si duhet te veproj. Jam 32 vjece. Faleminderit.

Dërguar nga Mira, më 19 Qershor 2020 në 07:11

Pershendetje Mira, ju keni anemi te lehte. Duhet te beni ferritinemia dhe elektroforeza e hemoglobines. Nese ferritinemia < 20 ng/ml, konsiderohet anemia nga mungesa e hekurit dhe duhet te mjekoheni me preparatet e hekurit deri ne korrigjimin e anemise dhe te vete mungeses se hekurit. Nese eshte Talasemia Minor, nuk mjekohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 21 Qershor 2020 në 07:11

Pershendetje doktor.Me gjithe respektin dhe besimin ndaj jush se do te me ktheni nje pergjigje te skate.kam dy femij binjak djale dhe vajze dhe jane 7 vjec e gjysem.para 3 ditesh per merak u bera femijeve analizat.dhe vajza e kishte feritinen 131 na thane se I shte pak e larte dhe se per dy jave duhet Tia perseritim po per mua jane pak kohe e gjate dhe nuk po duroj dot se mos eshte dicka shqetesuese analizat e tjera te gjakut I kishte mire .kurse djali I kishte mire analizat feritinen 35.5.por na thane qe kishte MCV 76 na thane qe eshte pak e larte dhe dicka pak shqetesuese por cfare do te thote ajo se spo e kuptova.na thane ti bej analizat prap.ju lutem me ktheni pergj sa me shpejt se jam shume e shqetesuar.Jam nga Saranda. Flm shume..

Dërguar nga Erjola, më 21 Qershor 2020 në 07:27

Pershendetje Erjola, nuk e di saktesine e analizave, por dhe nese jane pak me te rritura, nuk shkaktojne asnje problem ne keto nivele. Nese keni mundesi, nje dite mund te vini ketu ne Tirane, ne Laboratorin Qendror te Spitalit Amerikan, prane Maternitetit te vjeter, kemi nje pakete qe kushton vetem 22 mije leke te vjetra dhe ajo permban gjakun komplet, ferritinemia, elektroforeza e hemoglobines. Jane analiza qe behen ne cdo ore te dites, nuk kane asnje lidhje me te qenit esell, behen dhe te Shtune dhe te Diele dhe gjykon shume me mire. Ferritinemia rritet dhe nga inflamacioni dhe konsiderohet e rritur kur eshte > 500 ng/ml dhe demtime ndodh kur eshte > 1,000 ng/ml dhe Saturimi i Transferrines i rritur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 21 Qershor 2020 në 07:27

Pershendetje doktor.Me gjithe respektin dhe besimin ndaj jush se do te me ktheni nje pergjigje te skate.kam dy femij binjak djale dhe vajze dhe jane 7 vjec e gjysem.para 3 ditesh per merak u bera femijeve analizat.dhe vajza e kishte feritinen 131 na thane se I shte pak e larte dhe se per dy jave duhet Tia perseritim po per mua jane pak kohe e gjate dhe nuk po duroj dot se mos eshte dicka shqetesuese analizat e tjera te gjakut I kishte mire .kurse djali I kishte mire analizat feritinen 35.5.por na thane qe kishte MCV 76 na thane qe eshte pak e larte dhe dicka pak shqetesuese por cfare do te thote ajo se spo e kuptova.na thane ti bej analizat prap.ju lutem me ktheni pergj sa me shpejt se jam shume e shqetesuar.Jam nga Saranda. Flm shume..

Dërguar nga Erjola, më 21 Qershor 2020 në 07:30

Pershendetje Erjola, nuk e di saktesine e analizave, por dhe nese jane pak me te rritura, nuk shkaktojne asnje problem ne keto nivele. Nese keni mundesi, nje dite mund te vini ketu ne Tirane, ne Laboratorin Qendror te Spitalit Amerikan, prane Maternitetit te vjeter, kemi nje pakete qe kushton vetem 22 mije leke te vjetra dhe ajo permban gjakun komplet, ferritinemia, elektroforeza e hemoglobines. Jane analiza qe behen ne cdo ore te dites, nuk kane asnje lidhje me te qenit esell, behen dhe te Shtune dhe te Diele dhe gjykon shume me mire. Ferritinemia rritet dhe nga inflamacioni dhe konsiderohet e rritur kur eshte > 500 ng/ml dhe demtime ndodh kur eshte > 1,000 ng/ml dhe Saturimi i Transferrines i rritur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 21 Qershor 2020 në 07:30

Përshëndetje. Jam një vajzë 24 vjeçare dhe në moshën 6 vjeçare kam kaluar leuçemine. Pyetja ime lidhet në fakt më shumë me gjinekologjine, por që më duhet t'i drejtohesha dhe një mjeku hematolog. Në moshën 6 vjeçare u diagnostikova me leuçemi, dhe e kalova me sukses pasi bëra kimioterapinë në Itali. Jam e shqetësuar sepse shumë materiale që kam lexuar thonë se kimioterapia mund të shkaktojë infertilitet. Unë kam kryer vetëm kimioterapinë dhe transplantin e gjakut. Transplant të palcës apo trajtim me rreze nuk kam bërë.a është e mundur që kimioterapia të ketë shkaktuar infertilitet? Nuk kam kryer asnjëherë marrëdhënie dhe kështu që nuk e kam menduar asnjëherë më parë pjesen e të pasurit fëmijë, por ky informacion më shqetësoi shumë. Ju lutem cfare komenti keni për këtë rast? Sa e mundur është të jem infertile. Ju faleminderit paraprakisht Kristi

Dërguar nga Kristi, më 26 Qershor 2020 në 15:51

Pershendetje Kristi, rendesi ka qe aktualisht kane kaluar 18 vite nga semundja dh praktikisht klasifikoheni e sheruar. Transplant te gjakut ke quani ? Transfuzionin e Gjakut ? Po kimioterapia eshte nje nga shkaqet e infertilitetit. Po ju keni kaluar shume kohe. Mjeku endokrinolog mund t'ju testoje hormonet perkatese dhe ne kete menyre vleresohet aftesia riprodhuese. Po keshtu ekzaminimi i gjinekologut, ekografia per te vleresuar zhvillimin ciklik te vezes ne vezore do ju ndihmojne. Sigurisht treguesi i te vertetes eshte kur te vije kohe qe te synoni praktikisht shtatezanine. Dhe nese nuk arrini dhe kjo i ndodh dhe shume grave te tjera qe nuk jane trajtuar me keto mjekime, sot ka shume mundesi riprodhimi, pra mos u shqetesoni per kete problem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Qershor 2020 në 15:51

Përshëndetje. Jam një vajzë 24 vjeçare dhe në moshën 6 vjeçare kam kaluar leuçemine. Pyetja ime lidhet në fakt më shumë me gjinekologjine, por që më duhet t'i drejtohesha dhe një mjeku hematolog. Në moshën 6 vjeçare u diagnostikova me leuçemi, dhe e kalova me sukses pasi bëra kimioterapinë në Itali. Jam e shqetësuar sepse shumë materiale që kam lexuar thonë se kimioterapia mund të shkaktojë infertilitet. Unë kam kryer vetëm kimioterapinë dhe transplantin e gjakut. Transplant të palcës apo trajtim me rreze nuk kam bërë.a është e mundur që kimioterapia të ketë shkaktuar infertilitet? Nuk kam kryer asnjëherë marrëdhënie dhe kështu që nuk e kam menduar asnjëherë më parë pjesen e të pasurit fëmijë, por ky informacion më shqetësoi shumë. Ju lutem cfare komenti keni për këtë rast? Sa e mundur është të jem infertile. Ju faleminderit paraprakisht Kristi

Dërguar nga Kristi, më 26 Qershor 2020 në 16:03

Pershendetje Kristi, rendesi ka qe aktualisht kane kaluar 18 vite nga semundja dh praktikisht klasifikoheni e sheruar. Transplant te gjakut ke quani ? Transfuzionin e Gjakut ? Po kimioterapia eshte nje nga shkaqet e infertilitetit. Po ju keni kaluar shume kohe. Mjeku endokrinolog mund t'ju testoje hormonet perkatese dhe ne kete menyre vleresohet aftesia riprodhuese. Po keshtu ekzaminimi i gjinekologut, ekografia per te vleresuar zhvillimin ciklik te vezes ne vezore do ju ndihmojne. Sigurisht treguesi i te vertetes eshte kur te vije kohe qe te synoni praktikisht shtatezanine. Dhe nese nuk arrini dhe kjo i ndodh dhe shume grave te tjera qe nuk jane trajtuar me keto mjekime, sot ka shume mundesi riprodhimi, pra mos u shqetesoni per kete problem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Qershor 2020 në 16:03

Kam pershtypjen se jeni doktor i zoti. Çka tregojne keto rezultate RBC-7.44 dhe HCT -65 jam shume e merakosur

Dërguar nga ibadete, më 07 Korrik 2020 në 15:59

Pershendetje Ibadete, po jane vlera per tu shqetesuar. Analiza e gjakut duhet te jete e plote dhe do te drejtoheni tek mjeku hematolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Korrik 2020 në 15:59

Pershendetje!Faleminderit doktor per mundesine qe na krijoni per tu keshilluar!Jam 54 vjec!Ne analizat e bera perpara 2 muajsh me rezulton PLT 320,kurse Clesteroli total 244,Trigliceridet 256.Kurse ne analizat e tanishme PLT 398,Kolesteroli Total 220,dhe Trigliceridet 190.Ju lutem mund te me thoni pse mund te rritet PLT,ne nje kohe kur trigliceridet dhe kolesteroli jane ulur??..Mund te kete shkaqe te tjera pasi une kam problem me trombocidet rritja e te cilave me ka shkaktuar demtim te syrit.Faleminderit! Linda!

Dërguar nga Linda, më 15 Korrik 2020 në 07:54

Pershendetje Linda, trombocitet jane te luhatshme, norma e tyre eshte 144-444,000 mm3 dhe ju jeni gjithmone brenda vlerave normale. Per crregullimin e yndyrnave do te diskutoni me mjekun endokrinolog ose kardiolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Korrik 2020 në 07:54

Persh doktor. Jeni shume human qe degjoni problemet tona. Vajza eshte shtatzane dhe nga analizat i dolen leukocitet 13 000. Duhet te shqetesohet?

Dërguar nga Mira, më 03 Gusht 2020 në 09:10

Pershendetje Mira. Ne shtatezani ka rritje te rruazave te bardha dhe kjo eshte normale. Vlera aktuale nuk eshte per tu shqetesuar.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Gusht 2020 në 09:10

Prsh doktor jam 23 vjece kam ber analizen e Hekurit ferritinines me ka dal 4.87 ng\ml ,, a duhet te bej dhe analiz tjeter theksoj kam 5 vjte qw vuaj nga renia dhe keputja e flokeve , kam mar vitamina te ndryshme per flok por pa rezultat , cfar duhet te bej ju lutem ? Shenjat qe kam Jan lodhie keputje irritim . Ju pergezoj per punen tuaj flm .

Dërguar nga Denisa, më 15 Gusht 2020 në 16:39

Pershendetje Denisa, ju keni mungese te hekurit qe eshte nje nga shkaqet perse bien floket. Duhet te beni dhe gjakun komplet, per te pare nese keni ose jo dhe anemia. Nese nuk keni anemi (Hb>12 gr/dl), do te mjekoheni per 2 muaj me Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite, nese keni dhe anemi, per te pakten 3 muaj rresht dhe ne fund te mjekimit, rikontrollohen analizat.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 17 Gusht 2020 në 16:39

Prsh doktor jam 23 vjece kam ber analizen e Hekurit ferritinines me ka dal 4.87 ng\ml ,, a duhet te bej dhe analiz tjeter theksoj kam 5 vjte qw vuaj nga renia dhe keputja e flokeve , kam mar vitamina te ndryshme per flok por pa rezultat , cfar duhet te bej ju lutem ? Shenjat qe kam Jan lodhie keputje irritim . Ju pergezoj per punen tuaj flm .

Dërguar nga Denisa, më 16 Gusht 2020 në 05:53

Pershendetje Denisa, ju keni mungese te hekurit qe eshte nje nga shkaqet perse bien floket. Duhet te beni dhe gjakun komplet, per te pare nese keni ose jo dhe anemia. Nese nuk keni anemi (Hb>12 gr/dl), do te mjekoheni per 2 muaj me Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite, nese keni dhe anemi, per te pakten 3 muaj rresht dhe ne fund te mjekimit, rikontrollohen analizat.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 17 Gusht 2020 në 05:53

Përshëndtje Dok. Sotiraqi si doktor me përvojë dua tju shkruaj, kam një problem me djalin 3 vjeçar i cili pas anlizave të bëra me del që është me trompocide të ulta deri në 10 mijë pasta pas mjekimit në spitalin e pediatris prej 10 ditesh u rriten në 65 mijë ma nxoren nga spitali 2 dit qëndrimi në shtëpi ju infektua dora qe ka pas vigonin edhe filloi temperature e dergova menjëhere te spitali ma shtruan përseri por pas analizve të bëra 3 dit më pas më del që jan ulur përsëri në 30 mijë çmund të bëj se e kam në gjendje të rëndë djalin ju lutem më ndihmoni edhe ku mund të kontaktoj me ty flm . Nr tel. 0685160112

Dërguar nga Altin Kolaveri, më 17 Gusht 2020 në 08:15

Pershendetje Z. Altini folem ne telefon.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Gusht 2020 në 08:15

Përshëndetje doktor,uroj të jeni mirë! Ka bërë bashkëshorti analizat e gjakut: WBC 9.43, RBC 5.09, HGB 13,HCT 34.4, MCV 67.6, MCH 25.5, MCHC 37.7, MPV 6.4, LYMFOCITE 17.3. FERRITINA 111. Elektroforeza emoglobinës HB A 96.2 DHE HB A2 3.8. Ka lodhje dobësi. Ju lutem doktor çfarë mund të më këshilloni? Ju faleminderit.

Dërguar nga Mirel, më 17 Gusht 2020 në 09:38

Pershendetje Mirel, diskutuam sot.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 18 Gusht 2020 në 09:38

Pershendetje Doktor dhe suksese te metejeshme ne punen tuaj ashtu si deri tani...marr shkak tju shkruaj duke patur parasysh situaten ne te cilen ndodhemi...Te lutem ne se mundeni te me thoni me çfare mjekimi mund te zevendesoj aspirinen si hollues gjaku...per shkak se aspirina me shkakton alergji...

Dërguar nga Artut, më 21 Gusht 2020 në 11:35

Pershendetje Artur, se pari perse e merrni aspirinen ? Shpesh njerezit e pijne se keshtu kane degjuar, ose biseduar me miqte. Nese jua ka keshilluar mjeku dhe nese te gjitha llojet e aspirinave qe perdoren si "hollues gjaku" te japin alergji, mund te diskutohet per Plavix, Dipiridamol.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Gusht 2020 në 11:35

Pershendetje dhe shume suksese ne punen tuaj te shenjte....nisur nga situata e tanishme..desha tju drejtoj nje pyetje me çfare mjekimi mund te zevendedohet aspirina si hollues gjaku sepse pirja e aspirines me shkakton alergji..faleminderit e pune te mbare

Dërguar nga Artur, më 21 Gusht 2020 në 18:03

Pershendetje Artur, se pari perse e merrni aspirinen ? Shpesh njerezit e pijne se keshtu kane degjuar, ose biseduar me miqte. Nese jua ka keshilluar mjeku dhe nese te gjitha llojet e aspirinave qe perdoren si "hollues gjaku" te japin alergji, mund te diskutohet per Plavix, Dipiridamol.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Gusht 2020 në 18:03

Pershendetje,dr Lako. Jam 25 vjece,41 kg, dhe kisha disa dite qe ndihesha e lodhur, marrjemendsh e shume e keputur. Pas analizave te bera me rezulton ferritinemia 11.4 ng/ml...hb 11.6...mcv 87.3, mch 28.7, rbc 4.04, rdw-cv 11.0, rdw-sd 36.8. A duhet te marr mjekim me hekur? Ne pritje te pergjigjes tuaj ju faleminderit

Dërguar nga Ana, më 29 Gusht 2020 në 07:39

Pershendetje Ana, ju keni Anemia te lehte, nga mungesa e hekurit. Per 3 muaj rresht do te merrni Ironorm 2 x 1 kapsula/dite. Pas 1 muaji rikontroll me gjak komplet dhe pas 3 muaj mjekim gjak komplet dhe ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Gusht 2020 në 07:39

Pershendetje Ana, ju keni Anemia te lehte, nga mungesa e hekurit. Per 3 muaj rresht do te merrni Ironorm 2 x 1 kapsula/dite. Pas 1 muaji rikontroll me gjak komplet dhe pas 3 muaj mjekim gjak komplet dhe ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Gusht 2020 në 07:39

Pershendetje Doktor Doja te dija nese nepermjet analizave te pergjithshme te gjakut ,mund te kuptojm qe jemi me tumor ne gji? Nese po tek cili tregues I analizave duhet ta kuptoj? Ju faleminderit!

Dërguar nga Ada, më 10 Shtator 2020 në 05:27

Pershendetje Ada, ka markues te tumoreve, por do te diskutoni me mjekun onkolog.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Shtator 2020 në 05:27

Pershendetje doktor!Kam mese 2 jave qe jam e pafuqishme!Bera analizat e gjakut komplet dhe te dhenat jane keto; WBC 7.01 RBC 4.07 HGB 12.3 HCT 33.6 MCV 82.6 MCH 30.2 MCHC 36.6 PLT 563 RDW-SD 37.0 RDWCV 12.5 PDW 10.9 MPV 10.4 P-LCR 26.4 PCT 0.58 NEUT 4.34 62.0% LYMPH 2.5 29.2% MONO 0.48 6.8% EO 0.11 1.6% BASO 0.03 0.4% ERITROSEDIMENTACIONI 20 mm/h Fibriogjeni 317 Trigliceridet 81 Kolesterina Totale 236 HDL 44 LDL 176 Ju lutem me rekomandoni se cfare duhet te bej!

Dërguar nga Leda, më 10 Shtator 2020 në 14:19

Pershendetje Leda, ju keni vetem nje rritje te lehte te kolesterolit qe nuk ka lidhje me lodhjen. Keni nje rritje te lehte te trombociteve, qe mund te vije dhe nga mungesa e hekurit, kjo e fundit mund te japi lodhje. Beni Ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Shtator 2020 në 14:19

Pershendetje doktor .Bera analizat dhe ferritina me doli 8.15.ndersa HGB 13.3g/dldhe MCHC 316 g\l.Me rekomandoi nje e aferme mjekim nga Italia Ferro-Grad Solfati ferroso 105mg.A mund ti perdor per ti pire nga nje kokerr ne dite?Faleminderit.

Dërguar nga Alketa, më 14 Shtator 2020 në 13:43

Pershendetje Alketa, ju keni mungese te hekurit. Ferrograd eshte nje preparat shume i mire. 2 x tableta/dite, per 2 muaj rresht dhe me pas rikontrollo perseri ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 15 Shtator 2020 në 13:43

Pershendetje doktor!Ju falenderoj nga zemra qe u pergjigjeni halleve tona!Perpara disa ditesh ju shkrova per nje problem...(Kam mese 2 jave qe jam e pafuqishme!Bera analizat e gjakut komplet dhe te dhenat jane keto; WBC 7.01 RBC 4.07 HGB 12.3 HCT 33.6 MCV 82.6 MCH 30.2 MCHC 36.6 PLT 563 RDW-SD 37.0 RDWCV 12.5 PDW 10.9 MPV 10.4 P-LCR 26.4 PCT 0.58 NEUT 4.34 62.0% LYMPH 2.5 29.2% MONO 0.48 6.8% EO 0.11 1.6% BASO 0.03 0.4% ERITROSEDIMENTACIONI 20 mm/h Fibriogjeni 317 Trigliceridet 81 Kolesterina Totale 236 HDL 44 LDL 176). Me sugjeruat te bej analizen e Ferritinine .E bera dhe me doli 15.8 ng/ml. Dhe LDH 155 Ul/lit .A mund te me thoni cmjekim te mmarre ju lutem? Faleminderit dhe respekte!

Dërguar nga Leda, më 15 Shtator 2020 në 10:09

Pershendetje Leda, ju keni mungese te hekurit (ferritinemia < 20 ng/ml). Per 2 muaj do te merrni: 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë – 60 kapsula/muaj. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj, ne mes ose pas ushqimit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Shtator 2020 në 10:09

Pershendetje, doktor! Bera nje eco rutine dhe mjeku me tha se ke shpretken pak te zmadhuar 13.7 Jam 58 vjec.nuk e ndjej zmadhimin .Cfare me rekomandoni te bej.Faleminderit!

Dërguar nga Femi, më 30 Shtator 2020 në 12:24

Pershendetje Femi, ndodh shpesh qe te konstatohet nje rritje e shpretkes ne ekografi. Permasat jane te tilla qe nuk japin shqetesime. Vleresohet per te zbuluar ose perjashtuar shkaqe te ndryshme nga ka ardhur.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Tetor 2020 në 12:24

Pershendetje. Doja tiu pyesja per babin i cili eshte 66 vjec. Ka bere disa analiza si gjak komplet, analiza biokimike i kane dal te gjitha rezultatet ne norme, pervec fibrinogjenit ka dal vlera 489 dhe esr 33. Babi eshte diabetik,me nje veshke dhe mbipeshe. A eshte shqetesuese kjo vlere e fibrinogjenit dhe esr?

Dërguar nga Ana, më 03 Tetor 2020 në 11:19

Pershendetje Ana, jane vlera normale. Fibrinogjeni eshte tregues i inflamacionit dhe obeziteti, diabeti jane inflamacione kronike. Eritrosedimenti llogaritet sipas moshes dhe gjinise dhe per meshkujt eshte moshe/2 = 33 mm/h.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 05 Tetor 2020 në 11:19

Prsh dr Lako. Para nje muaji ju shkruajta qe kisha hb 11.4 dhe ferritinemin 11.6..Me keshilluat mjekim me ironorm 2×1 dhe me thate te beja nje matje te hb pas nje muaji. Sot bera matje e hb dhe ferritinemis me rezultuan hb 12.1 dhe ferritinemia 103.4. A duhet ta vazhdoj mjekimin?

Dërguar nga Ana, më 12 Tetor 2020 në 09:20

Pershendetje Ana, eshte e pamundur te korrigjohet ferritinemia ne te tilla nivele me 1 muaj mjekim, Ironorm 2 x 1 kapsula/dite. Une nuk rekomandoj Ironorm 2 x 1 ne dite, doza mjekuese per te rriturit eshte 3 x 1 kapsula/dite. Riperseriteni ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Tetor 2020 në 09:20

Prsh dr Lako. Para nje muaji ju shkruajta qe kisha hb 11.4 dhe ferritinemin 11.6..Me keshilluat mjekim me ironorm 2×1 dhe me thate te beja nje matje te hb pas nje muaji. Sot bera matje e hb dhe ferritinemis me rezultuan hb 12.1 dhe ferritinemia 103.4. A duhet ta vazhdoj mjekimin?

Dërguar nga Ana, më 12 Tetor 2020 në 12:00

Pershendetje Ana, eshte e pamundur te korrigjohet ferritinemia ne te tilla nivele me 1 muaj mjekim, Ironorm 2 x 1 kapsula/dite. Une nuk rekomandoj Ironorm 2 x 1 ne dite, doza mjekuese per te rriturit eshte 3 x 1 kapsula/dite. Riperseriteni ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Tetor 2020 në 12:00

Pershendetje doktor!Kam bere analizen e yndyrnave dhe me dolen 400.Cfare me rekomandoni ju lutem?Ka dite qe me ngacmon dhe tensioni i larte.Faleminderit!

Dërguar nga Enkelejda, më 05 Nentor 2020 në 08:06

Pershendetje Enkelejda, per te dyja shqetesimet do te diskutoni me kardiologun.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Nentor 2020 në 08:06

Pershendetje doktor jam Denisa 23 vjec para 3 muajsh me keshilluat heferol 2 her ne dite pasi e kisha hekurin 4 tani bera analizen mbas mjekimit dhe analiza e ferritines doli 79/87 ng/ml a duhet ta vazhdoj perser pasi j qe 3 dit pas mjekimit ndjehem e lodhur sapo e nderoreva dhe floket kan filluar pak me mir te me duken pasi kam pas renje te madhe . Flm gjith te mirat pres pergjigjen tuaj

Dërguar nga Denisa, më 10 Nentor 2020 në 16:18

Pershendetje Denisa, vlera optimale e ferritinemia tek femrat eshte 60-70 ng/ml dhe ju e keni arritur kete pikesynim. Nuk vazhdohet me shume mjekimi, se nuk thithet me hekur. Rifillohet mjekimi kur ferritinemia zbrte poshte 20 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Nentor 2020 në 16:18

Pershendetje doktor jam Denisa 23 vjec para 3 muajsh me keshilluat heferol 2 her ne dite pasi e kisha hekurin 4 tani bera analizen mbas mjekimit dhe analiza e ferritines doli 79/87 ng/ml a duhet ta vazhdoj perser pasi j qe 3 dit pas mjekimit ndjehem e lodhur sapo e nderoreva dhe floket kan filluar pak me mir te me duken pasi kam pas renje te madhe . Flm gjith te mirat pres pergjigjen tuaj

Dërguar nga Denisa, më 10 Nentor 2020 në 16:23

Pershendetje Denisa, vlera optimale e ferritinemia tek femrat eshte 60-70 ng/ml dhe ju e keni arritur kete pikesynim. Nuk vazhdohet me shume mjekimi, se nuk thithet me hekur. Rifillohet mjekimi kur ferritinemia zbrte poshte 20 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Nentor 2020 në 16:23

Dokt pershendetje!Kam bere nje analize gjaku pasi mu kerkua gjate kesaj periudhe gripi qe mund te isha me covid analizat ne lidhje me gripin kane qene ok.por disa vlera me kane dale pak mbi norme.wbc 4.75(Rbc 6.09 hgb 17.8 hct 51.2 plt 234. Cigare nuk pij.Frekuentoj palestren prej 2 vitesh dhe deri dy jave para se beja analizen kam perdor pergjate 2 muajve te fundit nje Mass tech suplement proteinik pluhur qe piihet me qumesht per shtim te mases musculare dhe calorive por ne mase me te vogel te perdorimit.Mund te jete ky shkak i rritjes se vlerave?Ose dicka tjeter qe duhet te shqetesohem?Ju faleminderit .

Dërguar nga Erion , më 22 Nentor 2020 në 11:43

Pershendetje Erioni, nje analize e vetme nuk eshte e mjaftueshme per te gjykuar. Perseriten disa te tilla ne nje distance 2-3 mujore dhe nese vlerat jane ne te tilla nivele, do te vleresohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Nentor 2020 në 11:43

Dokt pershendetje!Kam bere nje analize gjaku pasi mu kerkua gjate kesaj periudhe gripi qe mund te isha me covid analizat ne lidhje me gripin kane qene ok.por disa vlera me kane dale pak mbi norme.wbc 4.75(Rbc 6.09 hgb 17.8 hct 51.2 plt 234. Cigare nuk pij.Frekuentoj palestren prej 2 vitesh dhe deri dy jave para se beja analizen kam perdor pergjate 2 muajve te fundit nje Mass tech suplement proteinik pluhur qe piihet me qumesht per shtim te mases musculare dhe calorive por ne mase me te vogel te perdorimit.Mund te jete ky shkak i rritjes se vlerave?Ose dicka tjeter qe duhet te shqetesohem?Ju faleminderit .Mosha 34 vjec

Dërguar nga Erion , më 22 Nentor 2020 në 11:47

Pershendetje Erioni, nje analize e vetme nuk eshte e mjaftueshme per te gjykuar. Perseriten disa te tilla ne nje distance 2-3 mujore dhe nese vlerat jane ne te tilla nivele, do te vleresohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Nentor 2020 në 11:47

Dokt pershendetje!Kam bere nje analize gjaku pasi mu kerkua gjate kesaj periudhe gripi qe mund te isha me covid analizat ne lidhje me gripin kane qene ok.por disa vlera me kane dale pak mbi norme.wbc 4.75(Rbc 6.09 hgb 17.8 hct 51.2 plt 234. Cigare nuk pij.Frekuentoj palestren prej 2 vitesh dhe deri dy jave para se beja analizen kam perdor pergjate 2 muajve te fundit nje Mass tech suplement proteinik pluhur qe piihet me qumesht per shtim te mases musculare dhe calorive por ne mase me te vogel te perdorimit.Mund te jete ky shkak i rritjes se vlerave?Ose dicka tjeter qe duhet te shqetesohem?Ju faleminderit .Mosha 34 vjec

Dërguar nga Erion , më 22 Nentor 2020 në 14:50

Pershendetje Erioni, nje analize e vetme nuk eshte e mjaftueshme per te gjykuar. Perseriten disa te tilla ne nje distance 2-3 mujore dhe nese vlerat jane ne te tilla nivele, do te vleresohet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Nentor 2020 në 14:50

Pershendetje Doktor! Desha te pyes , jame 39 vjeç.Per 10 ne analizat e gjakut kame lymphocitet mbi normalen. Lym% 57 i larte Neut% 32 i ulet Gjithe te tjerat i kame ne rregull . Nuk vuaj nga ndonje semundje te pakten ne dijenin time .Kjo vlere e lymphociteve varion nga analiza ne analize 46 49 51 59 max . A duhet te kryhej ndonje analize apo ekzaminim shtese dhe a eshte per tu shqetesuar ? Faleminderit

Dërguar nga Bledjon Duraj, më 25 Nentor 2020 në 08:52

Pershendetje Bledjon, minimumi qe behet jane LDH dhe formula leukocitare ne mikroskop nga mjeku specialist.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Nentor 2020 në 08:52

Pershendetje dr. Sotiraq! I Kam bere vajzes analizat e gjakut dhe me shqetesojne disa vlera qe Jane jashte normave si Neu 57,2 Lym 30.1 mono 7.3 baso 0.3 eos 5.1 eos 0.49 rdw-cv 34.9 pct 0.4 esr 57 dhe pcr 12.55.Te tjerat jane ne norme. Femijja ka 2 jave qe ka kaluar line e dheneve. Jam me pritje te nje pergjigje nga ju pasi jam shume e shqetsuar. Faleminderit Orsjola

Dërguar nga Orsjola Memaj, më 25 Nentor 2020 në 11:40

Pershendetje Orsjola, e vetmja analize e ndryshuar eshte PCR. Mund te kete lidhje dhe me patologjine qe ka kaluar. Te tjerat jane normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Nentor 2020 në 11:40

Pershendetje doktor, EITROSEDIMNTI esr 57 dhe PCR 12.55 NUK tregojne ndonje infeksion sepse jane goxha mbi norme, (nga referncat e analizave) Falemidnerit

Dërguar nga Orsjola, më 01 Dhjetor 2020 në 07:07

Pershendetje Orsjola, vlerat jane te rritura, nje nga shkaqet e rritjes jane dhe infeksionet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Dhjetor 2020 në 07:07

Pershendetje doktor! Babi im ka rezultuar pozitiv me covid19. Nderkohe Pcr=4,53, d dimers =0.395. Ne dukje , jane rezultate brenda normales, por ajo qe me shqeteson eshte ferritinemia =345,7. A eshte shum e demshme per organizmin? Ca mjekimi mund te marr qe te ule ferritinen? Ju falemnderit

Dërguar nga Brisi, më 10 Dhjetor 2020 në 08:19

Pershendetje Brisi, eshte nje vlere brenda normes. Konsiderohet e rritur > 500 ng/ml dhe deri 1000 ng/ml, konsiderohet rritje e lehte. Ferritinemia eshte jo vetem tregues indirekt i rezervave te hekurit, por dhe i inflamacionit. Nuk ka asnje demtin ne organizem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Dhjetor 2020 në 08:19

Pershendetje doktor Sotiraq, Se pari gezoj nje respekt shume te madh per punen tuaj. Ne prill 2019 pata nje vizite te ju per problemin e anemise qe e kam prej disa vitesh, dhe me rekomanduat Ferretab 152mg, vit c, b6, acid folik per 2 muaj. Pasi i piva per 2 muaj vlerat me shkuan normal ferritina=20 dhe Hgb=12.8 dhe analiza e Elektroferezes ne lab tuaj me doli Ok. Aktualisht pas 1.5 vite ne nje kontroll te parametrave serish kam vlere shume te ulet te Ferritina=4.7 dhe Hgb= 10.8. Meqense duhet te rrifilloj hekurin, ne mungese te Ferretab qe se blej dot ne Shqiperi, me rekomandoni ilac zevendesues? Per sa kohe? Ju falenderoj shume

Dërguar nga Julia, më 12 Dhjetor 2020 në 13:29

Pershendetje Julia, ky nuk eshte nje preparat qe une e perdor. Nese e keni marre ne Itali, probabilisht ka qene Ferrograd 105 mg. Aktualisht ju keni Anemia te lehte, nga mungesa e hekurit dhe mund te perdorni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite, per te pakten 3 muaj rresht.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Dhjetor 2020 në 13:29

Pershendetje dr.Lako,ju pergezoj per punen dhe perkushtimin tuaj. Jam Anita, 30 vjeçe. Me duhet keshilla juaj per rezultatin e analizave: Iron 9.7 Ferritin 11.8 Vit D 24.8 Eritrocitet 4.0 Hemoglobin 11.6 HCT 34.0 Leukocytes 3.8 Lymfocytes 1.0 Monocytes 0.2 PDW 16.5 PCT 0.06 Nese keni mundesi nje shpjegim nga ana juaj se si te mjekohem. Ju faleminderoj shumë!

Dërguar nga Anita, më 15 Dhjetor 2020 në 16:48

Pershendetje Anita, ju keni Anemi te lehte, probablisht nga mungesa e hekurit. Do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/ditë – 90 kapsula/muaj.Në mes ose pas ushqimit, per te pakten 3 muaj rresht. Pacientja do të rikontrollohet me gjak komplet pas 1 muaj mjekim dhe pas 3 muaj mjekim me gjak komplet + ferritinemia (vlera minimale e ferritinemia tek femrat adulte 20 ng/ml dhe vlera optimale rreth 60 ng/ml).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 17 Dhjetor 2020 në 16:48

Pershendetje doktor! Ju pergezoj per punen tuaj. Kisha nevoje per ndihmen tuaj. Mamaja ime beri analizat dhe dimeri i doli 4.86 kurse pcr 1.49. Nga analizat e gjakut eritrosedimantacioni ishte 49. Mushkrite i kishte te pastra. Filloi gjilperat sot. Mund te me keshilloni si ju duket situata dhe si duhet te veprojme me pas? Faleminderit!

Dërguar nga Enida, më 19 Dhjetor 2020 në 11:16

Pershendetje Enida, nuk e di nese nena juaj eshte me infectuar me Coronavirus dhe ka keto analiza, per te cilen besoj se ka filluar mjekim me antikoagulant. Nese eshte nej situate e tille, do te vazhdoni diskutimin me mjekun penumolog apo infeksionist.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 21 Dhjetor 2020 në 11:16

Pershendetje i nderuar! Ju falenderoj per pekushtimin qe tregoni me te gjithe ne qe ju shkruajme. Do doja nje mendim. Perpara 3-4 muajsh pata nje debulese shume te madhe dhe anoreksi e sipas analizave doli qe kisha pak anemi te lehte diku HGB 11 dhe ferritina 20. Mjekimin qe mora njehere e pija njeher jo se kisha shqetsime dhe kur perserita analizat ferritina kishte vajt 13 dhe HGB 12,5.. Sipas mendjes time perdora nje muaj ferramax 100 1/dite,acid folic 400 mcg dhe vitamine c.Rezultatet e analizave te fundit HGB 13.6 ferritina 24,eritrocitet 4.5,HCT 39,te gjitha brenda normes, vitamina D 15. Problemi qendron qe here here kam si marrjemendsh lodhje dhe duke ndenjur. Jam 28 vjec (pa femije) nuk kam pas kurre shqetsime dhe ciklin e kam pas shume te rregullt gjithmone,pervec koheve te fundit qe me eshte bere 23-26 dite nga 28 qe e kam pas. A ndikon ky ndryshim ne gjendjen time dhe mjekimi qe po bej ta vazhdoj akoma? Shume faleminderit dhe ndjese per kohen qe u marrim :)

Dërguar nga Jona, më 24 Dhjetor 2020 në 06:46

Pershendetje Jona, vlerat e hemoglobines 13.6 gr/dl dhe ferritinemia 24 ng/ml, nuk justifikojne ankesa. Vlera minimale normale e ferritinemia tek femrat eshte 20 ng/ml dhe vlera optimale rreth 60 ng/ml. Ju mund ta vazhdoni mjekimin: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite, plus Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta, ne dite, per te pakten 1 muaj me synimin e arritjes se vleres optimale te ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Dhjetor 2020 në 06:46

Pershendetje i nderuar! Ju falenderoj per pekushtimin qe tregoni me te gjithe ne qe ju shkruajme. Do doja nje mendim. Perpara 3-4 muajsh pata nje debulese shume te madhe dhe anoreksi e sipas analizave doli qe kisha pak anemi te lehte diku HGB 11 dhe ferritina 20. Mjekimin qe mora njehere e pija njeher jo se kisha shqetsime dhe kur perserita analizat ferritina kishte vajt 13 dhe HGB 12,5.. Sipas mendjes time perdora nje muaj ferramax 100 1/dite,acid folic 400 mcg dhe vitamine c.Rezultatet e analizave te fundit HGB 13.6 ferritina 24,eritrocitet 4.5,HCT 39,te gjitha brenda normes, vitamina D 15. Problemi qendron qe here here kam si marrjemendsh lodhje dhe duke ndenjur. Jam 28 vjec (pa femije) nuk kam pas kurre shqetsime dhe ciklin e kam pas shume te rregullt gjithmone,pervec koheve te fundit qe me eshte bere 23-26 dite nga 28 qe e kam pas. A ndikon ky ndryshim ne gjendjen time dhe mjekimi qe po bej ta vazhdoj akoma? Shume faleminderit dhe ndjese per kohen qe u marrim :)

Dërguar nga Jona, më 24 Dhjetor 2020 në 07:37

Pershendetje Jona, vlerat e hemoglobines 13.6 gr/dl dhe ferritinemia 24 ng/ml, nuk justifikojne ankesa. Vlera minimale normale e ferritinemia tek femrat eshte 20 ng/ml dhe vlera optimale rreth 60 ng/ml. Ju mund ta vazhdoni mjekimin: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite, plus Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta, ne dite, per te pakten 1 muaj me synimin e arritjes se vleres optimale te ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Dhjetor 2020 në 07:37

Pershendetje doktor!Ju pergezoj per punen dhe perkushtimin tuaj profesional.Jam nje grua ne moshen 47 vjecare. Kam bere analizat e gjakut rutinë, nuk kam ndonje shqetesim dhe rezultatet jane keto: WBC 6.7 RBC 4.81 HGB 12.4 HCT 39 MCV 61.1 MCH 25.8 MCHC 31.8 PLT 205 LY 51.9 MO 2.0 GR 46.1 RDWCV 13.1 RDWSD 42.5 PCT 0.25 MPV 12.4 PDW 16.7 Te gjitha brenda normave te laboratorit, pervec MCH 25.8(norma 28.0-32.0) dhe MPV 12.4(norma 7.0-11.0) Si mund te inerpretohen keto rezultate?Pres pergjigjen tuaj.Faleminderit!

Dërguar nga Bruna, më 27 Dhjetor 2020 në 10:48

Pershendetje Bruna, analiza juaj e gjakut periferik, aktualisht eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Dhjetor 2020 në 10:48

Pershendetje doktor! Ne qershor te 2020 bera analizat e me doli ferritinemia 5.8 dhe hb 8.9. Me rekomandim te mjekut te lagjes fillova ferro 3 forte po nuk shikoja rezultat, me pas hemovit por me shkaktonte te perziera. Ne gusht fillova me feramax 150mg , 1 ne dite deri ne tetor. Perserita analizat ne tetor, ferritinemia 8.4 dhe hb 11. Ne 2 Dhjetor bera analizat sepse kisha shenjat e covid, pcr 65, ferritinemi 33.3, hb 10.4 dhe d-dimer 820. Pneumologu me pershkroi clexane gjilpera derisa u ul vlera e d dimerit. Temperature nuk kisha, grafia doli e paster. Vec nuhatja me iku.Pyetja ime eshte si duhet tvazhdoj me trajtimin e ferritinemise se ulet para Covid. Cfare duhet te marr? Gjate 4 javeve qe nga covid nuk kam marre hekur. Ju falenderoj paraprakisht. Qofshi mire me shendet!

Dërguar nga Anisa, më 28 Dhjetor 2020 në 09:04

Pershendetje Anisa, ju nuk jeni trajtuar asnjehere sic duhet per Anemine nga Mungesa e Hekurit. Sigurisht qe duhet ta mjekoni, ashtu sic duhet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Dhjetor 2020 në 09:04

Pershendetje doktor! Ne qershor te 2020 bera analizat e me doli ferritinemia 5.8 dhe hb 8.9. Me rekomandim te mjekut te lagjes fillova ferro 3 forte po nuk shikoja rezultat, me pas hemovit por me shkaktonte te perziera. Ne gusht fillova me feramax 150mg , 1 ne dite deri ne tetor. Perserita analizat ne tetor, ferritinemia 8.4 dhe hb 11. Ne 2 Dhjetor bera analizat sepse kisha shenjat e covid, pcr 65, ferritinemi 33.3, hb 10.4 dhe d-dimer 820. Pneumologu me pershkroi clexane gjilpera derisa u ul vlera e d dimerit. Temperature nuk kisha, grafia doli e paster. Vec nuhatja me iku.Pyetja ime eshte si duhet tvazhdoj me trajtimin e ferritinemise se ulet para Covid. Cfare duhet te marr? Gjate 4 javeve qe nga covid nuk kam marre hekur. Ju falenderoj paraprakisht. Qofshi mire me shendet!

Dërguar nga Anisa, më 28 Dhjetor 2020 në 09:04

Pershendetje Anisa, ju nuk jeni trajtuar asnjehere sic duhet per Anemine nga Mungesa e Hekurit. Sigurisht qe duhet ta mjekoni, ashtu sic duhet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Dhjetor 2020 në 09:04

Mund te me thoni cfare duhet te perdor ju lutem? Kam besim ne profesionalizmin tuaj.

Dërguar nga Anisa, më 29 Dhjetor 2020 në 03:34

Pershendetje Anisa, jua shpjegova.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Dhjetor 2020 në 03:34

Pershendetje Jam 29 vjec , kam bere analizat dhe me Kane dale keto vlera:RBC-5.51 HGB-15.3 HCT-43.9 MCV-79.7 MCH-27.8 LYM-19.9 MXD -12.8. PCR-6.47 Cfare me keshilloni?

Dërguar nga Juljan, më 10 Janar 2021 në 05:32

Pershendetje Juljan, vlerat qe keni paraqitur jane normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2021 në 05:32

Pershendetje doktor. Ne Nentor 2019, djalit tim (6 vjec e gjys) i dolen disa shenja ne trup, ngjyre lejla si te vrara....pasi shkuam te urgjenca, i bene analizat dhe doli qe numri i trombociteve ishte shume i ulet, 19.500. Te gjithe elementet e tjere ishin normal. U shtrua dhe filloi mjekimin, Ferritin, Acid Folik, Vit C dhe Prednizone. I beren analizen ne palce nese ka leucemi, ekon e barkut per te pare organet, i beme analizen e antirupave... dhe cdo gje doli sh mire. pas nja 1 muaji vlerat u rriten dhe i nderpreme kortizonet ne fillim te Dhjetorit. Se fundmi, ne fillim te janarit, vlera e trombociteve ishte ulur prape, rreth 34.000 por shenja ne trup skishte. Para dy ditesh i doli nje shenje tek gjuri... Cfare duhet te bejme doktor? A eshte normale kjo luhatje? Nga se mund te vije kjo? A ka ndonje trajtim/mjekim qe duhet te marri djali? Cfare na keshilloni? Ju faleminderit,

Dërguar nga Jona Puci, më 14 Janar 2021 në 02:31

Pershendetje Jona, besos se ndjekja eshte bere ne Sherbimin e Hematologjise, Spitali Pediatri QSUT. Probabilisht semundja quhet PTI, Purpura Trombocitopenike Idiopatike. Si rregull ne 95 % te rasteve tek femijet eshte kalimtare. 5 % mund te behet kronike. Mjekimi si linje e pare eshte prednizoni, ne rast nevoje dhe preparate te tjera. Vlera 34,000 mm3, eshte nje vlere e mire, nuk sjell ankesa, fenomene hemoragjike. Gjithsesi do te jeni nen kujdesin e hematologut pediater.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Janar 2021 në 02:31

Pershendetje Doktor! Jam 24 Vjec dhe sapo kam ber analizat e gjakut dhe te hekurit, kam probleme me anemin, hemoglobinen 12.1 dhe ferritin 8.91 . Jam duke perdorur heferrol320mg 1her ne dite dhe vitamin C 3her nga 1 kokerr pas buke. Duhet te vazhdoj me kete mjekim ? Cfare me keshilloni ??! 4 dite kam qe e kam filluar kuren. Faleminderit ju uroj sukses ne punen tuaj!

Dërguar nga Gilda, më 18 Janar 2021 në 15:38

Pershendetje Gilda, 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/ditë – 60 kapsula/muaj. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë – 60 tableta/muaj. Në mes ose pas ushqimit. Per te pakten 2 muaj rresht.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Janar 2021 në 15:38

Përshëndetje doktor faleminderit për sqarimet që jepni. Kam vajzën 13 vjeçe, i kam bërë analizat e gjakut dhe rezultati është WBC - 5,01 RBC - 5,72 HGB - 13,4 MCV - 68,7 CHCM - 31,4 Ferritina - 53 Vitamina D3 (25-OH) - 22,47 HB A - 96,1 HB A2 - 3,9 Ju lutem a duhet ti përdor mjekim çfarë më këshilloni? faleminderit punë të mbarë në punën tuaj.

Dërguar nga Evri, më 10 Shkurt 2021 në 08:20

Pershendetje Evri, vajza juaj eshte me beta-Talasemia Minor, me Rezerva te Hekurit normale. Nuk ka nevoje per te marre ndonje mjekim.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 11 Shkurt 2021 në 08:20

Pershendetje doktor! Bera analizat e gjakut edhe me dalin mono% 8.1 HCT 32.8 Hgb 11.2 Mcv 74.5 Mch 25.5 Rdw-sd 33.2 Problemi kryesor e kam se stresin e manifestoj me te vjella. Por kam mbi 1 muaj qe vjell mbi 3-5 here ne dite edhe nuk ha dot kam oreks por me jep neveri ushqimi.

Dërguar nga Al, më 15 Shkurt 2021 në 17:00

Persendetje, ju keni anemi te lehte. Per te vjellat diskutohet me gastroenterologun dhe psikiatrin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 17 Shkurt 2021 në 17:00

Pershendetje doktor kam bere elektroforezen e hemoglobines dhe vlerat jane HB A 95.2% dhe HB A2 4.8% ndersa vlerat e analizes gjak komplet jane HGB 10.4 HCT 33.0 MCV 65.0 MCH 20.5 MCHC 31.5 Faleminderit

Dërguar nga Marina, më 28 Shkurt 2021 në 11:57

Pershendetje Marina, ju jeni bartese e Talasemsie (Talasemia Minor). Nuk mjekohet, duhet te vleresohet dhe ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 01 Mars 2021 në 11:57

Persh dr. Motra po ben kimioterapi per diag Ca pulmoni. Ka bere analizat e gjakut te gjitha jane ne norme. Vetem Mon ka dale 1 dhe PLT 673. Ju lutem ndonje keshille. Faleminderit

Dërguar nga Mira, më 04 Mars 2021 në 09:06

Pershendetje Mira, e para nuk ka rendesi praktike, trombocitet e rritura nuk jane pengese per te realizuar kimioterapine. Rritja e tyre mund te jete e lidhur me vete semundjen baze.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Mars 2021 në 09:06

Nuk po arrij te gjej pergjigjen e doktorit!

Dërguar nga Ola, më 23 Mars 2021 në 16:25

Pershendetje Ola, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale, por kjo nuk i perjashton te gjitha anemite e lindura.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Mars 2021 në 16:25

Cfare analizash na sygjeron te bej dhe te lej nje konsulte me ju?

Dërguar nga Ola, më 24 Mars 2021 në 11:10

Mund te vini te diskutojme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Mars 2021 në 11:10

Pershendetje Doktor! Jam nje zonje 59 vjece dhe jam vaksinuar me vaksinen AstraZeneca para 10 ditesh. Me keshilluan per te bere analizat per: Fibrinogen dhe D dimer si dhe Trombocitet PLT. Fibrinogeni me ka dale ne vleren 430 mg/dL ku vlera normale ishte nga 200 - 400 mg/dL. Vlera e trombociteve plt me rezultoi 320 ku vlera normale ishte: 140 - 400 x10³/uL > 2 week por ketu me ka cilesuar nje koment: VEREHEN TROMBOCITE NE GRUPE. A duhet te shqetesohem per keto rezultate dhe cfare mund te me keshilloni? Do iu isha mirenjohese nese mund te me jepni nje pergjigje. Faleminderit.

Dërguar nga Lutfie, më 27 Mars 2021 në 11:27

Pershendetje Znj. Lutfie, vlerat qe keni jane vlera normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Mars 2021 në 11:27

Pershendetje Doktor! Jam nje zonje 59 vjece dhe jam vaksinuar me vaksinen AstraZeneca para 10 ditesh. Me keshilluan per te bere analizat per: Fibrinogen dhe D dimer si dhe Trombocitet PLT. Fibrinogeni me ka dale ne vleren 430 mg/dL ku vlera normale ishte nga 200 - 400 mg/dL. Vlera e trombociteve plt me rezultoi 320 ku vlera normale ishte: 140 - 400 x10³/uL > 2 week por ketu me ka cilesuar nje koment: VEREHEN TROMBOCITE NE GRUPE. A duhet te shqetesohem per keto rezultate dhe cfare mund te me keshilloni? Do iu isha mirenjohese nese mund te me jepni nje pergjigje. Faleminderit.

Dërguar nga Lutfie, më 27 Mars 2021 në 11:30

Pershendetje Znj. Lutfie, vlerat qe keni jane vlera normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Mars 2021 në 11:30
Sondazh

A do te kryenit një konsultë online me pagesë me një mjek?

Dergo voten