Spitali Continental
Semundjet e thonjve

- nga

Dr. Ardiana Sinani

Lekura eshte organi me i madh i trupit me siperfaqe me te madhe se cdo organ tjeter, nje lekure e shendetshme do te thote bukuri dhe per te qene te bukur dhe te shendetshem njerezit dhe sidomos femrat harxhojne para dhe ore te tera nga koha e tyre per te arritur ate qe deshirojne. Rendesi te vecante kane lekura dhe pjeset perberese te saj si floket dhe thonjte...  lexoje të plotë >>

OsteoArtriti

- nga

Dr. Ervin Jonuzi

Osteoartriti (OA) është një problem i zakonte për njerëzit pas moshës së mesme. Osteoartriti është referuar disa herë si artriti degjenerativ, ose artriti amortizues. Kellku, ose nyja koksofemorale e cila formohet nga legeni dhe kocka femorale eshte nje nder nyjet me te prekura nga osteoartriti....  lexoje të plotë >>

Ozon-terapia ne atherosklerotike

- nga

Dr. Ilir Agastra

Sёmundjet qё lidhen me crregullimet atherosklerotike jane: sёmundja iskemike e zemrёs, encefalopatia discirkulatore dhe endarteriti obliterant. Aktivizon sistemin antioksidant, vecanёrisht atё enzimatik (superoxiddismutazёn, catalazёn, glutathionin) dhe nё kёtё mёnyrё eliminon toksicitetin e lipoproteinave (radikale tё lira)...  lexoje të plotë >>

Herpes Gjenital

- nga

Kozeta Mustafaraj

Herpes gjenital shkaktohet se pari nga virusi Herpes Simplex i tipit 2 (HSV2 ) por ne disa raste mund te shkaktohet dhe nga tipi HSV 1 (me ane te kontaktit orogenital ). Pavaresisht tipit, karakteristikat per te dy tipat mbeten te padallueshme nga njera tjetra. Transmetimi i ketij virusi eshte vetem nepermjet njeriut...  lexoje të plotë >>

Melcia e dhjamosur

- nga

Altin CEKODHIMA

Mëlçia e dhjamosur është grumbullimi i yndyrnave ne qelizat e mëlçisë. Gjithashtu ndryshe quhet hepatosteatoza ose steatoheoatitis. Për mëlçinë është normale të përmbaje disa yndyrna por kur sasia e tyre përbën është më shumë se 5-10% e peshës se mëlçisë, atëhere melcia juaj është e dhjamosur. ...  lexoje të plotë >>

Kirurgjia e Stenozes Cervikale

- nga

Artan Bano

Ngushtimi i kanalit vertebral ne pjesen e qafes quhet stenoza cervikale e kolones vertebrale. Ky ngushtim mund te vije si rrjedhoje e nje hernieje diskale apo patologjive degjenerative cervikale. Me perparimin e ngushtimit mund te ndodhe shtypja i nje ose disa rrenjeve nervore ose e palces kurrizore...  lexoje të plotë >>

Fertilizimi InVitro

- nga

Dr. Elton Peci

Infertiliteti përkufizohet si pamundësia e një cifti për të arritur një shtatzani pas 12 muajve të kontakteve seksuale të pambrojtura. Infertiliteti është një sëmundje e sistemit riprodhues që çrregullon funksionin më bazik të njeriut: riprodhimin. Koncepsioni (ngjizja) është një process i komplikuar që varet nga shumë faktorë...  lexoje të plotë >>

Ligamenti Krusiat Anterior

- nga

Dr. Ervin Jonuzi

Ligamenti Kruciat Anterior është ligamenti i gjurit qe demtohet me shpesh se ligamentet e tjere te ketij artikulacioni. Në shumicën e rasteve, ligamenti demtohet tek njerëzit që marrin pjesë në veprimtari sportive. Meqenese vitet e fundit aktivitetet sportive janë bërë një pjesë gjithnjë e më e rëndësishme per jeten...  lexoje të plotë >>

Kanceri i pankreasit

- nga

Altin CEKODHIMA

Kanceri pankreatik është tumor i pankreasit. Pankreasi është organ që ndodhet thelle në bark midis stomakut dhe shtyllës kurrizore. Pankreasi rrethohet nga mëlçia, zorra e holle dhe organe të tjera. Ai është i gjate rreth 15 cm dhe ka formën e bananes. Pjesa e gjerë e pankreasit është koka, pjesa e mesme trupi dhe...  lexoje të plotë >>

Morthi (Pernio)

- nga

Dr. Ardiana Sinani

Morthi eshte nje patologji qe shfaqet kryesisht ne moshat e reja dhe ne personat qe vuajne nga qarkullimi i dobet periferik i gjakut. Morthi eshte nje patologji qe shfaqet kryesisht ne periudhen e dimrit ku temperaturat jane te ulura. Pergjithesisht morthi lokalizohet kryesisht ne duar, ne kembe, ne veshe, ne hunde dhe ne faqe...  lexoje të plotë >>

Spitali Continental
Artikuj të rinj
Mjekët e shtuar së fundmi
Mjeket sipas specialitetit
Komentet e fundit
Sondazh

A mendoni se mjeket ne Shqiperi jane te kualifikuar aq sa duhet?

Dergo voten